BIST 2.554
DOLAR 16,88
EURO 17,83
ALTIN 992,10
HABER /  GÜNCEL

Dilruba Sultan'ın eşi Kara Davut Paşa kimdir nasıl öldü?

Dilruba Sultan eşi Kara Davut Paşa kimdir? Kara Davut Paşa nasıl öldü? STAR TV Muhteşem Yüzyıl Kösem Kara Davut Paşa'nın hayatıyla ilgili bilgiler internethaber.com'da.

Abone ol

Kara Davut Paşa kimdir? Halime Sultan'ın damadı, Dilruba Sultan'ın eşi Kara Davut Paşa nasıl öldü? Kara Davut Paşa, Genç Osman'ı neden öldürdü? STAR TV Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisiyle hayatı merak edilen Kara Davut Paşa ile ilgili bilinmeyenler haberimizde...

KARA DAVUT PAŞA KİMDİR? KARA DAVUT PAŞA'NIN HAYATI

Muhteşem Yüzyıl Kösem dizisiyle birlikte merak edilen Kara Davut Paşa, Sultan I. Mustafa'nın ikinci padişahlık döneminde 1622 yılında 20 Mayıs 1622 - 13 Haziran 1622 tarihleri arasında 27 gün sadrazamlık yapmış bir Osmanlı devlet adamıdır.

Aslı Boşnaktır.Enderun'da eğitim yaptı. Çuhadar olarak atandı. III. Mehmed döneminde kapıcıbaşılık görevi ile saraydan çıktı. 1604'te Rumeli Beylerbeyi, 1605'te Anadolu Beylerbeyi olarak görevlendirildi. Anadolu'da Celali isyanlarının bastırılmasında, 1612'de İran seferinde, 1621'de II. Osman'ın Lehistan seferinde bulunmuştur.

1618'e İstanköylü Çelebi (Güzelce) Ali Paşa yerine kaptan-ı derya görevine getirildi. Davut Paşa padişah I. Mustafa'nın kız kardeşiyle evlenerek Osmanlı Hanedanına damat girmişti.

GENÇ OSMAN'I KARA DAVUT PAŞA MI ÖLDÜRDÜ?

I. Mustafa kısa bir süre tahtta kaldıktan sonra yerine tahta çıkan Genç Osman'a karşı yeniçeriler isyan ettiler. Yeniçeriler I. Mustafa'yı ikinci bir kez tahta çıkarttıkları gibi eniştesi olan Kara Davut Paşa'yı da 19 Mayıs 1622 tarihinde sadrazam yaptılar. Osmanlı tarihçisi İbrahim Peçevi'ye göre Kara Davut Paşa kendisi, yeniçeri ağası Derviş Ağa ve bölük ağaları ile birlikte bir pazar arabasına bindirip Genç Osman'ı Yedikule zindanlarına götürdü. Ertesi gün orada II. Osman Kara Davud Paşa huzurunda öldürüldü. Kara Davud Paşa'nın II. Osman'ın bir kulağını kesip "nişan" olarak saraya gönderdiği bildirilir.

HALİME SULTAN İLE BİRLİKTE OSMANLI'YI YÖNETTİ

I. Mustafa'nın ikinci saltanatı yeniçerilerin isteklerine göre sadrazamların değiştirildiği bir anarşi dönemiydi. Kara Davut Paşa'nın sadrazamlığı ancak yirmiyedi gün sürdü. I. Mustafa zihin özürlü olduğu için bu süre boyunca Kara Davut Paşa I. Mustafa'nın annesiyle birlikte devletin kontrolünü ele geçirmeye çalıştı. Ancak bunda başarılı olamadı. 13 Haziran 1622'de sadrazamlıktan azledildi.

KARA DAVUT PAŞA NASIL ÖLDÜ?

II. Osman'ın öldürülmesi nedeniyle Anadolu'da ayaklanmalar çıkmıştı. Timarlı sipahiler, İstanbul'daki kapıkulları aleyhine eyleme geçmişlerdi. Bunlar asi yeniçerileri ve kapıkulu sipahilerini kaygılandırmaya başladı ve aklanmak için çeşitli taşkınlıklarda bulunmaya başladılar. 31 Aralık 1622'de sipahiler II. Osman'ın kan davası ile ayaklandılar. Ocak ayının ilk haftası boyunca Divanhane önüne gelip gürültülü eylemlerde bulunup II. Osman katillerinin cezalandırılmasını istediler. I. Mustafa kısaca "tiz kaatiller bulunsun" kelimelerinden oluşan bir hattı-humayun yayımladı. Diğer katiller aranıp yakalanmakta iken, 5 Ocak günü Eyüp'te bir samanlıkta saklanmış bulunan Kara Davut Paşa da ele geçirildi ve hemen Yedikule zindanına hapis edildi. Cellad Süleyman Usta'ya karısı rüşvet teklif ederek onun idamını geciktirmeye çalıştı. Ama 7 Ocak'ta Divan-ı Hümayun Kara Davut Paşa'nın idamı için karar aldı. Davut Paşa'nın II. Osman'ın Yedikule'ye götürülürken su içtiği çeşme başında idamı uygun görüldü. Kara Davut Paşa bu çeşme başına getirilince koynundan II. Osman'ın katli için Anadolu ve Rumeli kazaskerlerinin verdikleri fetvaları ve I. Mustafa'nın verdiği fermanı çıkartıp etraftakilere gösterdi. Orada bulunan yeniçeriler paşayı korumak için onu ata bindirip Orta Camii'ne götürdüler. Fakat Sadrazam buna karşı tedbir almıştı ve 200 asker ile Orta Camii'ni bastırıp Kara Davut Paşa'yı ele geçirip tekrar Yedikule'ye götürttü. Burada Kara Davut Paşa ile II. Osman'ın katlinde rol oynamış olan diğer yakalananlardan vezir Derviş Paşa, Kalender Uğrusu ve Meydan Bey 8 Ocak'ta idam edildiler.

KARA DAVUT PAŞA'NIN MEZARI NEDEN AÇILDI?

Naaşı Aksaray'da Murat Paşa Camii mezarlığına gömülmüş idi. Fakat sonradan 19. yüzyılda yol genişletilmek üzere mezarlık istimlak edilince mermerden olan lahdi açılmıştır. Yapılan tıbbî incelemelerden sonra verilen raporda lahiddeki iskeletin başsız olduğu ve uzun boylu olduğu belirtilmiştir.

ÖNCEKİ HABERLER
Dokunulmazlık teklifinde beklenmedik gelişme!
Dokunulmazlık teklifinde beklenmedik gelişme!
Beştepe'de Erdoğan ve Davutoğlu görüşmesi!
Beştepe'de Erdoğan ve Davutoğlu görüşmesi!
Uyku apnesi hayatı tehdit ediyor!
Uyku apnesi hayatı tehdit ediyor!
MHP'de kurultay tehlikeye girdi!
MHP'de kurultay tehlikeye girdi!
Çanakkale'de 5 katlı apartman çöktü!
Çanakkale'de 5 katlı apartman çöktü!
Dolar düşer mi dolar almalı mı satmalı mı?
Dolar düşer mi dolar almalı mı satmalı mı?
Bülent Ersoy'dan Lerzan Mutlu'ya: Canlı yayını basar...
Bülent Ersoy'dan Lerzan Mutlu'ya: Canlı yayını basar...
Çocukların ilk diş muayenesi ne zaman yapılmalı?
Çocukların ilk diş muayenesi ne zaman yapılmalı?
Taşeron işçilere kadro ne zaman 1 ay içinde...
Taşeron işçilere kadro ne zaman 1 ay içinde...
Ceyda Kırıcı bombası Kısmetse Olur'da son hali ile şaşırtacak
Ceyda Kırıcı bombası Kısmetse Olur'da son hali ile şaşırtacak