BIST 1.205
DOLAR 7,90
EURO 9,30
ALTIN 482,57
HABER /  EKONOMİ

Dünya devi Walmart'tan flaş karar! Satışlarını durduruyor

Dünyanın en büyük perakende mağaza zinciri ABD’li Walmart, geçen ay El Paso ve Dayton'da düzenlenen silahlı saldırılar nedeniyle silah ve mühimmat satışlarını durduracağını açıkladı.

Abone ol

Walmart'tan yapılan açıklamada, mevcut envanterin elden çıkarılmasının ardından mağazalarda saldırı tarzı silah ve mühimmat satışlarının sonlandırılacağı belirtildi. Şirket tarafından, müşterilerinden ülke genelindeki 4 bin 700 mağazaya gelirken silahlarını yanlarına almamaları ve mümkünse araçlarında bırakmaları gerektiğinin de isteneceği ifade edildi. Kongreye de silah güvenliği önlemleri konusunda harekete geçmesi çağrısında bulunuldu.

Ülke genelindeki silah satışlarının yüzde 2'sini, mühimmat satışlarının ise yüzde 20'sini gerçekleştiren Walmart'ın, av amaçlı silah ve mühimmat satmaya devam edeceği aktarıldı.

Karardan sonra pazar payı düşecek

Walmart'ın silah satış politikasındaki bu değişiklikten sonra pazar payının yüzde 20'den yüzde 6-9'a düşmesinin beklendiği aktarıldı.

Walmart CEO’su Doug McMillion, şirketin bu kararında geçen ay Teksas'taki El Paso ve Ohio'daki Dayton'da gerçekleşen silahlı saldırıların etkili olduğunu kaydederek, "Mevcut statükonun kabul edilemez olduğu bizim için açıktır." ifadesini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Devlet okullarında anaokulu ne zaman açılacak 2019?
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan repo ihalesi
Trabzonspor, yeni transferlerinden fazla yararlanamadı
Süper Lig'in en değerlisi Galatasaray
Anasınıfı ne zaman açılıyor 2019 MEB eylül ayının kaçında?
Ücretsiz tablet nereden alınır MEB dağıtmaya başladı mı?
Yorumlar