BIST 7.949
DOLAR 28,86
EURO 31,53
ALTIN 1.895,64
HABER /  DÜNYA

Dışişleri Bakanlığı açıklama bekliyor

Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 2009 yılında İngiltere’de dinlendiği iddiaları üzerine, "Bu konuda İngiliz makamlarının...

Abone ol

Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in 2009 yılında İngiltere’de dinlendiği iddiaları üzerine, "Bu konuda İngiliz makamlarının resmi ve tatmin edici bir açıklama sunması beklenmektedir" açıklamasını yaptı.
Dışişleri Bakanlığı, “The Guardian” gazetesinin bugünkü sayısında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyetin 2009 yılında G-20 toplantısı vesilesiyle İngiltere’yi ziyaretleri sırasında telefonlarının dinlendiğine ilişkin yer alan haberde dile getirilen iddialarla ilgili,” Bu konuda İngiliz makamlarının resmi ve tatmin edici bir açıklama sunması beklenmektedir. Nitekim bu konuda gerekli diplomatik girişimler yapılmıştır” denildi.
Bakanlıktan yapılan açıklamada, “The Guardian” gazetesinin bugünkü sayısında Maliye Bakanımız Sayın Mehmet Şimşek ve beraberindeki heyetin 2009 yılında G-20 toplantısı vesilesiyle İngiltere’yi ziyaretleri sırasında telefonlarının dinlendiğine ilişkin yer alan haberde dile getirilen iddiaların kaygı verici olduğu vurgulanarak şöyle denildi:
“Sözkonusu haberde yer verilen iddialarda en ufak bir doğruluk payı bulunması halinde bunun öncelikle ilgili ülke açısından bir skandal teşkil edeceği aşikârdır. Uluslararası işbirliğinde karşılıklı güven, saygı ve şeffaflığın esas olması gereken bir ortamda, haberin doğru olması halinde, müttefik bir ülkenin böyle bir hareketinin kabul edilemez bulunacağı açıktır.
Bu konuda İngiliz makamlarının resmi ve tatmin edici bir açıklama sunması beklenmektedir. Nitekim bu konuda gerekli diplomatik girişimler yapılmıştır.”
(İHA)