BIST 1.321
DOLAR 8,00
EURO 9,52
ALTIN 466,06
HABER /  DÜNYA

Darbecilerin katlettiği Esma'nın son şiiri

İşte Mısır'da darbecilerin göğsünden ve sırtından vurarak katlettikleri İhvan yöneticisinin 17 yaşındaki kızı Esma'nın paylaştığı şiir...

Abone ol

İhvan yöneticisi Muhammed el-Biltaci’nin 17 yaşındaki kızı Esma, cuntanın kurşunu ile ölmeden önce bu şiiri paylaştı: Kimimizi rükuda, kimimizi secdede vurdular.

CUNTANIN KATLETTİĞİ ESMA’NIN SON SÖZLERİ

Mısır’da darbeye karşı direnişin merkezlerinden biri haline gelen Rabiatul Adeviyye Meydanı’nda dün darbeciler tarafından göğsünden ve sırtından kurşunla vurularak öldürülen Esma el-Biltaci’nin vefatından kısa süre önce cep telefonu üzerinden bir şiir paylaştığı ortaya çıktı.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı yöneticilerinden Muhammed el-Biltaci’nin 17 yaşındaki kızı Esma’nın paylaştığı şiirin Türkçe söylenişi şöyle:

KİMİMİZİ SECDEDE KİMİMİZİ RÜKUDA 

"Onlar bizi Vetir’de namaz kılarken buldular
Kimimizi rükuda, kimimizi secdede vurdular
Onlar hem güçsüzdü hem az sayıca
Allah’ın kullarını çağır da gelsinler yardıma
Köpüklü deniz dalgalarını andıran ordularla"

Esma’nın paylaştığı şiir, Huzaa kabilesinin lideri Amr bin Salim’in Beni Bekr kabilesinin barış anlaşmasını ihlal ederek, Cahiliye dönemindeki bir kan davası uğruna Huzaa kabilesine saldırması üzerine Hazret-i Muhammed’den yardım istediği şiir.

NAMAZDA SALDIRMIŞLARDI

Mekke’nin hakimi Kureyş kabilesinin müttefiki Beni Bekr kabilesi, Medine’deki İslam devletinin müttefiki Huzaa kabilesine Mekke’nin Güneybatısındaki Vetir suyunun kenarında namaz kıldıkları esnada saldırarak 20 kişiyi öldürmüştü. Beni Bekr, bu saldırı için Kureyş’ten adam ve silah desteği de almıştı.

BABASI: CUNTA GİDECEK

Esma’nın babası Muhammed el-Biltaci kızının ölümünden sonra El-Cezire’de “Mısır’daki bütün meydanların, devrim meydanına dönüştüğünü, askeri darbenin birkaç gün içinde sona erdirileceğini” söyledi.

ÖNCEKİ HABERLER
Alabora’dan sert Mısır açıklaması
Mayıs’ta işsizlik rakamları
Altın fiyatları ne olacak? Altın yorumları
Günün önemli gelişmeleri (1)
Esnaf kendi dükkanını ateşe verdi
Ramazan Bayramı 2021 ne zaman başlıyor Diyanet takvimi
Yorumlar 53 yorum