BIST 4.975
DOLAR 19,02
EURO 20,37
ALTIN 1.208,99
HABER /  DÜNYA

DEAŞ'tan kurtuldu; Erkeklerden nefret ediyorum dedi

Suriyeli Um Mustafa 40 yaşında, evli ve en büyüğü 7. sınıf öğrencisi olan 4 çocuğu var. Ailesiyle Suriye’den kaçarak Lübnan’a sığındı. DEAŞ'tan kurtulan kadın yaşadığı o günleri hatırlamak bile istemiyor.

Abone ol

DEAŞ esaretinden kurtulan Suriyeli kadın dehşet günlerini anlattı. Hama sakini olan Um Mustafa, yakınlarını ziyaret etmek için gittiği Rakka’nın bir köyünde DEAŞ tarafından esir alınmıştı.

Sputnik’e konuşan Um Mustafa, “Giyimim yüzünden tutuklandım. Daha kapalı giyinmem gerektiğini söylediler. Üstelik yanımda bana eşlik etmesi gereken bir erkeğin olmamasına kızdılar. Yanımda çocuklarım vardı ama oğullarımın bunun için çok küçük olduğunu söylediler. Bu yüzden çocuklarla birlikte beni hapse attılar. Birkaç kez kaçmaya çalıştık ama başarısız olduk. Son kaçma çabası sırasında bize ateş açtılar ama isabet ettiremediler. Bundan sonra beni, davama bakılması için yerel bir emirin yanına götürdüler. Ama oraya getirildiğimde kimse dosyama bakmadı. O günden sonra her gün fiziksel ve manevi işkence gördüm. Esir düşen biz kadınlar her gün işkence gördük, sıkça taciz edildik ve tecavüze uğradık” dedi.

 1 AY BOYUNCA EMİRİN ESİRİ OLARAK TUTULDU, 5 KEZ NİKAH YAPILDI

Bir ay boyunca emirin esiri olarak tutulduğunu, bu süre içinde 5 kez nikah yapıldığını anlatan Um Mustafa, “Onlarla evlenmeye zorlandım. Reddersem dövülüyordum. Birkaç kez intihar etmeye kalkıştım ama her defasında birileri beni kurtardı” dedi.

Bir keresinde örgüt tarafından bir kişiye hediye edildiğini söyleyen Um Mustafa, “Adı Abu Navaf idi. Birkaç gün sonra beni sattı. Sonra başka bir genç kadınla değiş tokuş edildim. 5 gün sonra yine satıldım, yine değiş tokuş edildim. Hayatımın en kötü dönemiydi. Bana korkunç davrandılar. Ordu bizi kurtardıktan sonra 2 ay hastanede geçirdim” ifadelerini kullandı.

Suriyeli kadın, halen teröristlerin elinde binlerce esir erkek, kadın ve çocuğun bulunduğunu da sözlerine ekledi.