BIST 1.445
DOLAR 8,30
EURO 10,07
ALTIN 487,92
HABER /  GÜNCEL

Rus tır sürücülerine vize zorunluluğu!

Rusya'nın bu yılın başında Türk tır sürücülerine vize zorunluluğu getirmesinden sonra Türkiye de Rus tır sürücülerine vize zorunluluğu koydu.

Abone ol

Türkiye, mütekabiliyet esası gereği Rus tır şoförlerine bugün itibarıyla vize zorunluluğu getirdi. Konu ile ilgili konuşan UND İcra Kurulu Başkanı Fatih Şener, "Rusya'dan Türkiye'ye giriş yapacak sürücülere vize zorunluluğu getirilmesi mütekabiliyet gereğidir. Mütekabiliyet sonucu Rus sürücüler zorluk yaşarsa ülkelerinde bu durumu dile getirirler. Yine eski vize serbestisinin olduğu günlere dönmeyi umut ediyoruz" dedi.

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) İcra Kurulu Başkanı Şener, uçak krizi öncesi Türkiye ve Rusya arasında vize muafiyeti bulunduğunu ancak Rusya'nın bu yılın başında Türk tır sürücülerine vize zorunluluğu getirdiğini anımsattı.

Rusya'nın vize serbestisini kaldırmasının Türk şoförleri zor duruma soktuğunu ve nakliyecilerin alternatif güzergah olarak Hazar Denizi'ne yöneldiklerini anlatan Şener, "Türkiye, aradan geçen sürede sabırla vize zorunluluğunu koymadı. Ancak Rusya'nın bu yaptırımına devletler arası hukuk gereği mütekabiliyet gerekiyordu. Bugün itibarıyla Rusya'dan Türkiye'ye giriş yapacak sürücülere vize zorunluluğu getirilmesi mütekabiliyet gereğidir." diye konuştu.
Rus politikacıların uçak krizi sonrası açıklamalarıyla ülkelerini Türk sürücüler için güvensiz hale getirdiklerini vurgulayan Şener, "Hal böyle iken Türkiye vize koymadı. Ancak Ruslar, Türk mallarının geçişi sırasında sıkı kontroller getirmeye devam ediyor." eleştirisinde bulundu.

Rus tır sürücülerine vize konulmasını istediklerini ifade eden Şener, "Mütekabiliyet sonucu Rus sürücüler zorluk yaşarsa ülkelerinde bu durumu dile getirirler. Yine eski vize serbestisinin olduğu günlere dönmeyi umut ediyoruz." ifadelerini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Savcıdan Deniz Seki'ye kötü haber!
Bu uygulamada üyeliğiniz varsa hemen silin!
Kocaeli Teravih namazı saati yatsı ezanı bugün kaçta?
HDP İzmir'de büyük şok! 7 isme...
Adana'da kuduz paniği karantinaya alındı!
Kiralık Aşk 49. bölüm 2. fragmanı nefesler kesilecek!
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz 39. yeni bölüm fragmanı
İsrail ve Türkiye masaya oturuyor tarihi açıklandı!
MİT TIR'ları talimatını bakın kim vermiş!
Vize muafiyeti son durum Ömer Çelik açıkladı
Yorumlar 12 yorum