BIST 1.410
DOLAR 9,26
EURO 10,75
ALTIN 526,39
HABER /  POLİTİKA

Erdoğan'dan son dakika 18 yaş açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, referanduma sunulacak anayasa değişikliği teklifine yönelik eleştirilere yanıt verdi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 18 yaşında milletvekili seçileceklerin askerlik sorunuyla ilgili olarak, "7 milyon gencimiz var da hepsi de parlamentoya mı girecek? Bu girenler askerlikten muaf olacak" dedi.

Erdoğan, teklife yönelik eleştirilere "Her şey tek adamda bütünleşecek, el insaf, yargı yok el insaf. Hepsi yalan. Bunlar yalanla yattılar, yalanla kalktılar, cibiliyetinde bu var." diye cevap verdi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, 36. Muhtarlar Toplantısı'nda konuşan Erdoğan'ın gündeminde anayasa değişikliği vardı. İşte Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan satır başları:

ETİYOPYA DEVLET BAŞKANI'NIN SÖZLERİ

"Milletimiz 15 Temmuz gecesi canı pahasına istikbaline, istiklaline ve demokrasisine sahip çıkacağını göstermiştir. Etiyopya Devlet Başkanı dedi ki, 'Siz Facetime'da İstanbul'a geleceğinizi açıkladığınıza ben rahatladım' dedi. Oradan bunu takip ediyor ve 'Bu iş halloldu' diyor.

Çünkü demokrasi mücadelesi lafla olmaz. Millet eğer sen yürürsen arkadan yürür. Lider taşın arkasına saklanırsa, millet dağın arkasına saklanır. En modern silahların karşısında yüreğindeki imanı ve çıplak elleriyle dikilen Türk milleti, demokrasi tarihine zafer kazandırmıştır.

TÜRKİYE 1923'TE REJİM TERCİHİNİ YAPMIŞTIR

Türkiye 1923 yılında cumhuriyete geçerek rejim tercihini yapmıştır, artık milletimizin böyle bir meselesi yoktur. Şu anda anamuhalefetin başındaki zat ikide bir 'rejim mejim' deyip duruyor ya Türkiye'nin böyle bir sorunu yok. Rejim olayı 1923'te atılan adımla yoluna devam ediyor.

KARŞILARINDA ŞAHSIMI BULUR

Şu anda anamuhalefetin başındaki zat ikide bir 'rejim mejim' deyip duruyor ya Türkiye'nin böyle bir sorunu yok. Rejim olayı 1923'te atılan adımla yoluna devam ediyor. Cumhuriyetten geri adım atmaya çalışanlar, karşılarında herkesten önce milletimizi ve milletimizle birlikte şahsımı bulur.

İNCELEMEMİ TAMAMLADIKTAN SONRA MESELE SİZİN ÖNÜNÜZE GELECEKTİR

TBMM'de kabul edilen ve Cumhurbaşkanı olarak onayıma sunulan bir paket var. Türkiye yetki ve sorumluluğun Cumhurbaşkanı'nda toplandığı yeni bir yönetim sistemine geçiyor. Meclis anayasa değişikliğini kabul ederek üzerine düşeni yapmıştır. Cumhurbaşkanı olarak ben de incelememi tamamladıktan sonra mesele sizin önünüze gelecektir. Artık söz de karar da milletindir.

HANGİ HAYIRLI İŞ YAPILIRSA YAPILSIN KARŞISINA DİKİLDİNİZ

Milletten bu kararı kaçırmak isteyenler olmuştur. Niye korkuyorsunuz? Bırakın millet versin kararı. Milletten korkuyorlar da onun için. Hak galip geldi ve millete gidiyor. Ülkemizde bir kesim var ki, gündeme gelen her konuda aynı tavrı gösteriyor. Bunların millete faydalı olacak hiçbir teklif ortaya koydukları baki değildir. Köprü, Marmaray, hızlı tren, havalimanına karşı çıkarlar, bombalarlar. Bunlarda insanilik yok. Bunlara sesleniyorum, sizler hangi hayırlı iş yapılırsa yapılsın karşısına dikildiniz. Ülkeyi büyütecek hiçbir adımın yanında yer almazlar. Müzmin muhalifler gibi sürekli çarpıtmayla meseleleri ters yüz etmeye çalışırlar. Son anayasa değişikliğinde de aynı taktiği izlediler. 

MECLİS'TE YAPMADIKLARI ÇİRKİNLİK KALMADI

Türkiye'nin yaşadığı krizlerin, darbelerin sebebi olan mevcut sistemi göklere çıkararak, cumhurbaşkanlığı hükümeti sistemini karalıyorlar. Bu anayasa değişikliğini engellemek için Meclis'te yapmadıkları çirkinlik kalmadı. Bu milletimiz için yeni bir mesele değildir. 

YÜZDE 69 ÇILDIRTTI

2007'de atılan adım, ülkemizi bugünkü noktaya getirmiştir. Bu yüzde 69 bunları çıldırttı. Asırlık arayış yeni bir yola girmiştir. Bu sistemin ne anlama geldiğini, pek çok kimse, 2014 Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından anlayabilmiştir. Mevcut anayasanın Cumhurbaşkanı'na çok fazla yetki verdiği hep tartışılmıştır. Burada söz konusu olan şahsım değil. Bu süreç şahsımla birlikte yaşandı. Bu makamda kim oturuyorsa otursun, kendisinden aynı liderlik beklenecekti. 

Siyasi hayatları birçok krizlerle geçen Özal ve Demirel'in nihai aşamada geldikleri yer aynıdır. Erbakan'dan Türkeş'e kadar tüm liderlerin de benzer görüşlere sahip olduklarını biliyoruz. 2007 yılında atılan düzenlemeyle, milletimiz tercihini cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminden yana olduğunu ortaya koymuştur. 10 yıl önce atılan adımın tamamlanması olarak bakmak gerek. O zaman yüzde 69 olarak evet denilen referandumda bu değişikliğe de aynı şekilde sahip çıkılacağına inanıyorum.

Eskiden beri hayırcı blok vardır. Özelleştirme denilir bunlar ortalığı velveleye verilir. Özel sektör gelsin denilir bunlar homurdanır. Şimdi Türkiye'de her olayda kullandığı arabasından, beyaz eşyasına kadar bunları yenileyen bir Türkiye var. Bu belli imkanlar olduğu için oluyor. Daha iyisi olacak. İlk başbakan olduğum dönemde, 4 temel direk üzerinde Türkiye'yi yükselteceğiz dedik. Eğitim, sağlık, emniyet, adalet. Buna daha sonra ilaveler yaptık. 

YAPILACAK DEĞİŞİMLE ÇOK DAHA MUTLU OLACAKSINIZ

Buradan milletime sesleniyorum, kentsel dönüşümde devletimize yardımcı olun. Bu yapılacak değişimle çok daha mutlu olacaksınız. Sürekli olarak bu güzelliklerle anılacaksınız. Devlet, hükümet hiçbir zaman halkını sömürmenin peşinde değildir. Tek derdimiz var, bunu yapalım ki şehirlerimiz çok daha güzel olsun. Medeni olan bu topluluk bu güzellikleri geleceğe miras olarak bıraksın. 

HEPSİ YALAN

Bunların karşı çıktıkları şeylerin hiçbirinde ülke ve milletin menfaati değildir. Neye, niçin karşı çıktıklarını bilmedikleri ve ifade edemedikleri için milletin kafasını bulandırmaya çalışıyorlar. Her şey tek adamda bütünleşecek, el insaf, yargı yok el insaf. Hepsi yalan. Bunlar yalanla yattılar, yalanla kalktılar, cibiliyetinde bu var. Atalarımız doğru yerinden kalkana kadar yalan dünyayı dolaşırmış derler. Anayasa değişikliğini karalamak isteyenlerin yalanları da dolaşmaya başladı. 

2023, 2053 VE 2017 VİZYONU

Asıl meselenin 2023 hedeflerine ulaşma, 2053 ve 2071 vizyonumuzu hayata geçirmek olduğunu anlatın. Cumhurbaşkanlığı sisteminin, tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet ilkelerinin sistemi olduğunu paylaşın.

18 YAŞ SEÇİLMEYE ASKERLİK MUAFİYETİ TAVSİYESİ

Şu anda parlamentoda görev yapmak kadar önemli görev olabilir mi? Burada 18 yaşındaki gencimiz görev verecek askerlik ne olacak diye soracaksın. 7 milyon gencimiz var da hepsi de parlamentoya mı girecek? Bu girenler askerlikten muaf olacak. Tecilli demiyorum. Bu konuyla ilgili de hükümet kendi düzenlemesini, halkoylamasından sonra yapacaktır. Kimse kimseyi kandırmasın.

Ayda bir seçimin olduğu ülkede istikrar olmaz, ayağa kalkmak olur mu? 16 ayda 1 bir bu ülkede hükümet değişmiş. Burada istikrar olmaz. 4 yılda bir seçimin olmasını doğru bulmuyordum. Şimdi ne olacak, parlemento seçimi 5 yılda 1 olacak. Böylece ülkenin kesintisiz istikrarlı bir yönetime kavuşması sağlanacaktır. 

Milletimizin tarihi bir oranla evet diyerek yeni Türkiye'nin müjdecisi haline getireceğine inanıyorum. Bu büyük Türkiye olacaktır, bu muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacak büyük Türkiye. Bu Recep Tayyip Erdoğan'ın kişisel, AK Parti'nin, MHP'nin parti meselesi değildir. 

ÖNCEKİ HABERLER
Merve Kavakçı'ya büyük şok! Listede o da var
Merve Kavakçı'ya büyük şok! Listede o da var
Arka Sokaklar oyuncusu umreye gitti
Arka Sokaklar oyuncusu umreye gitti
Çavuşoğlu açıkladı El Bab'dan sonra Rakka'ya giriyoruz!
Çavuşoğlu açıkladı El Bab'dan sonra Rakka'ya giriyoruz!
Bakan Süleyman Soylu'dan 81 il için flaş talimat!
Bakan Süleyman Soylu'dan 81 il için flaş talimat!
İstanbul'da ele geçirildi bunu da yapmışlar
İstanbul'da ele geçirildi bunu da yapmışlar
Galaxy S8'in fiyatı ortaya çıktı
Galaxy S8'in fiyatı ortaya çıktı
Dolar kuru kaç TL bugünkü çeyrek altın fiyatları
Dolar kuru kaç TL bugünkü çeyrek altın fiyatları
Bakan Arslan'dan flaş Varlık Fonu açıklaması
Bakan Arslan'dan flaş Varlık Fonu açıklaması
Levent İnanır hastaneye kaldırıldı
Levent İnanır hastaneye kaldırıldı
Çocuklarını öldüren cani anneden tuhaf ifade
Çocuklarını öldüren cani anneden tuhaf ifade