BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  EKONOMİ

Darphane işçisi ne kadar alacak?

Darphanede 68 gündür devam eden grev, anlaşmayla sona erdi. Çalışma Bakanı Çelik, varılan anlaşmayı açıkladı

Abone ol

İNTERNET HABER -  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 249 işçinin çalıştığı Darphanedeki grevin sonlandırıldığını, en düşük işçi aylığının net 2 bin 371 lira 92 kuruşa yükseltildiğini bildirdi.  

Çelik, Bakanlık'taki Reşat Moralı Toplantı Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında, bu yıl önemli toplu sözleşmelere imza attıklarını söyledi.

Uzlaşma ve dialog çerçevesinde sonuçlandırdıkları toplu sözleşmelerden birinin, kamu çalışanlarına ilişkin olduğunu belirten Çelik, emekliler ve kamuda çalışan işçilere yönelik de önemli düzenlemeler yapıldığını söyledi.

Çelik, arabulucu olarak yaptıkları çalışma neticesinde TEKSİF ve  İSTEBİR'deki grevlerin uzlaşıyla sonuçlandığını hatırlattı.  

EN DÜŞÜK NET ÜCRET 2 BİN 371 LİRA

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü bünyesinde 68 gündür devam eden grevin de sonlandırılması için  Basın-İş Sendikası Genel Başkanı Yakup Akkaya ile Kamu-İş temsilcisinin uzun bir çalışma yürüttüklerini vurguladı.

Çerçeve protokole ilave olarak devam teşvik primlerinde yüzde 3'lük bir artış sağlandığına dikkati çeken Çelik, şunları söyledi:

"Gerek çerçeve protokolü gerekse son devam teşvik primi çerçevesindeki artışların neticesinde, darphanede çalışan işçilerimizin en düşük net ücreti yani cebine girecek olan aylık net ücret, 2 bin 371 lira 92 kuruşa yükselmiştir. Ortalama net ücret 2 bin 764 lira 76 kuruşa, en yüksek net ücret ise 3 bin 294 liraya yükselmiş bulunmaktadır."

Darphanedeki grevle ilgili Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ve kendisinin de sürece arabulucu olarak müdahil olduğunu vurgulayan Çelik, uzun çalışmalardan sonra mutlu sona ulaştıklarını söyledi. Bugün itibarıyla imza altına alınacak protokolle Darphanedeki grevin son bulduğunu bildiren Çelik, darphanede çalışan 249 işçi açısından da sözleşmenin hayırlı olmasını diledi.

Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ağar ise darphanede 2 aydır devam eden grevin, defalarca yapılan müzakerelerle sonuca ulaştırıldığını ldığını ifade eden Ağar, emeği geçen herkese teşekkür etti.

EMEKLİLERE BANKA PROMOSYONU

Bakan Çelik, bir gazetecinin, emeklilere banka promosyonu verilmesi çalışmalarına ilişkin sorusu üzerine, "Önümüzdeki hafta banka yetkilileriyle bir araya geliyoruz. Bu ilk görüşmede tabii yapılacak genel değerlendirmelerden çıkacak neticeleri yine sizlerle paylaşırız. Umarım hayırlı ve emeklilerin beklediği neticeyi elde etmiş oluruz" dedi.