BIST 1.974
DOLAR 13,59
EURO 15,43
ALTIN 794,82
HABER /  POLİTİKA  /  SP

Erbakanları barıştıracak isim!

Saadet Partisi’ne bomba gibi düşen 'cihat paraları' krizinde partinin 'akil adamları' devreye girme kararı aldı.

Abone ol

Başta Kutan olmak üzere Erbakan’ın eski çalışma arkadaşları Elif, Fatih ve Zeynep Erbakan arasında barış sağlamak için arabuluculuk yapacak

SP önce Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk’ün cihat paralarının Erbakan’ın çocuklarının zimmetine geçtiğine ilişkin sözleriyle karıştı. Zeynep Erbakan’ın da, eski Başbakan olan babası Milli Görüş lideri Necmettin Erbakan’ın gerçek malvarlığının tespit edilmesi ve 2 kardeşi ile eniştesi hakkında “mirastan mal kaçırma” davası açılması için savcılığa başvurması üzerine Saadet Partisi’nde sular kaynamaya başladı.

Cihat parası nedir?

Cihat parasının ne olduğunu soran okurlara Ahmet Hakan köşesinde yanıt verdi:

"Milli Görüş" hareketinin içinde bulunanlar, yaptıklannı bir tür "cihat" olarak görüyorlardı.
"Milli Görüş" hareketinin yayılması için ahaliden toplanan paralara işte bu yüzden "cihat parası" deniliyor. Mesele şurada: "Cihat parası" nerede tutulacak? Partinin üzerine kaydedilse, rejim partileri kapatıyor ve paraya el koyuyor. Vakıf kurulsa, rejim bu, bırakır mı, derhal vakfı da kapatıyor. Peki çözüm?
Tek çözüm var: Parayı ve o parayla satın alınan malları, güvenilir kişilere teslim etmek.
Eh, "güvenilir kişi" deyince de hareket içinde Erbakan Hoca'dan daha güvenilir kişi olamayacağına göre paralar ve mallar Erbakan'ın uhdesine giriveriyordu.
Gerçek budur.
Zaten Erbakan gibi hayatını siyasete adamış, başka bir iş yapmamış bir siyasetçinin, Kanlıca'da yalı, iki fabrika ve trilyonlarla ifade edilen paraya sahip olması başka türlü açıklanamaz.
Şimdi anlaşılıyor ki: Hoca'nın Hakk ın rahmetine kavuşmasından sonra cihat paralan ve mallan, Fatih Erbakan ile damat Mehmet Altınöz'ün eline geçmiş.
Büyük kız Zeynep Erbakan'a bir şey düşmemiş ya da düşürülmemiş.
Zeynep pay istiyor, damat Mehmet ile oğul Fatih ise hiçbir şey olmamış gibi yapıyor.
Olayın özü budur.

Vatan gazetesi Saadet Partisi'nde yaşanan iç çekişmenin ayrıntılarını manşetine taşıdı. Buna göre partinin ileri gelenleri sorunun büyümemsi için Zeynep Erbakan'a davayı geri çekmesi için baskı yapaçak,

Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk parti olarak bu konulardan zarar gördüklerini söylerken Fatih Erbakan da avukatı aracılığıyla yaptığı yazılı açıklamada Saadet Partisi’ne darbe vurulmak istendiğini ileri sürdü. Partinin önde gelen isimleri gelişmeleri yakından takip ederken, Genel Başkan Mustafa Kamalak, önceki gün ”Ailede miras kavgası varsa partiyi ilgilendirmez. Aile içinde bazı şeyler olabilir, onu bilemiyorum. Ben de o hususları basından takip ediyorum” demekle yetindi. Partinin önde gelen isimleri ise sessizliklerini korumayı tercih etti.

AKİL ADAMLAR DEVREDE

Ancak Saadet Partisi’nde dün Necmettin Erbakan’ın yol arkadaşı ve eski genel başkan Recai Kutan önderliğinde “akil adamlar”ın devreye girmesi gündeme geldi. Peş peşe yapılan görüşmelerden sonra Recai Kutan gibi Erbakan’ın eski çalışma arkadaşlarının Zeynep Erbakan’la kardeşleri ve eniştesi arasındaki sorunu çözmek için “arabuluculuk” yapılması kararı alındığı öğrenildi.

Milli Görüş’ün ‘ağabey’lerinden Recai Kutan ve Erbakan’a yakın isimlerin Zeynep Erbakan, Fatih Erbakan ve Elif Erbakan Altınöz ile tek tek görüşeceği ileri sürülürken onlara, ‘Necmettin Erbakan ismi ve Milli Görüş zarar görüyor. Kavgayı uzatmayın” mesajı vereceği de ifade ediliyor.

DAVAYI GERİ ÇEKER Mİ?

Kutan’ın ayrıca Milli görüş tabanının Erbakan kardeşler arasında yaşanan çekişmelerden duyduğu rahatsızlığı da taraflara ileteceği belirtiliyor. Erbakan kardeşlerin bu girişimin ardından nasıl bir tavır alacakları merak edilirken, SP kulislerinde Zeynep Erbakan’ın Kutan’ın girişiminden sonra davasını geri çekebileceği de konuşuluyor.

ASİLTÜRK DE VAR MI?

SP’de “akil adamlar” denen “ağabeyler” arasında yer almasına rağmen Asiltürk’ün Erbakan kardeşler arasında arabulucuk yapacak ekibe dahil olup olmayacağı merak konusu oldu. Asiltürk’ün Şubat ayında söyledikleriyle “cihat paraları” bombasının pimini çektiği konuşulan ‘Milli Görüş’ kulislerinde Fatih Erbakan’la arasının limoni olması nedeniyle arabuluculuk çalışmalarına bizzat iştirak etmesinin beklenmediği ileri sürülüyor.

NE OLMUŞTU?

Oğuzhan Asiltürk’ün, partide toplanan cihat parasının Necmettin Erbakan’ın çocuklarının zimmetine geçirildiğini iddia etmesinin ardından Erbakan’ın büyük kızı Zeynep Erbakan, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Erbakan, “mirastan payını yeterince alamadığını ve kardeşlerinin ve adı geçen diğer kişilerin mal kaçırdığını” ileri sürerek kardeşi Fatih Erbakan ve Rabia Elif Erbakan Altınöz, eniştesi Mehmet Altınöz ile birlikte Necmettin Erbakan’ın gizli kasası olarak bilinen Beşir Darçın, Ali Vural ve şoförü Osman Akgün’e “güveni kötüye kullanma ve hakkı olmayan yere tecavüz” suçlamalarını yöneltmişti. Zeynep Erbakan, Boğaz’da bir yalı, MİLDA Kağıt A.Ş ve eniştesi Mehmet Altınöz’ün 2010 yılı sonu ve 2011 yılı içinde bankalara 10 milyon liranın üzerinde nakdi varlığı kontrol etmeye başladığını öne sürmüştü.

ÖNCEKİ HABERLER
Eurovision klibinde tartışılan simge
Eurovision klibinde tartışılan simge
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
Yeni Honda Civic İlham Kaynağı Kendisi
PKK'nın hevesi kursağında kaldı
PKK'nın hevesi kursağında kaldı
Cemal Hünal'dan muhteşem sataşma
Cemal Hünal'dan muhteşem sataşma
İstanbul'da KCK operasyonu
İstanbul'da KCK operasyonu
Zeynep Erbakan dayaktan boşanmış!
Zeynep Erbakan dayaktan boşanmış!
Eski MHP'li başkana silahlı saldırı
Eski MHP'li başkana silahlı saldırı
Yatakta bile aklımızdan çıkartmıyoruz
Yatakta bile aklımızdan çıkartmıyoruz
Ceyda Ateş birkez daha şaşırttı
Ceyda Ateş birkez daha şaşırttı
Anne adaylarına büyük müjde
Anne adaylarına büyük müjde