BIST 9.258
DOLAR 31,14
EURO 33,82
ALTIN 2.037,90
HABER /  GÜNCEL

Deniz Zeyrek yazdı Rahip Brunson bırakılmazsa dolar...

Hürriyet gazetesi yazarı Deniz Zeyrek, rahip Andrew Brunson'ın serbet bırakılmaması halinde doların yükselişe geçebileceğini yazdı. Zeyrek'e göre doların tansiyonunun düşmesinde Brunson, Merkez Benkası kararlarından daha etkili.

Abone ol

Hürriyet yazarı Deniz Zeyrek, "Brunson bırakılmazsa ABD’nin hayal kırıklığı büyük olacak" başlıklı köşesinde dolar krizini tetikleyen Brunson olayını değerlendirdi. 12 Ekim'deki duruşmada serbest kalıp kalmayacağı tartışılan rahip için Zeyrek, "tahliye edilmezse yeni bir gerilime ve sonuçlarına tanık olacağımızı söylemek de zor olmaz." ifadelerini kullandı. Zeyrek, doların fırladığı ve düşüşe geçtiği 3 günde nelerin yaşandığını anlattı. İşte o yazının ilgili bölümü:

DOLAR NASIL YÜKSELDİ NASIL DÜŞTÜ?
"25 Temmuz 2018 günü İzmir’de rahip Andrew Brunson’ın duruşması vardı. ABD Başkanı Donald Trump, öncesinde Ankara’nın isteği ile İsrail’de bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının serbest kalmasını sağlamıştı ve tahliye edilmesini beklediği Brunson’ın ABD’ye götürsün diye İzmir Adnan Menderes Havaalanı’nda bir uçak bekletiyordu. Ancak tahliye yerine “ev hapsi” kararı çıktı. Açıklamalar gerginleşti, ilişkiler gerildi ve o gün 4.84 olan dolar kuru, bir ara 6.5’e kadar yükseldi.

13 Eylül 2018 günü, Merkez Bankası faizleri 6.25 oranında arttırdığında 1 dolar, 6.4 Türk Lirası’na karşılık geliyordu. Faiz artışının etkisi ile o rakam 6.05’e düştü. Ancak, sonraki 10 günde 1 doların değeri yeniden 6.30 TL’ye kadar ulaştı.

24 Eylül 2018 günü, Wall Street Journal gazetesinde yayınlanan bir haber, Merkez Bankası’nın 6.25’lik faiz artışından daha etkili oldu. O haberin yarattığı rüzgâra Cumhurbaşkanı’nın New York ve Almanya seyahatlerinin ve o seyahatlerdeki mesajlarının etkisi de eklenince Türk Lirası dolar karşısında istikrarlı bir şekilde değer kazanmaya başladı. Bu yazıyı kaleme aldığım saatlerde rakam 5.90’a kadar düşmüştü.

Saydığım üç önemli günü dikkate alarak kuru etkileyen faktörlere baktığımızda, rahip Brunson’ın ya da Batı ile ilişkilerin durumunun Merkez Bankası’nın büyük faiz artışlarından daha etkili olduğunu görüyoruz. Bağımsız Türk yargısının kararını ABD’nin arzularına göre belirlemesini beklemek kimsenin haddi değil. Ancak, Brunson bu duruşmada tahliye edilmezse yeni bir gerilime ve sonuçlarına tanık olacağımızı söylemek de zor olmaz. Bu durumu düşününce “Yargımız, yargı mensuplarımız keşke böyle bir siyasi denklemin ortasında kalmasaydı” demeden edemiyor insan.

Deniz Zeyrek'in yazısının tamamı