BİLİM - TEKNOLOJİ

Elektrikli bir yarış otomobili mi yoksa çita mı?

Nesli tükenme tehlikesinde olan hayvanlara dikkat çekmek için yapılan etkinlikte Formula E aracı, dünyanın en hızlı koşan kedisi olan çitaya karşı yarışıyor.

Saatte 120 km hıza çıkabiliyor olmalarıyla dünyanın en hızlı canlıları arasında yer alan çita, FIA‘nın son çalışmasında Formula E aracının karşısına çıkartıldı. Karşılaşmada Techeetah takım sürücüsü Jean Eric Vergne tarafından kontrol edilen elektrikli Formula E aracı kullanıldı. 0’dan 100 km/s hıza iki yarışmacının da 3 saniyede çıktığı karşılaşma, Güney Afrika’da bir pist üzerinde gerçekleştirildi. Bu denemeyi sizin de tahmin ettiğiniz üzere yarış aracı kazanırken, arada çok ufak bir fark olduğu görüldü.

Peki bu çalışmanın esas amacı performans karşılaştırması yapmak mıydı? Elbette hayır. FIA bu drag yarışı ile iklim değişikliğine vurgu yapıyor. İklim değişikliğinin çitalar üzerindeki etkisine dikkat çekmek için hazırlanan video, elektrikli otomobillere de vurgu yapıyor. Söylendiği kadarıyla çitalar iklim değişiklikleri nedeniyle en büyük risk altında olan 10 canlı arasında bulunuyor ve çevre için elektrikli otomobillere yatırım yapmak gerekiyor.

Sitene Ekle
Yorumlar