BIST 1.776
DOLAR 12,37
EURO 14,01
ALTIN 713,05
HABER /  GÜNCEL

Çocuklar sokakta seçim afiş dağıtamayacak!

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu, 'seçim güvenliği' toplantısında seçim önlemlerini açıkladı. 18 yaşından küçük çocukların partilerin ve adayların seçim broşürlerini dağıtmasına izin verilmeyeceğini açıkladı.

Abone ol

İÇİŞLERİ Bakanı Süleyman Soylu 24 Haziran seçimlerinde "264 bin 526 emniyet personeli, 195 bin 695 jandarma, 50 bin 793 güvenlik korucusu ve 19 bin 993 gönüllü güvenlik korucusuyla beraber toplam 531 bin 7 personel seçim günü görev başında olacak" dedi.

“Seçim Bölge Güvenlik Toplantısı"na katılan İçişleri Bakanı Soylu, “Mevzuat itibarıya birtakım yenilikler var. Ayrıca yaşanan gelişmelerden, yapılan açıklamalardan anlıyoruz ki dünyanın hemen her yerinden, uluslararası toplum tarafından da yakından takip edilen bir seçim. Dolayısıyla her zamankinden daha ağır bir sorumluluk bizi beklemektedir. Haliyle her zamankinden daha büyük bir dikkat, daha fazla bir özen göstermek durumundayız" dedi.

ÜÇ AŞAMADA ELE ALINIYOR... Bakan Soylu, “Seçim güvenliğini üç noktada ele alıyoruz. Birincisi kampanya ve propaganda döneminin güvenliği. İkincisi seçim günü oy verme güvenliği ve üçüncüsü de seçim akşamı oy sayımının güvenliği, sonuçların, listelerin, evrak ve oy pusulalarının ilgili yerlere sağlıklı ve seçim hukukuna uygun bir şekilde iletilmesi" diye konuştu.

DİJİTAL SUÇLARLA MÜCADELE... Kampanya döneminde alınacak tedbirlere değinen Bakan Soylu, “Miting alanları, toplanma alanları, stand çalışmaları, broşür dağıtımı Ramazan nedeniyle iftar programları tedbirlerini kapsayacak. Ayrıca dijital ortamdaki güvenliği de tesis etmek maksadıyla, özellikle sosyal medyada terör örgütü propagandası veya başka türlü provakasyonların ortaya getirilmesi, dijital seçim çalışmalarını engellemeye yönelik siber suçların takibini yapmak maksadıyla da, ilgili birimlerimiz görevleri başında olacaktır. Elbette ki burada dikkat edeceğimiz en önemli konu, güvenliği bahane edip ifade özgürlüğünün önüne geçmemektir" dedi.

ÜÇÜNCÜ GÖZ KULLANILACAK... “Kampanya döneminde basına açık ve kapalı toplantılarda güvenlik tedbirlerini alırken, üçüncü bir göz kullanacağız" diyen Bakan Soylu, "Alınan tedbirleri dışarıdan izleyecek, kontrol edecek birimler oluşturacağız" dedi. 

ÇOCUKLARIN BROŞÜR DAĞITMASI YASAK... Süleyman Soylu, ayrıca seçim kampanyalarında 18 yaşından küçüklerin seçim broşürü, seçim materyali, afiş gibi malzemeleri dağıtmasına izin vermeyeceklerini belirtti. Çalışmalarda bazen aşırı tepkiler gösterildiğini, gerginlikler yaşanabildiğini ifade eden Bakan Soylu, “Mahallenin küçük çocuklarının ellerine siyasi parti broşürleri tutuşturup onları tanımadıkları insanların önüne, evine, kapısına yollamak, çocuklarımız açısından bir risk içeriyor. Çocuklarımızı koruma adına böyle karar almış olduk" dedi.

531 BİN 7 PERSONEL SEÇİM GÜNÜ GÖREV BAŞINDA OLACAK... Bakan Soylu “Seçim günü tedbirleri kapsamında da kolluk birimlerinin bütün izinleri kaldırılacak. Hali hazırda 264 bin 526 emniyet personeli, 195 bin 695 jandarma, 50 bin 793 güvenlik korucusu ve 19 bin 993 gönüllü güvenlik korucusuyla beraber toplam 531 bin 7 personel seçim günü görev başında olacak" diye konuştu.

74 HELİKOPTER 18 İHA KULLANILACAK... 74 helikopter, 18 İHA ve 6 insanlı keşif uçağı ile 765 TOMA'nın gerek seçim günü gerekse kampanya döneminde kullanılacağını belirten Bakan Soylu, “Bu süreçte emniyet birimlerindeki daha küçük dronelar da bu süreçte kullanılacak. Güvenlik, acil durum merkezi, izleme merkezleri, jandarma istihbarat ve emniyet istihbarat birimleri, güvenlik kamera sistemleri entegre şekilde yer alacak" dedi. 

SİLAHLA SEÇİM SANDIKLARININ YANINA GİDİLEMEYECEK... İçişleri Bakanı Soylu, “Özellikle seçim günü, üzerinde silah bulunan kişilerin seçim sandıklarının bulunduğu binalara girişlerine izin verilmeyecektir. Aynı şekilde üzerinde propaganda etkisi olan rozet, amblem vs. bulunduran kişilere de sandık mahalline girmelerine, her seçimde olduğu gibi bu seçimde de müsaade edilmeyecektir." ifadelerini kullandı.

GÜVENLİK KAMERALARINA ÖNLEM... Güvenlik kameraları ve aydınlatma konusu hassasiyet göstereceklerini belirten Soylu şöyle devam etti: "Mevcut güvenlik kameralarının sağlıklı çalışmasına, sandık kurullarının olduğu, oy torbalarının depolanacağı yerlerin aydınlatılmasına ilişkin tedbirler alınacaktır. Yaz olması münasebetiyle havanın geç kararacağı göz önüne alınmaktadır. Ama seçim sonuçlarının sayım ve dökümü maalesef ilerleyen saatlere kadar devam etmektedir. Biz işimizi kış tutacağız, yaz çıkarsa bahtımıza. Erken biterse havanın aydınlığında seçim sayımı ve teslim işleri bitirilecek."

16 NİSAN'DAKİ BAYARIYI TEKRARLAYACAĞIZ...  Bakanlık olarak 16 Nisan referandumunda iyi bir sınav verdiklerini belirten Bakan Soylu, “Gerek kolluk birimlerimiz gerekse idari birimlerimizle hem kampanya döneminde hem de seçim günü akşamına kadar, bakanlığımız, özgür ifade ortamını ve seçim güvenliğini temin etme hususunda ülkenin her köşesinde başarılı olmuştur. İnşallah bu başarıyı 24 Haziran'da bütün arkadaşlarımızla birlikte tekrarlayacağımıza inanıyorum. İnanıyorum ki bütün vatandaşlarımız, huzur içinde, kardeşlik içinde sandığa gidecekler, iradelerini sandığa yansıtacaklar ve bir bayram havası içinde geçecek olan bu seçim döneminin sonunda, kazanan, herşeyden önce demokrasimiz ve ülkemiz, kazanan asil milletimiz olacaktır" dedi. 

ÖNCEKİ HABERLER
Yıldırım'dan Ermenistan'ın yeni Başbakanı'na yanıt
Yıldırım'dan Ermenistan'ın yeni Başbakanı'na yanıt
Bitcoin ile kâr elde edebilirsiniz
Bitcoin ile kâr elde edebilirsiniz
İstanbullu Gelin 50. bölüm fragmanı son bölüm nefes kesti
İstanbullu Gelin 50. bölüm fragmanı son bölüm nefes kesti
İlkokulda büyük panik! El bombası bulundu
İlkokulda büyük panik! El bombası bulundu
KPSS başvuru ücreti ne kadar-hangi banka 2018
KPSS başvuru ücreti ne kadar-hangi banka 2018
2018 Ramazan ne zaman ilk sahur kaçta-2018 imsakiye
2018 Ramazan ne zaman ilk sahur kaçta-2018 imsakiye
Kayıp olarak aranan kadının denizde cesedi bulundu
Kayıp olarak aranan kadının denizde cesedi bulundu
Muhsin Yazıcıoğlu'nun oğlu İYİ Parti'ye mi katıldı? Kim ne dedi?..
Muhsin Yazıcıoğlu'nun oğlu İYİ Parti'ye mi katıldı? Kim ne dedi?..
Anneler günü hediyesi ne alsak uygun ve ucuz güncel hediye fikirleri
Anneler günü hediyesi ne alsak uygun ve ucuz güncel hediye fikirleri
Meteoroloji saat verdi çok kritik uyarı! Çok yoğun geliyor
Meteoroloji saat verdi çok kritik uyarı! Çok yoğun geliyor