BIST 1.959
DOLAR 13,68
EURO 15,43
ALTIN 785,14
HABER /  GÜNCEL

Diyanet İşleri Başkanı: Kur'an ile olmayan çocuklar...

Mardin'e gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Kabala Hacı İsmail Kaya Camisi'nde sabah namazını kıldırdı. Kürsüde vaaz veren Prof. Dr. Erbaş, insanın, Kuran ile yaşamının her döneminde birlikte olunması gerektiğini söyledi.

Abone ol

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Mardin'deki Kabala İsmail Kaya Cami'sinde namaz kıldırıp, kürsüde vaaz verdi. Vaazında, her zaman Kuran ile beraber olunması gerektiğini belirten Prof. Dr. Erbaş, "Kuran'ın olmadığı yer karanlık bir yerdir, Kuran'ın girmediği kalp, karanlık bir kalptir, Kuran'ın girmediği ev harabe bir evdir" dedi.

Çocukların eğitimine de değinen Prof. Dr. Erbaş, Kuran ile olmayan çocukların şeytan veya şeytani insanlarla beraber olacağını belirterek, "Önce doğru temel, dini bilgileri yavaş yavaş öğretmeye başlayacağız. Bu şekilde çocuklarımızın şahsiyet kazanmalarına vesile olacağız. Karakterlerini kazanırken, Müslüman bir şahsiyet olma özelliğine sahip olacak çocuklarımız. Her nerede Kuran'dan bahsedilirse, Kuran okunursa, orada bulunan insanların üzerine melekler kanatlarını gererler. Sürekli şekilde rahmet yağdırırlar. Tıpkı şimdi Rabbimizin rahmetinden, merhametinden istifade ettiğimiz gibi. Kuran'ın olmadığı yer karanlık bir yerdir, Kuran'ın girmediği kalp, karanlık bir kalptir, Kuran'ın girmediği ev harabe bir evdir. O yüzden Kuran her zaman bizimle beraber olmalıdır. Çünkü Rabbimiz buyuruyor ki; 'Kim ki Kuran'dan uzak yaşarsa, Kuran'ı eline almazsa, kalbine, zihnine koymazsa, yolunu Kuran'ın çizdiği sırat-ı müstakime çevirmezse, biz onun için bir şeytan yaratırız. O şeytan sürekli onunla beraber olur" diye konuştu.

Prof. Dr. Erbaş ve beraberindekiler namazın ardından cami bünyesinde açılan Hacı İsmail Kaya Kuran Kursu'nun açılışını gerçekleştirdikten sonra derslikleri gezdi. Çocuklara tavsiyelerde bulunan Prof. Dr. Erbaş, "Bu yol Rabbimizin hoşnut olduğu ve bizden isteği en güzel yol. İlim yolundan asla sapmayın. Rehber insanlara ihtiyaç var. Kuran bilgisi olmayan İslami ilimler noktasında kendini yetiştirmeyen insanlara bizler, sizler yardımcı olacaksınız. İlim yolu zorluk yoludur, sıkıntılı yoldur. Ama sıkıntıların sonunda ilmi başkalarına aktarmak en güzel duygudur" dedi.

Erbaş ve beraberindekiler daha sonra caminin taziye evinde basına kapalı bir şekilde kanat önderleriyle bir araya geldi.

NUSAYBİN'DE CAMİ AÇILIŞINA KATILDI

Mardin'deki temaslarını sürdüren Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, Nusaybin ilçesinde iş insanı Abdulkadir Yıldırım tarafından yaptırılan Hacı Abdulkadir Zeynebe Cami'sinin açılışına katıldı. Mardin İl Müftüsü İsmail Çiçek ile birlikte Nusaybin'e gelen Prof. Dr. Erbaş, Akçatarla Mahallesi'nde Nusaybin Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Mehmet Balıkçılar, İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Fatih Yıldırmaz, Emniyet Müdürü Murat Sönmez, İlçe Müftüsü Usame Anlağan, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile vatandaşlar tarafından karşılandı. 

Cami açılışı öncesi konuşan Erbaş, "Hayırsever Hacı Abdulkadir Yıldırım'ın yaptırmış olduğu, Allah'ın evlerinden biri olan bu güzel caminin açılışını yapıyoruz. Rabbimiz; 'Camileri ancak Allah'a, mağfiret gününe inananlar, namazlarını kılanlar, zekatlarını verenler yaptırırlar' buyuruyor. İşte kıymetli Abdulkadir Yıldırım bey bu müjdeye nail olmuş, camiyi yaptırmış. İnşallah nice insanlar bu camide namaz kılarlar, rüku ederler, secde ederler. Çocuklarımız, gençlerimiz camiden dini Mübin’i İslam’ı öğrenirler. Yaz Kur'an Kurslarında, hafta sonu kurslarda cıvıl cıvıl bu cami dolar taşar inşallah. Peygamber efendimiz Medine-i Münevvere’ ye Hicret ettiğinde ilk yaptığı iş orada Mescidi Nebeviyi inşa etmek olmuş sonra da Mescidi Nebevinin içinde suffeyi yani mektebi yapmıştır. Biz istiyoruz ki camilerimiz hem ibadetimizi yaptığımı yerler hem de dinimizi öğrendiğimiz mektep, medrese gibi konularda camilerimiz bizlere hizmet etsin. Bu camimizin temelinden tamamlanmasına kadar yapılmasını sağlayan Abdulkadir beyden ve bütün geçmişlerinden Allah razı olsun. Rabbim bu camimizden ezanları eksik eylemesin, ezanlarıyla şehadetlerin dinin temeli olduğunu öğrendiğimiz şehadeti kıyamete kadar daim eylesin" diye konuştu.

Konuşmadan sonra Erbaş, Nusaybin Kaymakamı Balıkçılar ve İl Müftüsü Çiçek, caminin açılış kurdelesini kesti. Erbaş ve beraberindekiler, daha sonra onuruna verilen yemeğe katıldı ardından ilçeden ayrıldı. 

ÖNCEKİ HABERLER
Örgütün saldırıları 9 milyar dolar zarara neden oldu
Örgütün saldırıları 9 milyar dolar zarara neden oldu
Çipras'tan Putin'e Türkiye mesajı!
Çipras'tan Putin'e Türkiye mesajı!
Yeni kimlik randevusu nasıl alınır gerekli evraklar neler?
Yeni kimlik randevusu nasıl alınır gerekli evraklar neler?
Vezneciler saldırısında flaş kırmızı bülten kararı!
Vezneciler saldırısında flaş kırmızı bülten kararı!
Ankara'da otomobil dereye uçtu! Çok sayıda ölü var
Ankara'da otomobil dereye uçtu! Çok sayıda ölü var
Dolar euro ve altın fiyatlarında son durum ne düşüş sürer mi?
Dolar euro ve altın fiyatlarında son durum ne düşüş sürer mi?
Twitter 2018'de en çok Galatasaray'ı konuştu
Twitter 2018'de en çok Galatasaray'ı konuştu
Coca Cola'daki Türk devri bitiyor Muhtar Kent emekli oluyor
Coca Cola'daki Türk devri bitiyor Muhtar Kent emekli oluyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan, komşusunun tabutuna omuz verdi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, komşusunun tabutuna omuz verdi
DHBT kaç dakika sürüyor sınav başlangıç saati kaç?
DHBT kaç dakika sürüyor sınav başlangıç saati kaç?