BIST 9.783
DOLAR 32,59
EURO 34,71
ALTIN 2.474,18
HABER /  POLİTİKA  /  MHP

Devlet Bahçeli'den Öcalan uyarısı!

MHP lideri Bahçeli, Meclis'te Adnan Menderes'e iade-i itibar başvurusunu değerlendirdi.

Abone ol
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Adnan Menderes'e iade-i itibar başvurusunu istismar olarak değerlendirdi. Hukuksal bir iadenin Menderes ailesine tazminatın da yolunu açabileceğini söyleyen Bahçeli, "Bu gidiş İmralı'ya kadar gider" uyarısında bulundu.
 
Meclis'te gazetecilerle sohbet eden Bahçeli, eski başbakanlardan Adnan Menderes'in idam kararının iptali ve "iade-i itibarı" için Meclis'e yapılan başvuruyu değerlendirdi. 
 
Bahçeli, Menderes'e daha önce iade-i itibar verildiğini anımsattı. 
 
Milletin tek başına iktidara getirerek Menderes'e siyasi anlamda da iade-i itibar verdiğini ifade eden Bahçeli, bunun tekrar gündeme getirilmesinin, konunun istismara dönüşmesine neden olabileceğini vurguladı.
 
"Bu işe başlayacaklarsa o zaman İstiklal Mahkemeleri'nden başlamaları lazım" diyen Bahçeli, toplumca benimsenen bakış açısını tartışmaya açmanın doğru olmadığını dile getirdi.
 
"Hukuksal olarak verilecek iade-i itibar, Menderes ailesinin tazminat alabilmesinin de yolunu açar" tartışmalarına da değinen Bahçeli, Menderes ailesinin tazminata ihtiyacı olmadığını kaydetti.
 
Devlet Bahçeli, "89 yılık Cumhuriyet tarihini tartışmaya açarak Türkiye'yi nereye götürmek istiyorlar. Bunu sormak gerekiyor. Menderes iktidarı döneminde siyasetin dışında olanların, o dönem çocuk olanların, ona iade-i itibar vermek istemeleri tuhaf. Ekonomik istikrara, toplumsal barışa ihtiyaç var. Geleceğe bakmak lazım. Bu tür tartışmalardan bir şey çıkmaz. Toplumsal barışla örülmüş olan Cumhuriyet kazağını sökmeye başlarsanız, bunu sonu nereye gider beli olmaz. 'Eşkıya Rıza'ya da itibar' dediler. Bu, 'İmralı'ya itibara' kadar gider"diye konuştu.