BIST 4.717
DOLAR 18,81
EURO 20,70
ALTIN 1.182,82
HABER /  GÜNCEL

Erdoğan'a 'el haraketi' davasında karar

İZMİR'de Erdoğan'a el hareketi yaptığı iddiasıyla yargılanan Filiz Akıncı'ya 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.

Abone ol

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a başbakanlığı döneminde yerel seçim çalışmaları için geldiği İzmir'de hakarette bulunduğu iddiasıyla hakkında dava açılan Filiz Akıncı, 11 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İzmir 41. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davaya Filiz Akıncı ile avukatı Anıl Güler ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Sema Cansu Bozkurt Sütcü katıldı.

Müvekkili için beraat talep eden avukat Güler, ceza alması halinde ise hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını istedi.
Son savunmasında suçsuz olduğunu savunan sanık Akıncı, kendisinin ve avukatının bugüne kadar yaptığı savunmaların geçerli olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın avukatı Sütcü ise sanığın cezalandırılmasını talep etti. Hakim Kemal Oruç, sanığın evinin balkonunda Erdoğan'a yaptığı el hareketinin ardından hakaret ettiğinin öne sürüldüğünü, ilgili CD'lerin bilirkişi tarafından incelendiğini ve sanığın el hareketi yaptığı bir görüntüye rastlanmadığını, dinlenen 2 tanığın ve tutanak hazırlayan polislerin tutarlı ifadeleri göz önünde bulundurularak sanığın suçu işlediğinin sabit olduğunu belirtti.

2011'DE BAŞKA BİR DAVADAN CEZA ALMIŞ

Sanığın 2011'de yargılandığı bir davada aldığı ceza sebebiyle sabıkasının bulunduğunu, mahkemece bir daha suç işlemeyeceğine dair kanaat oluşmadığını belirten Oruç, sanığı önce 6 ay hapis cezasına çarptırdı.

Hakim Oruç, mağdurun kamu görevlisi olduğunu ifade ederek sanığın cezasını 1 yıl hapse, ardından Akıncı'nın duruşmalardaki iyi halini göz önüne alarak cezayı 11 ay 20 gün hapse çevirip hükmün ertelenmemesine karar verdi.

KARAR SONRASI AĞLADI

Karar sonrası sanık Akıncı'nın ağladığı görüldü. Erdoğan'a 16 Mart 2014'te düzenlediği miting sırasında hakaret ederek, elle hareket yaptığı öne sürülen Filiz Akıncı hakkında hazırlanan iddianamede, şahıs hakkında "kamu görevlisine hakaret" suçundan 2 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.