YAZARLAR

Çok konuşuyor diyenlere cevabımdır!

O her zamankinden daha çok konuşmalı. Susmamalı.O konuşsun ki, iş dünyası ve vatandaş hükümetin B,C,D,E planları olduğunu anlasın. Ne de olsa ekonominin üç ayağından biri moral ve güven.

Cennet CANKILIÇcennet@internethaber.com

İçinde bulunduğumuz krizli günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan için“Çok konuşuyor, o konuştukça dolar artıyor”diyenlere net cevabım,

 “Şimdi konuşmayacak da ne zamankonuşacak” oluyor.

 Öyle ya…

Bazılarının hoşuna gitmeyebilir, ama o konuştukça piyasalarbaşta olmak üzere sokaktaki vatandaş rahatlıyor, moral buluyor.İleriye dönük güven duygusu artıyor. Evet konuşurken dolar daartıyor.

 Ama onun artış nedeni belli. Kaldı ki sussa daartıyor.

Zira, ülkemiz çok ciddi bir saldırı ile karşı karşıya.

Okyanus ötesinden derin bir operasyon daha çekiliyor. Geziolaylarıyla başlayan, 15 Temmuz işgal girişimiyle pik yapan ABD saldırısında yeni bir  saldırı ile karşı karşıyayız.

Bu saldırının bir küresel boyutu var,  bir de biziilgilendiren boyutu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Siyaset, Ekonomi ve ToplumAraştırmaları Vakfı (SETA) tarafından ATO Congresium'da düzenlenen sempozyumda önce küresel  boyutunu  açıkladı:

“İşin ekonomi tarafının küresel boyutu olduğu açıkçaortadadır. Amerika sadece ülkemizi değil, Çin’den Rusya’ya İran’danAvrupa’ya kadar pek çok yeri ekonomik bakımdan hedef almış durumda.Hemen yanı başında Kanada’yı hedef almış durumdadır.”

Ardından ülkemize yönelik özel saldırıyı:

Ama bu durum tek başına ülkemizde yaşananları izahayetmiyor. Demek ki ülkemize yönelik daha derin bir operasyon var.Ekonomide geçtiğimiz 16 yılda ülkemizi 3,5 kat büyütmekle sıçramayaptık. Yine de dünyanın toplamda 17’inci, satın alma paritesinegöre 13’üncü büyük ekonomi olmasının bu derece büyük husumete yolaçması akla ve mantığa uygun değildir.”

Cumhurbaşkanı ortada bir anormallik var dedi:

Dolar ülkemizin parası karşısında 4,8 seviyesindennasıl oldu da 7’lere fırladı? 15 Temmuz sabahı 2,8 seviyesinde olankurun iki yılda 4,8 seviyesine çıkmış olması dahi anlamsızken budurumu nasıl izah edeceğiz? Ortada bir anormallik varmı”

                      *****                                 ******                       *****

Evet ortada büyük bir anormallik var. Türkiye artık stratejik ortağımız diye ABD’ye göbeğinden bağlı değil. İpleri kopardı.

Kendi uçağımı, kendi silahımı, kendi tankımı, kendi uydumuyapacağım diyerek yerli sanayiye yöneldi.

İHA’ları artık ABD’den yalvar yakar,nazlanarak alma dönemibitti. İHA’ları kendi ürettiği gibi SHA’ları da kendi yapıyor.

 S 400’leri de gitti Rusya’dan aldı. 3 nükleer santralinbirini Rusya ile diğerini Japonya ve sonuncusunu da Çin’leyapıyor.Yine İMF’ye olan borcunu kapattığı gibi, yeni kredileriIMF’den değil Çin’den ve Katar ‘dan alıyor.

İhracatının yüzde 52’sini de AB ülkelerine yaptığına göre;

Turizminin bel kemiğini de Rus turistler oluşturduğuna göre;

İşgal girişiminden sonra ABD’nin içerideki maşalarını da bir birtemizlemeye başladığına göre;

Ortadoğu’da yeni devletçikler kurmasına engel olduğuna göre;

İran’a  ticari ambargoyu deldiğine göre de…

Türkiye’nin devlet başkanı son bir yıldır tüm ülkeleri kendipara birimleriyle ticaret yapmaya davet ettiğine göre;

Ve tüm baskıya rağmen Türk halkı Erdoğan’ı yeniden seçtiğinegöre;

ABD ya ne yapacaktı? elbette saldıracak!..Hem de tümgücüyle…

İşte yaptığı bu, Türk halkını ekonomik kriz yöntemi ilecezalandırmak!.

O yüzden Devlet Başkanı Erdoğan çıkıp konuşmalı. Herzamankinden daha fazla. Anlatmalı.

Meydanı ABD yanlısı, Erdoğan karşıtı trolculara bırakmamalı.

Konuşsun ki  iş dünyası ve vatandaş hükümetin  B,C,D,Eplanları olduğunu anlasın. Ne de olsa ekonominin  üç ayağındanbiri moral ve güven.

Yorumlar5 yorum