BIST 8.219
DOLAR 27,40
EURO 29,04
ALTIN 1.643,49
HABER /  MEDYA

Diriliş mi Filinta mı?

Yeni Şafak yazarı İsmail Kılıçarslan, Diriliş-Ertuğrul ve Filinta'yı izleyiciyle buluşturan TRT'yi alkışladı.

Abone ol

Yeni Şafak gazetesi yazarı İsmail Kılıçarslan, TRT'nin beğenilen dizileri Diriliş-Ertuğrul ve Filinta'ya hayran kaldı. Yazar ayrıca Kanuni'yi Harem'den çıkarmayan 'Muhteşem Yüzyıl' dizisine gönderme yaptı.

Rezaletlerin kol gezdiği dizi sektörüne soluk katan TRT'nin çıkışı İsmail Kılıçarslan'ın köşesine konu oldu. "Diriliş mi Filinta mı?" başlıklı yazısında yazar, '2,5 şahane iş' dediği dizileri böyle değerlendirdi:

ORTALAMANIN ÇOK ÜZERİNDE SANAT YÖNETMENLİĞİ

‘Eh, bu sezonda da dizisiz kaldık. Allah Walking Dead’le True Detective’e zeval vermesin’ dediğim bu sezonda TRT, şahane 2,5 işle çıktı karşıma.

Bu şahane işlerden biri Diriliş-Ertuğrul... Sağlam bir senaryo, iyi bir dramatik akış, ortalamanın çok üzerinde bir sanat yönetmenliği ve çok iyi bir reji ile ‘ulan budur’ dedirten bir iş oldu Ertuğrul. Bakmayın siz bir takım hocaların ‘ama tarihsel gerçekler’ falan diye itiraz ettiğine. Hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediğimiz bir dönemi bizim için ‘anlaşılır ve izlenebilir’ hale getirmiş bir iştir bu dizi. Hadi şöyle söyleyelim: Haremden çıkamayan ve kadınlar karşısında pespaye hale gelen Kanuni nire, at sırtında olması gerekeni olması gerektiği gibi yapan Ertuğrul Gazi nire?

Niçin bunca başarılı Diriliş-Ertuğrul? Bence iki basit gerekçesi var. Birincisi, 3 sezonu kağıt üzerinde şimdiden hazır olan böylesi bir işin arkasında aslanlar gibi durma başarısı gösteren TRT yönetimi. Başta Genel Müdür Şenol Göka ve Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren olmak üzere TRT yönetimini kutlamak lazım. İkincisi ise, diziyi ratinge göre yapmak yerine ratingi diziye göre yapan cesur yapım ekibi. Basmakalıp Türk dizisi senaryosuna güvenmek yerine kendi senaryosunun ratingde de ezilmeyeceğine inanmak, az bir başarı değildir.

FİLİNTA'NIN GÖRSELLİĞİ MUHTEŞEM

Diğer iş ise Filinta... Özellikle görselliği muhteşem olan bu Osmanlı polisiyesi de kendi izleyicisini hemen oluşturmuş durumda. Osmanlı’nın son dönemine biraz da bugünle paralellik kurarak oldukça ‘serbest’ biçimde bakmayı başarıyor Filinta. Eminim ki konu dal budak saldıkça senaryosu daha da rahatlayacak. Tabii, dizinin aksiyon sahnelerinin Diriliş-Ertuğrul ile yarıştığını da ifade etmek lazım.

YEŞİL DENİZ

Son olarak ‘buçuk’ dediğim dizinin adını da vereyim: Yeşil Deniz. Had safhada özlediğimiz sahici bir kasaba öyküsü Yeşil Deniz. Sadece zaman zaman basmakalıp olandan sıyrılamaması onu ‘buçuk’ olarak tanımlamamı gerektiriyor. Yoksa bu ‘sadıç’larda çok iş var.