BIST 2.439
DOLAR 16,19
EURO 17,41
ALTIN 965,28
HABER /  GÜNCEL

Ekonominin en yetkilisi Nisan ihracatı nı değerlendirdi

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye’nin edilgen bir ekonomiden etken bir ekonomiye geçme zamanının geldiğini söyledi.<br/>Ekonomi Bakanı ...

Abone ol

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Türkiye’nin edilgen bir ekonomiden etken bir ekonomiye geçme zamanının geldiğini söyledi.
Ekonomi Bakanı Zeybekçi, Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Kastamonu’da Nisan ayı ihracat rakamlarını açıkladığı toplantıya katıldı. Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleşen toplantıda açıklamalarda bulunan Bakan Zeybekçi, “Türkiye’de ihracatı orta vadeli programı gerçekleştirerek hedefi yakalayacağımızı söyledik. 166 milyon dolarlık hedefi yakalayarak hatta geçeceğimizi söyledik. Ben, ilk başlarda o dönemin şartları içerisinde pek gerçekçi bulmamıştım. Ama şimdi çok büyük bir mutlulukla görüyorum ki Türkiye’nin ihracat rakamını tutturacağını artık herkes kabul ediyor. Türkiye’nin büyüme hedeflerinin yüzde 2’ler seviyesinde birilerinin temennisi olan bazı kredi ve derecelendirme kuruluşları var. Dünya Bankası ancak Türkiye yüzde 2-2,5’lar seviyesinde büyür denilen o seviyenin çok daha üzerinde yüzde 4’ler seviyesinde hatta yüzde 4’ü geçebilecek seviyede büyüyeceğine artık insanlar kabul etmeye başladı. Tüm bunları sevinerek görüyoruz” dedi.
17 Aralık’ta gerçekleştirilen operasyonlara da değinen Bakan Zeybekçi, Türkiye’nin 17 Aralık sürecinin yaşandığı dönemde dahi son üç ayda kapasite kullanım alanlarını rekor seviyede arttırdığını belirterek, “Türkiye’de Türkiye’yi karıştırılan bu süreçte dahi istihdam oranlarının en düşük olması gereken Ocak ayında bile son 10 yılın en düşük istihdam rakamlarını yakaladık. Türkiye, sanayi üretimindeki cirolarda enerji kullanımdaki artış hızında Türkiye, enerji tüketiminde de artışa gitti. Yani istediğimiz o artış seviyisin yakalamaya başladık. Tüm bunların göstergesi ihracatçılar birliği, üreticiler birliği, bu göstergeler önümüzdeki dönemde Türkiye’nin üretiminin ve ihracatının artacağının göstergeleridir. Yani bugün enerji üretimimizde artığı zaman, bugün kapasite kullanımımız artığı zaman, bugün istihdamımız artığı zaman yaklaşık 3-4-5-6 ay içerisinde ardıl bir şekilde Türkiye’nin ihracatının ve üretiminin büyümesinin artacağının göstergesidir. Türkiye, 2013 yılında beklentilerin tam tersine son çeyrekte de yüzde 4,4 büyüdü. Bu gösteriyor ki Türkiye’nin 2014 yılının ilk çeyreğinde de büyümesi 2013 yılının son çeyreğinde büyümesiyle paralel olacaktır. Bu inşallah bizim hedeflediğimiz o milli büyüme dediğimiz ihracata dayalı büyümesini bu şekilde devam ettirecektir. Türkiye, bugün açıklanan ihracat rakamlarıyla birlikte dış ticaret açığının beklentilerin çok üzerinde düşüren bir ülkedir” diye konuştu.
İhracatını ortalama olarak yüzde 10 seviyesinde artıran Türkiye’nin son dönemdeki ihracatını destekleyici ve ithalatı cazip olmaktan çıkarıcı kur politikasıyla dış ticaret açığını düşürdüğünü ifade eden Bakan Zeybekçi, “Türkiye, Mart ayında dış ticaret açığını yüzde 30 seviyesine kadar çekti. Türkiye, hedeflediği cari açığı da 55 milyar cari açığı da çok önemli bir şekilde bunun altında yakalayarak ekonomik dengeleri yeniden yerine oturttu” dedi.
Son dört yılda Avrupa Birliği’nde toplamda 5 milyon insanın iş kaybettiğini aktaran Bakan Zeybekçi, şunları kaydetti:
“Türkiye ise, dünyada kriz öncesindeki istihdam seviyesini de geçen tek ülke haline geldi. Türkiye, AB’de son dönemde 5 milyon insan iş kaybederken Türkiye, son dört yılda 6 milyon insanına iş buldu. Türkiye, 152 milyon dolar ihracat rakamına ulaştı 2013 yılı sonunda. Türkiye, artık 47 milyar hizmet gelirine ulaştı. Yani ortalama olarak Türkiye, 200 milyar dolar dış gelir getiren ülke haline geldi. Türkiye’nin tüm aktörlerini değerlendirerek yaptı. Türkiye, 152 milyar dolarlık ihracatını bu sene 166 milyar dolara çıkartacaktır. Önümüzdeki yıldan itibaren de bu süreçte de ortalama olarak Türkiye’nin hedefi ihracatını yüzde 10 seviyesinde arttırmaktır. Belki Türkiye, 2015 yılında ihracatını yüzde 10 seviyesinde kolaylıkla arttırabilecektir. Ama ondan sonra Türkiye’nin artık biraz daralacağını biraz tıkanacağını öngörüyoruz. Aynı sistemde yola devam ederse Türkiye, bugünü kadar edilgen bir ekonomi olarak başarıya ulaştı. Başkalarının hammaddeyi kontrol ettiği, başkalarının enerjiyi kontrol ettiği, başkalarının tüketim alışkanlıklarının ve tüketim ağlarının kontrol ettiği bir dünyada Türkiye, bu başarıyı sağlayabildi. Şimdi artık yeni bir dönemde Türkiye, edilgen bir ekonomiden etken bir ekonomiye geçme zamanı geldi.”
30 Mart Mahalli İdareler Seçimleri’nin Türkiye’nin siyasette belirsizlik tartışmalarını bitiren seçimler olduğunu vurgulayan Zeybekçi, şöyle devam etti:
“Diğer seçimlerden daha çok ileride mesaj veren seçimlerdir. 30 Mart seçimleri Türkiye’de siyaseti yeniden dizayn etmiştir. 30 Mart seçimleri, Cumhurbaşkanlığı seçimlerindeki tüm belirsizlikleri ortadan kaldırmıştır. 30 Mart seçimleri, yakın zamanda olacak olan tüm seçimleri yani siyasette ilgili tüm beklentilerini, tüm soru işaretlerini en güçle şekilde cevaplandırmış seçimlerdir. Bu dönemde Türkiye’nin siyasi belirsizlikleri de ekonomide belirsizlik yaşayabileceğini belirtmek sanırım herhalde yapılabilecek en büyük hatalardan değerlendirme olarak en sık değerlendirmelerden bir tanesidir.”
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Eylemcinin ayakkabıları Twitter'ı salladı!
Eylemcinin ayakkabıları Twitter'ı salladı!
1 Mayıs'ta nerede ne oldu? İşte çıkan olaylar!
1 Mayıs'ta nerede ne oldu? İşte çıkan olaylar!
Polis ateşli silah kullandı mı?
Polis ateşli silah kullandı mı?
Metrobüs seferleri başladı mı son durum!
Metrobüs seferleri başladı mı son durum!
Dev turist gemisi 1 Mayıs nedeniyle rota değiştirdi
Dev turist gemisi 1 Mayıs nedeniyle rota değiştirdi
Ne biber gazı ne de TOMA! Taksim onlara açıldı
Ne biber gazı ne de TOMA! Taksim onlara açıldı
CHP'den Erdoğan'a acil çağrı!
CHP'den Erdoğan'a acil çağrı!
Dünyada 1 Mayıs İşçi Bayramı
Dünyada 1 Mayıs İşçi Bayramı
Yeni Renault Master görücüye çıkıyor!
Yeni Renault Master görücüye çıkıyor!
Gül ve Erdoğan'ın görüşmesinde sürpriz
Gül ve Erdoğan'ın görüşmesinde sürpriz