BIST 1.576
DOLAR 7,45
EURO 9,04
ALTIN 442,06
HABER /  DÜNYA

Kerkük'te bayrak skandalından sonra yeni bir kriz daha

Irak'ın Türkmen kenti Kerkük'te Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bayrağının asılmasından sonra şimdi de referandum krizi çıktı.

Abone ol

Irak  Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) muhalefetin başını çeken Goran (Değişim) Hareketi ile eski  Irak  Cumhurbaşkanı  Celal Talabani'nin genel sekreterliğini yürüttüğü  Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ortak bildiri yayımlayarak,  Kerkük'te de referandum düzenlenmesi konusunda hemfikir olduklarını açıkladı.

Bildiride, IKBY'deki  Süleymaniye kentinde bir araya gelen Goran ve KYB'nin ortak heyetinin, son dönemlerde bölgedeki önemli gündem maddesini oluşturan bağımsızlık referandumu,  Kerkük meselesi, siyasi ve ekonomik kriz konularını ele aldıkları belirtildi.

"REFERANDUM KÜRDİSTAN HALKININ DOĞAL HAKKIDIR"

Basına kapalı gerçekleştirilen Goran ve KYB toplantısı sonrası yayımlanan açıklamada, "Her iki taraf, kader tayin edici bağımsızlık referandumunun  Kürdistan (IKBY) halkının doğal bir hakkı olduğu üzerinde hemfikir. Referandumun gerçekleştirilmesi için çok yönlü hazırlıklara başlanmalıdır. Bu ulusal bir meseledir ve halkın genel çıkarları göz önünde bulundurularak, meclis çatısında nihai karar verilmelidir. Aynı zamanda her iki taraf  Kürdistan Bölgesi'nin idari sınırları dışındaki bölgelerde de referandumun yapılması konusunda hemfikirdir." ifadelerine yer verildi.

TÜRKMENLER VE ARAPLAR BOYKOT ETMİŞTİ

KDP Politbüro Üyesi Roj Nuri Şaweys ise iki hafta önce düzenlediği basın toplantısında, " Kerkük İl Meclisi de yapılacak bağımsızlık referandumuna katılma talebinde bulundular ve biz de olumlu karşıladık. Bu da onların doğal hakkıdır." ifadesini kullanmıştı.

Kerkük İl Meclisi de 4 Mayıs'ta Türkmen ve Arapların boykot ettiği oturumda tartışmalı bölgeler arasında yer alan kentin statüsünün belirlenmesi için referanduma gidileceğini açıklamıştı.

BARZANİ, BM LE GÖRÜŞMESİNDE AÇIKLAMIŞTI

IKBY Başkanı  Mesut Barzani, 30 Mart tarihinde Birlemiş Milletler Genel Sekreteri  Antonio Guterres ile  Erbil'deki başkanlık konutunda yaptığı görüşmede kısa bir süre içerisinde bölgenin kaderini tayin edecek bir referandum gerçekleştireceklerini duyurmuştu.

Bu çerçevede Barzani liderliğindeki  Kürdistan Demokrat Partisi ve KYB ortak bir heyet kurarak, referandum konusunda siyasi taraflarla görüşmeye başlamıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Diyarbakır'dan acı haber geldi!
Bekir Bozdağ 'Danıştay' sözlerine açıklık getirdi
Manisa'da korkutan deprem! Kaç şiddetinde oldu?
AGİT tam bir Türk düşmanıymış
Fransa'da yeni bir saldırı paniği
Fuhuş çetesinin liderleri hayrete düşürdü!
Tayyar Altıkulaç konuştu! Kutlu Doğum FETÖ işi mi?
Saldırı planlayan teröristlere baskın!
Miraç Kandili namazları kaç rekat kılınışı nasıldır?
Korkunç olay! Zaman aşımına 4 dakika kala...
Yorumlar 10 yorum