BIST 1.927
DOLAR 13,79
EURO 15,57
ALTIN 789,12
HABER /  GÜNCEL

Economist Erdoğan'ı öyle bir çizdi ki

Kılıçdaroğlu ve cemaat medyasının Başbakan Erdoğan'ı yönelik 'helikoptere bin, yurt dışına kaç' söylemi dış basında yankı buldu.

Abone ol

İngiliz Economist dergisinin hükümet-cemaat kavgası haberinde yer alan karikütürde paraları halının altına süpüren Başbakan Erdoğan'a, bir kişi eliyle binanın dışındaki helikopteri işaret ederek kaçmasını söylüyor.

AK Parti iktidarına yönelik sert yazılarıyla bilinen Economist dergisi Başbakan Erdoğan için karamsar bir siyasi gelecek yazdı. Erdoğan, otoriter ülkelerde halkın ayaklanmasıyla kaçmak zorunda kalan liderlere benzeyen bir siyasi figür olarak resmedildi.

Economist dergisi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'la yaptığı konuşmalara ait olduğu iddia edilen telefon kayıtlarından sonra siyasi geleceğini kurtarma mücadelesi verdiğini yazdı.

Erdoğan'ın bu kayıtları "alçakça, hayâsızca bir montaj" olarak nitelediğini ve arkasında Fethullah Gülen'in olduğunu ima ettiğini hatırlatan dergi şöyle diyor:

HER ŞEY MÜMKÜN

"Amaçları Erdoğan'ı indirmek, bazıları belki de 30 Mart'taki yerel seçimlerden önce diyor. Peki, bunu başarabilirler mi? Ülkeye hâkim olan belirsizlik ortamında, ihtiyatlı olma alışkanlığı olan Batılı diplomatlar bile 'Her şey mümkün' diyor. Erdoğan'ın yolsuzluk soruşturmasının bir dış komplo olduğu ve bunun da Fethullah Gülen eliyle hayata geçirildiği iddiası sadık destekçi kitlesini tatmin etmiş olabilir. Ama bomba gibi düşen telefon kayıtları insanların aklına şüphe saldı."

helikopter.20140228085120.jpg

YENİ GÖSTERİLER BEKLENİYOR

"Bu kayıtları YouTube'da 2 milyon kişi izledi. Bir kadın vapurda diğer yolculara dinletti. Binlerce kişi hükümetin istifası talebiyle sokaklara döküldü. Yeni gösteriler bekleniyor ve Gezi Parkı oylarındaki gibi şiddet ortamına dönüleceği kaygısı var. Kürtler de huzursuz ve protestolar yapma tehdidinde bulunuyorlar. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, PKK ile ateşkesin bozulabileceğini söyledi. Eski Kültür Bakanı Ertuğrul Günay 'Erdoğan köşeye sıkışmış durumda. Hapse girmemek için her şeyi yapabilir' diyor.'

CUMHURBAŞKANLIĞI 30 MART'A BAĞLI

"Erdoğan, Gülen'e yakın olduğu düşünülen binlerce polis memuruyla savcıların görev yerlerini değiştirdi. İnternette sansürü ağırlaştıran, hükümete savcılar ve hâkimler üzerinde daha fazla denetim veren ve MİT'in yetkilerini artıran yasalar geçirdi. Erdoğan bu önlemlerin Gülen'in paralel devletini dağıtmak için gerekli olduğunu söylüyor. Ama birçokları için bu Erdoğan'ın yerini sağlamlaştırmak, yeni kayıtların çıkmasını engellemek ve kendisinin ve ailesinin kovuşturulmasını engellemek için yaptığı girişimler. Birçok kişi Erdoğan'ın, sahibi olduğu iddia edilen milyon dolarları dışarı çıkarma görüntülerinin çıkmasını bekliyor. "

"Ağustos'ta görev süresi sona eren Abdullah Gül'ün Erdoğan'la makamlarını değiştirmek istediği farz ediliyordu. Ama Erdoğan'ın cumhurbaşkanlık hayali, AKP 30 Mart'ta güçlü bir şekilde kazanmazsa, gerçekleşmeyebilir. "

EKONOMİ KÖTÜ GİTMEDİKÇE

Hâlâ genel kanı, ekonomi kötü gitmedikçe, çok az kişinin yöneticilerin yolsuzluklarından rahatsız olacağı şeklinde. Ama bu yanlış çıkarsa (Şimdi bazı insanlar AKP'nin Ankara'da kaybetmesini bekliyor) AKP üyeleri Erdoğan'ın yerine başka birini getirmeye karar verebilirler."

"HELİKOPTERE BİN YURT DIŞINA KAÇ"

"Gül, hâlâ Erdoğan'ın yerine geçebileceği düşünülen bir isim. Diğer bir isim itibarı lekelenmemiş Ali Babacan. Ama daha büyük mesele, Erdoğan'ın nereye konulacağı. Kılıçdaroğlu, bu hafta Erdoğan'a ne yapması gerektiğini söyledi: 'Helikoptere bin, yurt dışına kaç'."

i̇sti̇fa.jpg

ÖNCEKİ HABERLER
Dershaneler ne zamandan beri ibadet mekanı?
Dershaneler ne zamandan beri ibadet mekanı?
ABD’de piyasalar günü yükselişle kapattı
ABD’de piyasalar günü yükselişle kapattı
THY'den çok sert cemaat açıklaması!
THY'den çok sert cemaat açıklaması!
THY neden bazı gazetelere ambargo uyguluyor?
THY neden bazı gazetelere ambargo uyguluyor?
Hakkari Emniyet Müdürü istifa etti!
Hakkari Emniyet Müdürü istifa etti!
61 askerin ölümü şüpheli!
61 askerin ölümü şüpheli!
ABD'den montaj açıklaması
ABD'den montaj açıklaması
Ah Tayyip Erdoğan! Nasıl hançerlendin?
Ah Tayyip Erdoğan! Nasıl hançerlendin?
ABD İnsan Hakları raporunda Türkiye'ye eleştiri
ABD İnsan Hakları raporunda Türkiye'ye eleştiri
CHP HSYK'ya için başvuru yaptı
CHP HSYK'ya için başvuru yaptı