BIST 1.061
DOLAR 7,29
EURO 8,53
ALTIN 477,11
HABER /  GÜNCEL

Diyanet'ten çarpıcı tespit: Cemaat deyince...

Diyanet İşleri Başkanlığı, tüm dini değer ve kavramları istismar eden bir örgütün, cemaat kavramını da çarpıtarak ve ayrışmaya yol açacak şekilde kendine mal etmeye çalıştığını, fitne ve fesatla, ayrılık ve ihanetle beraber anılır hale getirdiğini bildirdi.

Abone ol

Diyanet İşleri Başkanlığı, cemaat kavramının fitne ve fesatla, ayrılık ve ihanetle beraber anılır hale geldiğini ifade etti.

Din İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve tüm camilerde bugün okutulan "Cami ve Cemaat Adabı" başlıklı hutbede, camilerin huzur ve güven vererek inananları bir araya topladığı, İslam’ın sembolü, birlik ve dirliğin nişanesi olduğu vurgulandı. Hutbede, ibadet amacıyla Allah'ın huzurunda bir araya gelip namaz kılan Müminlere "Cemaat" ortak adı verildiği vurgulanırken şöyle denildi:

“Cemaat; medeniyetimizde yer etmiş, dinî bir kavramdır. Üzülerek ifade etmek gerekir ki, tüm dini değerlerimizi ve kavramlarımızı istismar eden bir örgüt, cemaat kavramını da çarpıtarak ve ayrışmaya yol açacak şekilde kendine mal etmeye çalışmış, tevhit ve vahdetin sembolü olan bu kavramı, fitne ve fesatla, ayrılık ve ihanetle beraber anılır hale getirmiştir. Hâlbuki geleneğimizde cemaat olmak, tevhit bilinciyle kaynaşmak, vahdete ermek demektir. Birlikte dirliği elde etmektir. Bu yönüyle cemaat kelimesi kadın-erkek, yaşlı-genç, zengin-fakir, engelli-engelsiz toplumun her kesiminden, her yaştan ve her sınıftan Müslümanı içinde barındırır.” Hutbede, ayrıca camiye gelen cemaatin uyması gereken kurallar ve adabına yer verildi.

Nihat Hatipoğlu'ndan Mustafa İslamoğlu'na tepki! Felaketin yolunu açıyor

ÖNCEKİ HABERLER
Skandal! YPG'liler ile ABD'li askerler halı saha maçı yaptı
Dikkat! Yarın bu yollar trafiğe kapalı...
Dev banka yeniden kuruluyor Erdoğan duyurdu
MHRS hastane randevu alma telefonu kaç-ücretli mi?
Usame Bin Ladin bu fotoğrafta annesi anlattı işte hayat hikayesi
Konya'da merak edip duvar deliğinden bakan Arda gözlerinden oldu
Yorumlar 19 yorum