HABER /  POLİTİKA

Erdoğan ile Trump Suriye'ye konuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonla görüştü. Erdoğan görüşmede, Türkiye'nin Münbiç bölgesinde güvenliği vakit kaybetmeden devralmaya hazır olduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump ile telefonla konuştu. İki lider telefonda Suriye'deki gelişmeler ve Münbiç'in güvenliği konusunu ele aldı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump arasında dün akşam saatlerinde gerçekleşen telefon görüşmesinde, ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye'de yaşanan son gelişmeler ele alındı.

Görüşmede, geçen hafta Münbiç'te yaşanan menfur terör saldırısında hayatını kaybeden Amerikalı personel için taziyelerini ileten Erdoğan, bu elim olayın, ABD'nin Suriye'den çekilme kararını etkilemeye yönelik bir provokasyon olduğunu ifade etti.

"TÜRKİYE DEVRALMAYA HAZIR"

Erdoğan, Türkiye'nin Münbiç bölgesinde güvenliği vakit kaybetmeden devralmaya hazır olduğunu, PKK ve PKK'nın Suriye'deki uzantılarının Suriye'nin kuzeydoğusunu istikrarsızlaştırmaya dönük eylemlerine izin verilmeyeceğini vurguladı.

İki lider, DEAŞ terör örgütünün Suriye'deki kalıntılarını temizlemek ve tekrar ortaya çıkmasını önleyecek tedbirleri ortaklaşa almak konusunda mutabık kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başkan Trump, güvenli bölge hakkında Türkiye ve ABD'nin Genelkurmay Başkanları arasında başlayan istişarelerin hızlandırılarak devam etmesi ve ikili ticaret hacminin artırılması hususlarında görüş birliğine vardı.

ÖNCEKİ HABERLER
Trabzonspor Başakşehir maçı golleri ve geniş özeti
Beşiktaş'ta Quaresma yol ayrımında!
Suç makinesi Beyoğlu’nda yakalandı!
Bakan Soylu'dan adres değişikliği ile ilgili çarpıcı açıklama!
Hulusi Akar'dan flaş mesaj: 'Zamanı gelince gereken yapılacak'
Büşra Cebe Kanal D'nin Afili Aşk'ına dahil oldu! En son EDHO'da rol almıştı
Yorumlar 12 yorum