BIST 1.352
DOLAR 8,55
EURO 10,07
ALTIN 495,47
HABER /  EKONOMİ

Dolarda düşüş sürecek mi? Yabancı uzmanlar açıkladı

Dolar kaç TL sorusu hemen herkesin dilinde. Peki dolar 2017'de düşecek mi? Yabancı piyasa uzmanları dolar üzerine analiz yaptı.

Abone ol

Dolardaki düşüş sürecek mi? Merak edilen soruya yanıt veren yabancı uzmanlar, dolar/TL'deki düşüşün devam edeceği öngörüsünde bulunuyor.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump'ın, 4 yıl sonra yeniden seçilebilmek için doların güçlenmesine izin vermeyeceği belirtiliyor. 

 Dolar/TL, geçen hafta cuma günü ABD'de açıklanan verilerin ardından hızlanan düşüşünü yeni haftaya da taşımış ve haftanın ilk işlem gününde yaklaşık bir ayın en düşük seviyesi olan 3,6615 seviyesine kadar gerilemişti. Dün 3,6794 seviyesinden kapanan dolar/TL, bugün 3,70 seviyesinin üzerinde seyrediyor. 

POLİTİK İSTİKRARIN DEVAM ETMESİ DURUMUNDA DOLAR/TL 3 SEVİYELERİNE GERİLEYEBİLİR

AA muhabirlerinin sorularını yanıtlayan BlueBay Varlık Yönetimi'nin Kıdemli Ülke Stratejisti Timothy Ash, referandum sonrasında politik istikrarın devam etmesi durumunda dolar/TL'nin 3 seviyelerine doğru gerileyebileceğini belirtti. 

Küresel ortamın TL için destekleyici olduğunu ifade eden Ash, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB), "dinamik" olarak nitelendirilebilecek sıkılaşma politikasıyla zaman kazandığını söyledi. 

TL'nin kısa vadede gelecek haftalarda değer kazanabileceğini ancak daha sonra değer kaybı görülebileceğini belirten Ash, "Referandum sonrası piyasa yanlısı bir sonuç olursa TL tekrar güçlenebilir." dedi.

Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys de dolar/TL'nin 3,59 seviyesinin altına gelmesi durumunda önce 3,50, daha sonra da 3,39 seviyesine gerileyeceği öngörüsünde bulundu. 

DOLAR/TL, KISA VADEDE 3,60 SEVİYELERİNE İNEBİLİR

Berenberg Gelişmekte Olan Piyasalar Hisse Senedi Stratejisti Carsten Hesse ise dolar/TL'nin kısa vadede 3,60 seviyelerine inebileceğini belirtti.

TL'nin zayıf ABD verilerinden avantaj sağladığını ifade eden Hesse, söz konusu verilerin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 3 faiz artırımı yapacağı ihtimalini azalttığını söyledi. 

Hesse, TCMB'nin fonlama maliyetini 200 baz puandan fazla artırmasının da TL için destekleyici olduğunu kaydetti.

TRUMP DOLARIN GÜÇLENMESİNE İZİN VEREMEZ

Kaybedilen sanayi istihdamını ABD'ye geri getireceğini taahhüt ederek başkan seçilen Trump'ın, vaatlerini gerçekleştirmesi ve 4 yıl sonra yeniden seçilebilmesinin yolu doların değer kaybetmesinden geçiyor.

ABD'de, geçen kasımda yapılan başkanlık seçimlerini Trump'ın kazanmasının ardından önemli ölçüde güçlenen dolar, aralık ayı ortasında son 14 yılın zirvesine yükseldi. 

Yatırımcıların dolara yönelmesinde, Trump'ın geniş kapsamlı vergi indirimleri ve altyapı yatırımlarının ülkedeki büyüme ve enflasyon hızını yükselteceği beklentisi etkili olmuştu. Buna karşın yatırımcıların dolar iştahı uzun sürmedi.

Son 10 yılın en kötü ocak ayını yaşayan dolar, kademeli bir şekilde düşerek seçim sonrası gelen kazançlarının tümünü geri verdi. Söz konusu düşüş eğiliminde, Trump ve ekonomi takımının doların aşırı değerli olduğuna yönelik açıklamaları önemli rol oynadı.

"DOLARIN GÜÇLÜ OLMASI BİZİ ÖLDÜRÜYOR"

Hayatının büyük bölümünü iş adamı olarak geçiren Donald Trump, 17 Ocak'ta Wall Street Journal'a verdiği mülakatta, "Para birimimiz çok güçlü. Bu bizi öldürüyor." ifadesini kullanmıştı. Dolar, mülakatın yayınlanmasından sonra kayda değer seviyede düşerek Trump'ı hedefine ulaştırdı.  

Daha önce de Çin'i yuanı ve Japonya'yı yeni devalüe etmekle suçlayan Trump, yönetiminin, döviz manipülasyonu yapan ülkeleri hedef alacağını söylemişti.

Doların değerini düşürmeye yönelik bir diğer açıklama, Trump'ın Beyaz Saray Ulusal Ticaret Konseyi'nin başına getirdiği Peter Navarro'dan geldi.

Navarro, geçen hafta Financial Times'a verdiği mülakatta, düşük avronun, Almanya'yı diğer Avrupa ülkeleri ve ABD'ye karşı avantajlı konuma getirdiğini öne sürerek, "Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı'nı iki taraflı bir anlaşma olarak görmeye en büyük engel, AB'deki diğer ülkeleri ve ABD'yi ciddi derecede düşük değerli olan 'üstü kapalı Alman markını' kullanarak istismar eden Almanya'dır." ifadelerini kullanmıştı.

Navarro'nun yorumları, avroyu dolar karşısında 1,07'den 1,08'e kadar çıkardı.

TRUMP NEDEN GÜÇLÜ DOLAR İSTEMİYOR?

ABD Başkanı Trump'ın, doların güçlenmesini istememesinin kendi geleceği açısından "bazı mantıklı sebepleri" olduğu belirtiliyor. 

Seçim kampanyası boyunca, ABD'nin yabancı ülkelere kayan sanayi istihdamını ülkeye geri getireceğini vadeden Trump, zaferini, Michigan, Wisconsin, Ohio ve Pennsilvanya gibi "salıncak" eyaletlerdeki fabrikalarda çalışan mavi yakalı seçmenlerin bu vaade inanmasına borçlu.

Trump yönetiminin sanayi üretiminin GSYH'deki payını yüzde 12'den yüzde 20'ye çıkarma ve sektörde milyonlarca istihdam yaratma hedefinin ancak Amerikalı sanayi şirketlerinin rekabet gücünü düşürmeyecek seviyedeki dolarla mümkün olabileceği ifade ediliyor.  

Birbiri ardına kapanan fabrikalar nedeniyle işlerini kaybeden Amerikalı seçmenlerin 2020'de yeniden oy vermesi için Trump'ın, bu vaadinin en azından bir bölümünü gerçekleştirmesi gerekiyor. Durumun farkında olan Trump, sanayi sektörü ve ihracatı yavaşlatan en önemli faktörlerden biri olan doların güçlenmesine izin vermeyeceğe benziyor.  

Doların yönünü yukarı çevirmesi durumunda ise Trump ve yönetiminden bunu tersine çevirecek yorumlar duyma olasılığı yüksek...

TRUMP'IN TARTIŞMALI POLİTİKALARI DOLARI DÜŞÜRÜYOR

Dolardaki düşüşü hızlandıran bir diğer etken ise Trump'ın işbaşı yapar yapmaz aldığı tartışmalı kararlar oldu. Önemli finans kuruluşları, dolar rezervlerini elinden çıkarmaya başladı.

JP Morgan Chase, bir süre önce müşterileriyle paylaştığı yatırım notunda, "Dolara yönelik güven ve pozisyon alımları, Beyaz Saray'ın dengesiz politikalarıyla erozyona uğratılıyor" ifadelerine yer vererek, dolar rezervlerinin bir kısmını Japon yeni ve İsviçre frankına çevirdiğini duyurdu.

Notta, ABD'ya karşı ticaret fazlası olan veya döviz kuru aşırı değersizleşen ülkelerin para birimlerine yatırım yapmanın mantıklı olduğu vurgulandı.

Pictet Asset Management'in Baş Stratejisti Luca Paolini de dolardaki rallinin bittiğini belirterek, "Trump ile ilgili tüm iyi haberleri fiyatlayan yatırımcılar, şimdilerde yeni başkanın politikalarının yetersiz kalması veya tamponlara çarpması halinde ne olacağını değerlendirmeye başladı." ifadesini kullandı. 

Yatırımcıların Trump yönetiminden beklentilerini revize etmesine yol açan politikaların başında, Trump'ın çoğunluğu Müslüman olan 7 ülke vatandaşına yönelik vize yasağı geliyor.

Trump'ın Transpasifik Ortaklık Anlaşması'ndan çekilmesi, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı yeniden müzakere etmek istemesi ve finansal kriz sonrasında getirilen regülasyonların iptaline yönelik adımları da piyasalarda hem belirsizlik hem tedirginlik yaratıyor. 

Trump'ın doların güçlenmesine karşı duruşuna ilave olarak piyasalara hakim olan belirsizliğin de yakın vadede kaybolmayacak olması, dolardaki düşüşün gelecek günlerde devam edeceğine işaret ediyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Kendisini taciz eden kayınpederini vurdu
Kendisini taciz eden kayınpederini vurdu
ASAT ilçelere hızlı hizmet için dev depolar inşa ediyor
ASAT ilçelere hızlı hizmet için dev depolar inşa ediyor
Amerikalılar Müslümanlara 100 üzerinden kaç puan verdi!
Amerikalılar Müslümanlara 100 üzerinden kaç puan verdi!
Uğur Acar'ın hayali gerçek oldu önümüzdeki sezon...
Uğur Acar'ın hayali gerçek oldu önümüzdeki sezon...
İşte seçilme yaşı 18 olan ülkeler!
İşte seçilme yaşı 18 olan ülkeler!
Çin nüfusunun 2020'de ulaşacağı sayı belli oldu
Çin nüfusunun 2020'de ulaşacağı sayı belli oldu
Ediz Hun duyurdu: Cem Yılmaz ile...
Ediz Hun duyurdu: Cem Yılmaz ile...
Varlık Fonu'na devredilen şirketlerin çalışanlarına ne olacak?
Varlık Fonu'na devredilen şirketlerin çalışanlarına ne olacak?
İzleyicilerden Murat Yıldırım'a büyük şok!
İzleyicilerden Murat Yıldırım'a büyük şok!
Devlet Bahçeli bombası tercihim Erdoğan'dır!
Devlet Bahçeli bombası tercihim Erdoğan'dır!