BIST 8.071
DOLAR 28,90
EURO 31,33
ALTIN 1.889,62
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'dan Putin'e Suriye soruları!

Erdoğan, Rusya'nın Türkiye'ye Suriye'de IŞİD'i vuracağı bilgisini vermesine rağmen harekâtın ılımlı muhalif unsurlara yöneldiğini söyledi; bunu 'manidar' olarak niteledi. Cumhurbaşkanı, Putin ile yeniden görüşeceğini belirtti.

Abone ol

Moskova’da bir hafta önce Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin'e Türkiye, Amerika ve Rusya ile ortak çalışma grubu önerdiğini, dışişleri bakanlarını görevlendirdiklerini, üzerinden bir hafta geçmeden böyle bir hamle geldiğini söyledi.

Al Jazeera Arapça'ya konuşan Erdoğan, Suriye'deki saldırılarından önce Rusya'nın Türkiye’ye, "IŞİD'e karşı bir harekât yapılacağı" yönünde bilgi verdiğini ama harekâtın rejime karşı mücadele eden ılımlı unsurlara yapıldığını, bunun "çok manidar" olduğunu ifade etti.

RUSYA NİÇİN SURİYE'YE BU KADAR İLGİ DUYUYOR?

Putin ile yeniden görüşeceğini belirten Erdoğan, "Bu konudaki üzüntülerimi de kendisine aktarmak istiyorum. Attıkları adımı yeniden gözden geçirmelerini kendisinden isteyeceğim" diye konuştu. Erdoğan "Izdırabı olan dersi olan biziz. Rusya'nın burada sınır yok. Niçin Rusya bu denli bu işin içine giriyor. Benim sınırım var ve her an buradan rahatsızım. Oradan bana iki milyon insan geldi. Onlara Rusya bakmıyor. Rusya neden bu kadar ilgi duyuyor? Bu kendilerinden öğrenmek isterim." dedi.