HABER /  GÜNCEL

Erdoğan, Mülteciler zirvesinde konuştu

Mülteciler Zirvesi'nde konuşan Erdoğan, Türkiye'nin yaptığı çalışmalar için çarpıcı rakamlar paylaştı.

Erdoğan, Mülteciler zirvesinde konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mülteciler Zirvesi'nde yaptığı konuşmada Türkiye'nin Suriyeli mülteciler yaptığı çalışmaları anlattı.

12 milyar doları aşan bir maliyeti karşılayarak mülteciler için büyük bir sorumluluk aldığını kaydeden Erdoğan, çarpıcı rakamlar paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

"Herkese aynı duyarlılıkla yaklaştık. Suriyeli ve Iraklı sığınmacıların her türlü ihtiyacını karşılamaya devam ediyoruz. Mülteciler için harcamamız 12 milyar doları aşmış durumdayız. Tüm dünyadan aldığımız toplam destek sadece 512 milyon dolardır. Sığınmacıları kamp hayatına mahkum etmek istemiyoruz. Çadır kentlerde bu süreci devam ettirmek istemiyoruz. 3 milyonun içerisinden 300 bini çadır kentlerde misafir edilirken diğerleri de evlerde kalmaktadır. Kendi ayakları üzerine durabilmelerini sağlamak için çalışmalarına izin veriyoruz ve vatandaşlık süreçlerini de başlatmış vaziyetteyiz."

SOSYAL RİSK PROBLEMİ

"Sosyal risk problemi de meydana getiriyor. Bu riski aldık ve pişman değiliz. 15 bine yakın Suriyeli'yi çalışma hayatına dahil ettik. G20 toplantılarında bu konuyu gündeme getirdik. Küresel göç ve kalkınma forumu dönem başkanlığımız süresinde farkındalık yaratacak çalışmalar yürüttük"

Yorumlar 2 yorum