BIST 5.017
DOLAR 19,04
EURO 20,72
ALTIN 1.210,69
HABER /  GÜNCEL

İlk 'müftü nikahı' kıyıldı

Müftülere nikah kıyma yetkisinin yürürlüğe girmesinin ardından bir müftü ilk kez resmi nikah kıydı.

Abone ol

Meclis'te 18 Ekim’deki oturumda kabul edildikten sonra Cumhurbaşkanlığı'na gönderilen ve müftülere de nikah kıyma yetkisi de veren Nüfus Hizmetleri Yasası'nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesinin ardından Bismil Belediye Başkanlığı öncülüğündeki toplu nikah töreninde bir ilke imza atıldı.  

'8 ÇOCUĞUM VAR, 5 ÇOCUK YAPIN'

Müftülere nikah kıyma yetkisi veren düzenleme yasalaştı
Bismil Belediye Başkanlığı tarafından ilçedeki bir düğün salonunda toplu nikah töreni düzendi.  

Bu toplu törende, ilk kez bir müftü nikah kıydı. Nikah sırasında zaman zaman gelin ve damada soru sorarken yaptığı yanlışları, resmi nikah memuru Rıfat Akan müdahale ederek düzeltmeye çalıştı.

Mehmet Emin Sevim ile Özlem Sevim çiftinin nikahını kıyan Müftü Akan, resmi evlilik cüzdanını da geline verdi. Müftü Durmuş, burada yaptığı konuşmada, kendisinin 8 çocuğu olduğunu belirterek, yeni evlenen çiftlerden en az beşer çocuk yapmaları tavsiyesinde bulundu. 

'YASA DIŞI NİKAHI KIYMAMIZ MÜMKÜN DEĞİL'


İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş ise daha önce dini nikah kıydığını belirterek, ilk kez resmi nikah kıymanın heyecanını yaşadığını söyledi. Durmuş, "İlk kez resmi bir nikah kıydık. Eskiden gece yarısında gelip bizi evden alırlardı 'gelin nikahımızı kılın' diye. Gidip kılıyorduk ama dini nikahı kıyabiliyorduk. Herkesin küçük yaştaki çocukların evlilikleri artar diye endişesi vardı. Biz de evlendirme memurları gibi artık yasaların bize verdiği yasa ölçüsünde nikah kıyacağız. Yani yasada belirtilen yaş neyse biz de o yaştan daha küçük çocukların nikahını asla kıyamayız. Yasa dışı bir nikahı kılmamız mümkün değil. Diyanet'in bize verdiği yetkiler ölçüsünde resmi olarak nikahları kıyacağız" diye konuştu.