BIST 2.453
DOLAR 16,30
EURO 17,48
ALTIN 967,72
HABER /  DÜNYA

Dördüncü ayin sona erdi

Van’daki Akdamar Kilisesi’nde bu yıl dördüncüsü yapılan Ermeni ayini sona erdi. <br/>Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen izin ile ...

Abone ol

Van’daki Akdamar Kilisesi’nde bu yıl dördüncüsü yapılan Ermeni ayini sona erdi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından verilen izin ile ilki 2010 yılında yaptırılan ayinin dördüncü de bugün yapıldı. Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan’ın yönettiği ve saat 11.00 gibi başlayan ayin, saat 14.00 sıralarında sona erdi. Ayinde konuşan Aram Ateşyan, ilk defa bir vaftiz yapıldığını söyledi. Dualara amin demek için geldiklerini belirten Ateşyan, "100 yıl sonra burada ilk kez vaftiz yaptık. Dedelerinin ve annelerinin Ermeni oluşundan onlar da özlerine dönmeye karar verdiler. Vaftiz olup Ermeni kilisesinin bir üyesi oldular. Ermenistan’dan 1 doktorumuz burada vaftiz olmak istedi. Bizde kırmadık. Ayrıca Ermenistan’dan gelen ve ismi Van olan bir ailemizin çocuğu vaftiz oldu. Van ismini atalarının anısına Vanlı kardeşlerine olan sevgisinden dolayı çocuğuna verdi. Bugün burada bu vaftizi gerçekleştirdik. Kutlamakta olduğumuz bu bayram asla ve kesinlikle siyasi, ekonomik, askeri ya da milli bir zafer değildir. Bu bir süre için kaybedilen kutsal ve dinsel değerin yeniden bulunması ve onun büyük bir anlam ifade etmesinin bir kez daha keşfedilmesidir. Burada Van Gölü’nün tarihi adasında kutladığımız kesinlikle budur" dedi.

"ADAYA KUTSANMAYA GELDİK"
Tüm savaşların kıtlıkların, ahlaki ve kültürel yozlaşmaların ve hür türlü etnik ve ırkçı çatışmaların kendinden ödün vermek istemeyen asla doymayı bilmeyen bir bencilliğin, insanlığa sadece yıkım getiren sonuçsuz mücadelesinden kaynaklandığını söyleyen Ateşyan, "Hür türlü soylu başkanlığın altında bir özverinin yattığını biliyoruz. Bir ve tek Allah imanı bu tür bir özveriyi teşvik etmeli ve içimizdeki benliğin ve bencilliğin yerine asla karşılık beklemeyen sevgiyi, fedakarlığı, adanmışlığı, paylaşım ve dayanışmayı gerçekten sağlayacak ruhani ve manevi disiplini oluşturabilmelidir. Bu sabah Akdamar Adası’nın tarihi surp haç kilisesine bu iman ve duygularla geldik. Artık hiç kimsenin aşamadığı bu adaya bizleri çeken atalarımızın asırlar boyunca ibadet ettikleri bu mabettir. Onunla tekrar buluşmak kucaklaşmak ve kutsanmak istedik. Atalarımızın yüce rabbe secde ettiği bu mekanda bizde secde etmek istedik. Allaha atalarımızın yaptığı dualara bizde amin demeye geldik. Bu yaptığımız turistik gezi ya da ziyaret değildir. Bu hepimiz için derin ve ruhsal bir deneyimdir" dedi.
Kilisenin içerisinde 6 Ermeni’nin vaftiz edilmesinin ardından kilisenin bahçesinde bir süre dua eden Ermeniler, ardından ayin programını sonlandırarak tekrar teknelerle adadan ayrılmaya başladılar.
(İHA)

ÖNCEKİ HABERLER
Karadenizli’nin inadı yamaç araziyi yendi
Karadenizli’nin inadı yamaç araziyi yendi
Yeraltından beyaz altın fışkırdı
Yeraltından beyaz altın fışkırdı
Ankara'da ODTÜ müdahalesi
Ankara'da ODTÜ müdahalesi
Türk jeti ancak böyle durabildi
Türk jeti ancak böyle durabildi
Polis karakoluna kumar baskını
Polis karakoluna kumar baskını
Sınırda radar sistemi yerleştirildi
Sınırda radar sistemi yerleştirildi
ABD, Suriye operasyonu için Araplar'dan destek arıyor
ABD, Suriye operasyonu için Araplar'dan destek arıyor
Yaya geçidini kullanmayan görme engelliye taksi çarptı
Yaya geçidini kullanmayan görme engelliye taksi çarptı
Uyuşturucu operasyonu kamerada
Uyuşturucu operasyonu kamerada
İlker Başbuğ’dan  Yol  şiiri
İlker Başbuğ’dan Yol şiiri