BIST 10.740
DOLAR 32,84
EURO 35,20
ALTIN 2.496,51
HABER /  ÇALIŞMA HAYATI  /  EMEKLİ

Danıştay'dan emekliye iyi haber!

Danıştay, SGK'dan emekli olan işçilerin üye oldukları derneklere kurum tarafından yapılan kredili kömür satışını iptal etti.

Abone ol

Danıştay, Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan(SGK) emekli olan işçilerin üye oldukları derneklere kurum tarafından yapılan kredili kömür satışını iptal etti.

Kararında, SGK'dan gelir veya aylık alanlara ödenen gelir veya aylıklarla sağlanacak yardımların, mülkiyet hakkı kapsamında bulunduğuna dikkat çeken Danıştay, bu nedenle yasada belirtilen kesintiler dışında emeklilere ödenen gelir ve aylıklarda herhangi bir kesintinin yapılabilmesi için emeklinin yazılı muvafakatinin gerektiğinin altını çizdi.

2005 TARİHLİ KARAR


İstanbul İşçi- Memur-Bağ-Kur Emeklileri Derneği (İMBED) Başkanı Hamdi Öz'ün Danıştay 10. Dairesi'ne açtığı davada karar verildi. Mahkeme, mülga Sosyal Sigortalar Kurumu'na (SSK) yapılan çeşitli başvurularla emekli derneklerine üye olanlara kredili olarak kömür satışı yapılması talebinde bulunulmasıyla ilgili Hamdi Öz'ün SSK Yönetim Kurulu'nun görev ve yetkilerini açıkça yasada belirtildiği ve bu çerçevede dava konusu kararı alma yetkisinin olmadığı, SSK emeklilerinin aldıkları emekli aylıklarının devir veya temlik edilmesine yasal olanak bulunmadığı, dava konusu karar ile bazı derneklere ayrımcılık yapıldığını ileri sürerek kararın iptal edilmesini istemişti. Mahkeme, Öz'ün talebini yerinde bularak, SSK Yönetim Kurulu'nun 15 Eylül 2005 tarihli kararını iptal etti.

51 MİLYON İADE EDİLSİN

İMBED Başkanı Hamdi Öz, Danıştay'ın aldığı kararla emekli dernekleri arasında yapılan haksızlığa dur dediğini söyledi. 5 yıl süre ile kredili kömür satışı nedeniyle üyelerden kesilen paranın 51 milyon lirayı bulduğunu vurgulayan Öz, "Mahkeme haksızlığa dur dediğine göre kesilen paralar emeklilere hemen ödenmeli. Ancak bu paralar harcandığı için ödeme konusunda büyük sorunlar yaşanacak" diye konuştu.