BIST 9.814
DOLAR 32,36
EURO 34,43
ALTIN 2.438,65
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

Dedemin İnsanları'na tam not

Çağan Irmak'ın yeni filmi Dedemin İnsanları'na ilgi büyük...

Abone ol

Babam ve Oğlum'la sinema salonlarında ağlamayan insan bırakmayan Çağan Irmak yeni filmi 'Dedemin İnsanları'yla tekrar beyazperdede. İzleyicinin tepkisi ise gayet olumlu...

DEDEMİN İNSANLARI... DERSİM'İN İNSANLARI VE GÜNEYDOĞU...TIKLAYIN

Irmak bu kez, küçük bir Ege kasabasında yaşayan Girit göçmeni bir ailenin üzerinden Türkiye'nin yakın geçmişte yaşadığı değişimlere odaklanıyor.

Irmak'ın kendi ailesinin hikâyesinden esinlenerek çektiği filmde Çetin Tekindor, Yiğit Özşener, Gökçe Bahadır, Hümeyra gibi isimler rol alıyor.

KISA BİR GİRİŞ

Çağan Irmak'ın izleyiciyi gözyaşlarına boğan filminin öyküsü ise şöyle gelişiyor...

Ozan, Ege'de küçük bir sahil kasabasında yaşayan 10 yaşında bir çocuktur. Girit göçmeni dedesi Mehmet Bey nedeniyle arkadaşları onunla "gavur" diye alay etmektedir. Yalnız kalmaktan korkan Ozan, başta dedesi olmak üzere ailesine kızar "Biz Türküz" diyerek onlara kafa tutar.

Ozan'ın dedesi Mehmet Bey, kasaba eşrafından, saygın bir adamdır. Kasaba halkına kol kanat gerer, sorunlarıyla ilgilenip, onlara yardım eder. Hoşgörürsüyle bilinen Mehmet Bey torununun bu durumundan dolayı üzülmekte ve endişe duymaktadır. Mehmet Bey daha yedi yaşındayken, ailesi zorla topraklarından kopartılmış, mübadeleyle Girit'ten göçmüşlerdir. Mehmet Bey'in en büyük arzusu ölmeden evvel doğduğu toprakları görebilmektir. Bu özlemle sık sık içinde mektuplar olan şişeleri Ege'nin mavi sularına bırakmaktadır.