BIST 1.552
DOLAR 7,37
EURO 8,97
ALTIN 443,05
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'dan 7 yıl sonra tartışılan atama

Referandum ve 12 Eylül hesaplaşması, 7 yıl önce yapılan bir atamayı tartışmaya açtı.

Abone ol

12 Eylül darbesini yapanlardan hesap soracağını söyleyen Başbakan Erdoğan’ın, 12 Eylül’ün Kara Kuvvetleri Komutanı ve Milli Güvenlik Konseyi üyesi Nurettin Ersin’in oğlunu New York’a atadığı ortaya çıktı.

12 Eylül askeri müdahalesini gerçekleştiren 5 orgeneralden biri olan Nurettin Ersin, 15 Mart 2003’te Başbakanlık görevini alan Başbakan Erdoğan’ı ziyaret etti ve oğlu Oktay Ersin’in, Ziraat Bankası New York Şubesi’nde görevlendirilmesini talep etti. Başbakan da, Ersin’i Ziraat Bankası Newyork Şubesine müdür yardımcısı olarak atadı.

NİKAH ŞAHİDİ EVREN

Oktay Ersin, Deniz Kurmay Albay Zühtü Arkan’ın kızı Şebnem Ersin ile 18 Nisan 1981 tarihinde evlendi. Damadın tanıklığını Devlet Başkanı sıfatıyla Kenan Evren, gelinin tanıklığını ise Başbakan Bülent Ulusu yaptı. Ersin ailesi New York’ta yaşıyor. Nurettin Ersin, 12 Eylül Askeri darbesini gerçekleştiren Milli Güvenlik Konseyi’nin iki numaralı ismiydi. Kenan Evren’in Cumhurbaşkanı olmasıyla, Genelkurmay Başkanlığına getirildi. Daha sonra Cumhurbaşkanlığı Konseyi üyesi oldu. Ne anılarını yazan, ne de yaşadıklarını anlatan “Sessiz general” Ersin, 2005 yılında vefat etti. Cenaze törenine Kenan Evren ile dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Başbakan Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı Ali Babacan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül katıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
İşte Erbakan'ın referandum kararı
Balyoz davası sanıklarında karar yok
Mitinglerde dev vantilatörler dönemi!
BDP hangi bakana kına yollayacak?
Yazın keyfini bu karelerle çıkarın
Telefonsuz internet ücreti şaşırttı
Milli piyangoya vergi ayarı
Sayısal Loto'da kazanan numaralar
Sağlıklı ızgara için 6 tavsiye
İlk randevunuzda bunlara dikkat!
Yorumlar 64 yorum