BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  EKONOMİ

Emekliye çifte müjde maaşlarda artış olacak

Emekliler Temmuz ayında bu yılın ikinci zammını alacak. Bir ay sonra ise Ağustos’ta toplu sözleşmeyle önümüzdeki 2 yıl alacakları zam oranları kamuoyuna duyurulacak

Abone ol

Bu yaz milyonlarca emekli ve memur için önemli kararların alınacağı bir dönem olacak. 11.5 milyon emekli hem zamlı maaşlarına kavuşacak hem de memurlar ve memur emeklileri için 2 yıl boyunca alacakları zam oranları ile sosyal haklar belli olacak.

Temmuz ayında tüm emekliler yılın ikinci zammını alacaklar. Memurlar ve memur emeklileri, toplu sözleşme kapsamında Temmuz'da, yüzde 4 zam ve ilk 6 aylık enflasyon yüzde 3'ü aşarsa fark alacak.

Ocak-Mart enflasyonunun yüzde 4.34 olarak gerçekleşmesiyle, memurların ve memur emeklilerinin Temmuz'da enflasyon farkı alacağı ortaya çıktı. Şu anda oluşan enflasyon farkı yüzde 1.34... Yani memur emeklilerine yüzde 4 zamma ilaveten yüzde 1.34 enflasyon farkı oluştu.

KARAR AYI AĞUSTOS

Nisan, Mayıs ve Haziran enflasyon verilerine göre, fark azalacak ya da artacak. Kesin rakam, 3 Temmuz'da ortaya çıkacak.. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise Haziran'a kadar oluşacak 6 aylık enflasyon oranında zam alacak. Bu da ilk 3 ayda 4.34 olarak ortaya çıktı. Memurlar ve memur emeklilerinin 2018 ve 2019'daki zam oranları için ise gözler Ağustos ayına çevrilecek. Ağustos'ta yapılacak toplu sözleşme ile önümüzdeki 2 yılda maaşlarda ve sosyal haklarda yapılacak artışlar ortaya çıkacak. Konfederasyonlar şimdiden hazırlıklara başladı.

Takvim'in haberine göre, 2008 yılında yapılan reform ile tüm kurumlar Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altında toplandı. Ancak henüz norm birliği sağlanmış değil. Halen SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı ayrımı devam ediyor. Bu üç kurumun emeklilik şartları ve maaş sistemleri ile zam uygulamaları ayrı ayrı belirleniyor. Emekliler bu birlik gereğince toplu sözleşme görüşmelerine ayrım yapılmadan herkesin katılmasını istiyor. Sadece Memur emeklileri değil SSK ve Bağ-Kur emeklileri içinde zam oranlarının önceden belirlenmesi talep ediliyor.
.

ÖNCEKİ HABERLER
HDP'nin sivil vatandaş demişti Kandil fotoğrafları çıktı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 23 Nisan mesajı
FETÖ'nün 'Gaygubet' evlerine baskın isimler bomba!
97 yıllık gururumuz Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramınız kutlu olsun!
Yolcu minibüsü şarampole yuvarlandı! Ölü ve yaralılar var
CHP toplantısında neler konuşuldu? Meclis'ten çekilecekler mi?
Erdoğan: Zalimlere karşı sesimizi yükselteceğiz
Köpek sahiplenme kavgası kanlı bitti! 2 ölü
Melih Gökçek'ten Deniz Baykal tweeti
Kerkük'te bayrak skandalından sonra yeni bir kriz daha
Yorumlar 8 yorum