BIST 1.519
DOLAR 9,50
EURO 11,04
ALTIN 549,45
HABER /  GÜNCEL

Durian meyvesi nedir?

Güneydoğu Asya'da yetişen bir meyve olan Durian (Duryan) cennet ve cehennem meyvesi yada meyvelerin kralı olarak da bilinir. Vatandaşlar tarafından yaygın bir şekilde bilinen bir meyve olmamakla birlikte ne olduğunu merak edilmektedir. Biz de bu meyveyi sizler için araştırdık ve haberimize ekledik. Peki durian meyvesi nedir? Ne demek? Durian nerede yetişir? Detaylar haberimizde...

Abone ol

Bitki bilimde Durio zibethinus olarak adlandırılan durian ağacı, Güneydoğu Asya; Malezya, Tayland ve Vietnam kökenli. 40 metreyi aşan boyuyla çok uzun bir ağaç olan durian, ormanda yetişiyor. 5 - 10 yaşları arasına meyve vermeye başlıyor. Kabuğuyla birlikte her bir meyvesi, 2 – 3 kg, bazen de 3 kg'ın üstünde. Bu meyveye, pek çok kişi "durian" diyor; ama farklı adlarla da anılıyor; örneğin Endonezya'da "duren", Tayland'da da "thurian". Ancak farklı adlarla anılsa da , kültüre alındığı ülkelerde "meyvelerin kralı" olarak niteleniyor.

Dis görünüsü ve asiribunaltici kokusuyla gerçekten de alışılmamış bir meyve. Duriana, "cennet - cehennem" de deniyor. Cehennem denmesinin nedeni, dikenlerle dolu kabuğunun pis kokması. Uzakdoğu'da, örneğin Endonezya'da bu meyvenin otellere sokulması yasak. Elinizde veya cantanizda durian varken Singapur'da, otobüse ya da metroya binemiyorsunuz. Ama Singapur'da, ülkenin sembolü sayılan opera binası durianın biçiminde yapılmış. Ona böyle önem verilmesinin nedeni, durianın "cennet" kısmıyla ilgili olsa gerek. Çünkü o dikenli kabuğu sıyırıp açtığınızda ortaya çıkan meyve, bazı insanlara göre olağanüstü lezzetli. Kabuğun ardında mayhoş bir tatla karşılaşıveriyorsunuz.

Kabuğun içinde 6 bölmeli, sulu, etli bir yapı var. Bu etli kısım, yeşil, gri - sarı, krem - sarı renklerde olabiliyor. Bölmelerin içindeyse, kahverengi - sarı 6 tohum saklı. Bu tohumlar yenildiğinde, soluk alıp verme güçlüğüne neden olabiliyor.

Durian, çok yağlı bir meyve. Taylandlılar, bu meyvenin özellikle alkollü içeceklerle tüketildiğinde çok kilo aldırdığını söylüyorlar. Besin içeriğine baktığımızda da, 100 gr durianın 153 kalori enerji verdiğini görüyoruz.

Durian, tek parça ya da açılıp bölmeleri ayrılmış halde satışa sunuluyor. Çiğ olarak tüketilecekse, soğutulduktan sonra yenmesi öneriliyor. Şimdilerde, dondurmaya lezzet vermek için de kullanılıyor. Sumatra'nın bir kenti olan Palembang'da, durian'ın etli kısmı, topraktan yapılmış kaplarda mayalanıp tüketiliyor. Durianın, konservesi de yapılıyor. Bu meyvenin farklı kullanım alanları da var. Örneğin kabuk kısmı, ipeğin beyazlatılmasında kullanılıyor.

DURYAN MEYVESİ: MEYVELERİN KRALI

Duryan, güneydoğu Asya ülkelerinde "meyvelerin kralı" olarak adlandırılırken, bazı bölgelerde "cennet ve cehennem meyvesi" olarak da biliniyor.

Duryana "cennet ve cehennem meyvesi" denmesinin sebebi, dikenlerle dolu kabuğunun olması ve kötü kokusu nedeniyle cehenneme, lezzeti ve faydalarıyla da cennete benzetilmesinden kaynaklanıyor.

Kötü kokusu nedeniyle Güneydoğu Asya ülkelerinden bazıları, bu meyvenin kamusal alanlara, toplu taşıma araçlarına ve havaalanlarına sokulmasına izin vermiyor.

Bu meyve kapalı ortamda tüketildiğinde ya da bulunduğunda kokusunun etkisi üç güne kadar sürebiliyor.

DURYAN MEYVESİ FAYDALARI

İçerdiği Bakır, kan hücre üretimi için vücuda gereklidir.İçeriği potasyum bakımından çok zengindir.

Yüksek miktarda antioksidan ve C vitamini içerir.

Vücut direncini arttırır. Bir adet tüketilmesinin bile bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenir.

Meyve yenildiğinde, enerji yeniler ve anında vücudu canlandırır. Kolay sindirilebilir; yumuşak eti doymuş yağ ve kolestrol içermez.

B vitamini kompleks grupları ( B5 vitamini, B6 vitamini, B1 vitamini) bakımından zengin içeriğe sahiptir.Kan bacınsı kontrolüne yardımcı hücreler için elektrolit özelliğindedir.

Ayrıca içeriğinde zengin miktarda, manganez, bakır, demir ve magnezyum gibi mineraller de bulunmaktadır. Manganez antioksidan özelliği ile enzimlerde, süperoksit dismutaz için bir ko-faktör olarak vücut tarafından kullanılır. Bakır, kırmızı kan hücrelerinin üretiminde ve demir kırmızı kan hücresi oluşumu için gereklidir.

ÖNCEKİ HABERLER
Londra'da 17 yaşındaki Türk genci öldürüldü
Londra'da 17 yaşındaki Türk genci öldürüldü
İlber Ortaylı 'rüyalarıma giriyor' dedi derdini anlattı
İlber Ortaylı 'rüyalarıma giriyor' dedi derdini anlattı
Venezuela'da her iki taraf aynı gün sokağa iniyor
Venezuela'da her iki taraf aynı gün sokağa iniyor
Önce kız arkadaşını sonra kendini vurdu görüntüler korkunç
Önce kız arkadaşını sonra kendini vurdu görüntüler korkunç
Juventus İtalya Kupası'na veda etti
Juventus İtalya Kupası'na veda etti
Yenilen her şey insan vücudunda kilo yapar mı?
Yenilen her şey insan vücudunda kilo yapar mı?
Türkiye'de Apple almak isteyenlere müjdeli haber! Tim Cook duyurdu
Türkiye'de Apple almak isteyenlere müjdeli haber! Tim Cook duyurdu
Yaşlı insanlarda eğer bu varsa ölüm tehlikesi daha yüksektir!
Yaşlı insanlarda eğer bu varsa ölüm tehlikesi daha yüksektir!
TOKİ''den yeni kampanya 379 lira taksitle konut fırsatı
TOKİ''den yeni kampanya 379 lira taksitle konut fırsatı
Katar Türkiye'nin kasasını doldurdu!
Katar Türkiye'nin kasasını doldurdu!