BIST 1.345
DOLAR 8,34
EURO 10,06
ALTIN 479,38
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'da Uganda'da flaş açıklamalar...

Uganda ziyareti devam eden Erdoğan fahri doktora töreninde konuştu.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uganda’daki Makerere Üniversitesi'nde düzenlenen fahri doktora töreninde konuştu.

Uganda'da büyük bir Türkiye Büyükelçiliği açmak istediklerini kaydeden Erdoğan "Bugün ricada bulundum: Bize büyükçe bir alan tahsis ederseniz, biz de büyükçe bir büyükelçilik binası yaparız. Biz de size Ankara'da tahsis edelim. " dedi. Ekonomi ve eğitim alanında işbirliğine vurgu yapan Erdoğan, "Uganda'ya 115 iş adamı ile birlikte geldim. Türkiye'de 32 Afrika ülkesinin büyükelçiliği var. 4 bin 500 Afrikalı öğrenci Türkiye'de burslu olarak okuyor. Afrika'nın sesi olmaya devam edeceğiz" dedi.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Aramızdaki ticaret hacmini önemsemiyorum, çünkü çok küçük. Bunu yükselteceğimize inanıyorum. Bugün ricada bulundum: Bize büyükçe bir alan tahsis ederseniz, biz de büyükçe bir büyükelçilik binası yaparız. Biz de size Ankara'da tahsis edelim. Göreve başladığım zaman Afrika'da 12 büyükelçilik vardı, şu anda 39 tane var. Hedefimiz 54 ülkenin 54'ünde açmak.

Her kesimden Ugandalı da ülkemizde temaslarını arttırmaya başladı. Ben 115 iş adamıyla birlikte geldim. Biraz sonra Cumhurbaşkanıyla kendilerine hitap edeceğiz. Türkiye tarihi bağları nedeniyle aynı zamanda bir Afrika ülkesidir. Burasının Afrika halklarının huzuru için fırsatlar kıtası olduğuna inanıyoruz. Dünyanın en büyük ekonomilerinin krizlerle boğuştuğu dönemde Afrika'nın kalkınması sürüyor. Afrika'nın uyanışını heyecanla biz de takip ediyoruz.

Afrika'ya açılım planımız ciddi ilerlemeler kaydediyor. 4500 Afrikalı öğrenci devletin tahsis ettiği bursa ülkemizde eğitim görüyor. Türkiye olarak Afrika'nın sesi olmaya gayret ediyoruz. Bu çabaların odağında Afrika ülkeleri yer alıyor. Biz Ege Denizi'nde 100 bine yakın mülteciyi denizden çıkardık. Ama birileri de o botları delerek boğulmalarına fırsat veriyor. Biz veren el olmalıyız, alan el olmayacağız.

Şu anda az gelişmiş ülkelere destek sıralamasında 2. sırada Türkiye var. Milli gelire oranla baktığımızda Türkiye 1. sırada. Dünya 5 daimi ülkenin iki dudağı arasına mahkum edilemez. 1. Dünya Savaşı'nın şartlarında yapılanmış tabloyu bugün dayatanamazsınız. Güçlü olanın haklı olduğu dünyada hukuk tecelli etmez.

ÖNCEKİ HABERLER
Rus tır sürücülerine vize zorunluluğu!
Savcıdan Deniz Seki'ye kötü haber!
Dünyanın en pahalı etini yiyoruz!
Kocaeli Teravih namazı saati yatsı ezanı bugün kaçta?
İşyerini cenaze marşıyla kapattı! Kına ve helva...
Adana'da kuduz paniği karantinaya alındı!
Kiralık Aşk 49. bölüm 2. fragmanı nefesler kesilecek!
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 39. yeni bölüm fragmanı
İsrail ve Türkiye masaya oturuyor tarihi açıklandı!
MİT TIR'ları talimatını bakın kim vermiş!
Yorumlar 29 yorum