BIST 10.471
DOLAR 32,65
EURO 35,02
ALTIN 2.441,60
HABER /  SAĞLIK

Çocuğunuza seneye de giyer diye sakın büyük ayakkabı almayın!

Çocuğunuza sakın büyük ayakkabı giydirmeyin! elmaelma.com'a konuşan Prof. Dr. Feyyaz Akyıldız'dan ailelere doğru ayakkabı seçimi konusunda uyarılar geldi.

Abone ol

Çocukların ayak sağlığı için doğru ayakkabı seçimi önem taşıyor. Peki sağlıklı çocuk ayakkabısı nasıl olmalıdır? elmaelma.com'un haberine göre, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Feyyaz Akyıldız, çocukların ayak sağlığının gelişimi için rahat ayakkabının önemli olduğunu belirterek, genellikle çocuklarda uygulanan "seneye de giyer mantığı" ile çocuklara ayakkabı alınmaması gerektiği belirtiyor. Peki sağlıklı ayakkabı seçimi nasıl olur? İşte uzmanların yanıtı!

"TABANI SERT OLMAMALI"

Erişkinlerde de olduğu gibi çocuklarda da rahat ayakkabı kullanımının önemine vurgu yapan Akyıldız, ayakkabıda çok ağır malzemenin kullanılmaması, tabanının esnek olması gerektiğini kaydetti. Akyıldız, "Ayakkabının tabanı çok sert, kazık gibi olmamalı. Yere basıldığı anda adım geçişleri sırasında parmaklarla beraber ayakkabı tabanının aynı esneklikte katlanabilir olması gerekir" dedi.

AYAKKABI TOPUĞU HAFİF DOLGULU OLMALI

Ayakkabı topuğunun hafif dolgulu ve sert olması gerektiğini kaydeden Akyıldız, topuğun içe ya da dışa kayma diye ailelerin çok yakındığı deformasyona neden olmaması gerektiğini söyledi.Özellikle düztabanlık sorunu olanlara orta yerindeki kubbesini destekleyen küçük bir pedi olan ayakkabı giymesini öneren Akyıldız, "Bunlar rahat, sağlıklı ayakkabı diye tanımladığımız ayakkabılarda bulunması gerekenler" diye konuştu.

ORTOPEDİK İFADESİ YANLIŞ

Bazı satıcıların ortopedik ayakkabı tanımlamasını kullandığını belirten Akyıldız, sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Bu doğru bir tanımlama değil. Ortopedik ayakkabılar var ama çok özel hastalıklarda, spastik çocuklarda, özel ayak anomalileri olan, doğumsal felçleri olan çocuklarda kullandığımız ortopedik ayakkabılar var. Bunlarda her probleme yönelik özel tanımlamalar yapılıyor ve kişiye özel ayakkabı imalatı söz konusu. Onun dışında ortopedik ayakkabı diye bir isimlendirme doğru değil. Ancak ayak sağlığı adına uygun ayakkabı gibi isimlendirmeler yapılabilir."

"BÜYÜYÜNCE DE GİYSİN" MANTIĞI YANLIŞ

Çocuklara ’büyüyünce de giysin’ mantığıyla büyük ayakkabı alınmaması uyarısında da bulunan Prof. Dr. Feyyaz Akyıldız, "Çocukların hızlı büyümesi nedeniyle aileler büyük ayakkabı almayı tercih ediyor ama büyük ayakkabı alınması doğru değil. Eğer ayak ayakkabıya yeterince hakim olamıyor ve çok hareket ediyorsa bu sıkıntı doğuracaktır. Büyük ayakkabı, ayakkabı vurması, ayakta yaralar açılmasına kadar gidebilir" dedi.

ARKADA YARIM SANTİMLİK BOŞLUK KALMASI İDEALDİR

Küçük ayakkabının da ayağı rahatsız edeceğini belirten Akyıldız, "Ayak ayakkabı içerisine oturmalı, hafif bollukları olabilir. Ayağın ayakkabının burnuna iyice dayandıktan sonra arkada yarım santim dolayında bir boşluk kalıyor olması idealdir, bunun üzerine çıkılmamalı" diye konuştu.

ÇOK AYAKTA KALMADAN ALINMASI ÖNERİLİYOR

Çocuklarda ayakkabı alma saatinin fark etmediğini kaydeden Akyıldız, "Erişkinlere ayakkabıyı çok fazla ayakta kalmadan alınmasını öneriyoruz ama çocuklarda ayak şişmesi gibi durum söz konusu olmadığı için istenilen zamanda ayakkabı alınabilir" dedi.

Kaynak: elmaelma.com