BIST 1.542
DOLAR 7,41
EURO 9,02
ALTIN 441,83
HABER /  GÜNCEL

Dışişleri'nden Yunanistan cumhurbaşkanına cevap

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos’un AB’nin “Natura 2000” çevre programı hakkındaki açıklamalarına ilişkin soruya cevap verdi.

Abone ol

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos'un AB'nin "Natura 2000" çevre programı hakkındaki açıklamaları üzerine, "Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, bu defa Natura 2000 ağı ile sınırlar ve topraklar arasında zorlama ilişki kuran açıklamalarda bulunmuştur. Bu açıklamaların hiçbir hukuki karşılığı yoktur.'' dedi

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos'un AB'nin "Natura 2000" çevre programı hakkındaki açıklamalarına ilişkin soruya şu yanıtı verdi:

"Yunanistan'ın, 'Natura 2000' başta olmak üzere, AB'nin çevre programlarını Ege sorunları bağlamında öteden beri istismar ettiği bilinmektedir. Bu konuda 31 Mart 2018 tarihinde Bakanlığımızca bir açıklama yapılmıştı. Konu hakkındaki tutumumuz Bakanlığımızca geçtiğimiz hafta AB Delegasyonu temsilcisine de izah edilmiştir. Bununla birlikte, Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, bu defa Natura 2000 ağı ile sınırlar ve topraklar arasında zorlama ilişki kuran açıklamalarda bulunmuştur.

HUKUKİ KARŞILIĞI YOK

Bu açıklamaların hiçbir hukuki karşılığı yoktur. Ayrıca bu açıklamalar, Yunanistan'ın Natura 2000 gibi AB çevre programlarını siyasi maksatla istismar ettiğinin göstergesi ve itirafı niteliğindedir. Ülkemiz, Yunanistan'ın Ege Denizi'ndeki statüsü tartışmalı coğrafi formasyonlar üzerinde yaratması muhtemel fiili durumları bugüne kadar olduğu gibi, bundan sonra da kabul etmeyecektir. Bu vesileyle, AB'nin Ege sorunları bağlamında Yunanistan'ın siyasi istismarlarına alet olmaması yönündeki ikazımızı yineliyoruz."

ÖNCEKİ HABERLER
Bekçiler eğitime ne zaman başlayacak 2018 iş takvimi
Erzincan'da yolcu otobüsü şarampole devrildi!
Almanya, Fransa ve İngiltere'den ABD'ye karşı ortak bildiri
Maskeli PKK Münbiç'te kalacak! ABD dün PKK'ya hangi sözü verdi?
Menbiç için ABD Kürtler'e ne söz verdi? Rus sitesi yazdı
Türel: “Destek sizden hizmet bizden”
Cumhurbaşkanı Danışmanı: Seçimler tekrarlanabilir
Fitch Ratings DenizBank'ın notunu pozitif izlemeye aldı
Bahçeli'den İnce'ye: Apoletlerini sökecek müptezel...
2018 Takdir alma puanı kaç oldu MEB yönetmeliği
Yorumlar