BIST 1.393
DOLAR 8,44
EURO 10,04
ALTIN 492,24
HABER /  MEDYA

Diriliş Ertuğrul'da Halime Sultan hamile Ertuğrul Bey'in oğlu Osman bey kimdir

TRT 1 ekranlarının fenomen dizisi Diriliş Ertuğrul 110.yeni bölümü ile bu akşam saat 20.00'de izleyici ile buluşacak. Yeni bölümde Halime Sultan hamile. Ertuğrul Bey haberi duyunca havalara uçuyor. Peki Ertuğrul Bey'in oğlu Osman Bey yada Osman Gazi kimdir

Abone ol

TRT 1 ekranlarında yayınlanan ve Osmanlı İmparatorluğunun kuruluşunu konu alan Diriliş Ertuğrul bu akaşm 110.yeni bölümü ile izleyici karşısına çıkacak. Diriliş Ertuğrul 110.yeni bölümde Halime Sultan'ın hamile olduğunu öğrenen Ertuğrul Bey'in, sevinçten ayakları yerden kesiliyor. Halime Sultan, Osmanlı'nın kurucu Osman Bey ya da Osman Gazi'yi dünyaya getirecek. Peki Ertuğrul Bey ve Halime Sultan'ın oğlu Osman Bey ya da Osman Gazi kimdir gelin hayatına ve Osmanlı Devleti'nin kuruluşuna bakalım...

OSMAN BEY KİMDİR; Osmanlı Beyliği ve Osmanlı Hanedanı'nın kurucusu ve beyliğin ilk padişahı olan Türk hükümdardır. Dedesi Süleyman Şah (Bazı kaynaklara göre Gündüz Alp), büyükannesi Hayme Hatun (Süleyman Şah'ın eşi), babası Ertuğrul Gazi ve annesi Halime (Haime) Hanım'dır.

1299 yılında uç beyi olmaktan çıkıp Söğüt ve Domaniç'te Osmanlı Beyliğini kurmuştur. Sonrasında bağımsızlığını ilan etmiştir. Ünlü Tarihçi Halil İnalcık'a göre Osmanlı Devleti bağımsızlığını 1302'de Koyunhisar Muharebesinden sonra kazanmıştır. Moğol istilalarından kaçan Müslümanların, beyliğine sığınması ile siyasi ve askeri gücü artmıştır. Çöküş döneminde bulunan Doğu Roma İmparatorluğu'ndaki karışıklıkların da etkisiyle kısa sürede Anadolu ve Doğu Roma'nın hakimi durumuna gelmiştir. Vefat ettiği zaman beylik, Eskişehir ile Bursa arasındaki topraklarda hüküm sürüyor ve Doğu Roma İmparatorluğu'na ait İznik ve Bursa'yı abluka altında tutuyordu. Osman Bey (bazı kaynaklara göre Ataman Bey, 1258 yılında Söğüt'te doğdu.

Yaşamının erken dönemleri hakkında güvenilir kayıtlar yoktur. Osman Bey'in soyuna ve boyuna ait bilgiler gelenekseldir ve en eskisi ölümünden 100 yıl sonra yazılmıştır. Bu eserler arasında en eskiden başlayarak Ahmedî (ö. 1414), Dâstân ve Tevarih-i Mûlûk-i Âl-i Osman', Şükrullah (ö. 1464), Behçetu't-Tevarih ve Âşıkpaşazâde (ö. 1481), Tevarih-i Âl-i Osman adlı eserler isimlendirilebilir. Dönemine ait tüm çağdaş eserler büyük ölçüde 1422 ya da hemen sonrasında tarihlendirilen ve artık mevcut olmayan (ama özgün bir metinden türemiş oldukları iddia edilmektedir. Bazı tarihçilere göre, Osman Gazi'nin yaşam ve savaşları tarihsellikten çok, masalsı destansı bir örtüntü içinde, halk söylentileri, ermişlik öyküleri ve mitolojik lejantlarla renklendirilmiştir.

Babası Ertuğrul Gazi (bazı kaynaklara göre Erdoğdu Bey) Batı Anadolu’da Söğüt Ovası ile Domaniç Yaylasında yaşayan Oğuz Türkleri'nin Bozok boyunun Kayı kolundan olan büyük kalabalık bir obaya başkanlık etmekte idi. Osman Gazi onun küçük oğlu idi. Tarihçi İbn-i Kemal (ö. 1534) Tevarih-i Al-i Osman adlı eserinde Ertuğrul Bey'in Anadolu'ya (Rum'a) geldiğinde iki oğlu bulunduğunu, Söğüt'te göçebe yaşamının sürdürürken 1254'de (hicri 652'de) "aslan yapılı ay yüzlü" küçük oğlu Osman'ın doğduğunu bildirir. Halk söylentilerine göre annesi (ya da babaannesi), Hayma Ana'dır.

Yine tarihçi İbn-i Kemal, Osman'ın gençliğinde "yiğitler arasına girdiğini" ve "vurmada tutmada ve durmada ve oturmada herkesi kendine uydurduğunu" belirtir ve kardeşlerden en küçüğü olmakla beraber "şimşir (kılıç) ve tedbirle cümlesinden evvel olduğunu" bildirir. Bu anlatımın Oğuz destanının temalarına benzer şekilde işlenmiş olduğu barizdir.

1281 yılında 23 yaşında iken Ahi'lerden olan Şeyh Edebali'nin kızı Malhun Hatun ile evlendi. Bu evlilikten daha sonra Osmanlı Devleti'nin başına geçecek olan Orhan Gazi doğdu.

ÖNCEKİ HABERLER
ASDEP personel alımı ne zaman-kesin tarih?
ASDEP personel alımı ne zaman-kesin tarih?
Başkan Türel, Tıp Bayramı’nı kutladı
Başkan Türel, Tıp Bayramı’nı kutladı
Bu acının tarifi yok! Acılı baba kuleye kızını sordu
Bu acının tarifi yok! Acılı baba kuleye kızını sordu
Evde bakım aylığı kaç para oldu Temmuz zammı yeni maaşlar 2018
Evde bakım aylığı kaç para oldu Temmuz zammı yeni maaşlar 2018
İtalyan  Ludovic Fattizzo kimdir Tuğba Özay eski kocası mesleği ne?
İtalyan Ludovic Fattizzo kimdir Tuğba Özay eski kocası mesleği ne?
Sen Anlat Karadeniz 9.yeni bölüm fragmanında Vedat'ı kapıda bekleyen sürpriz
Sen Anlat Karadeniz 9.yeni bölüm fragmanında Vedat'ı kapıda bekleyen sürpriz
Tuğba Özay kimdir aslen nereli eski kocası evlendi bile!
Tuğba Özay kimdir aslen nereli eski kocası evlendi bile!
ABD Çin incelendi Türkiye tercih edildi sınıfının en iyisi
ABD Çin incelendi Türkiye tercih edildi sınıfının en iyisi
3 top dondurma kaç kalori-Kalori hesaplama cetveli
3 top dondurma kaç kalori-Kalori hesaplama cetveli
Tahran Belediye Başkanı Necefi istifa etti
Tahran Belediye Başkanı Necefi istifa etti