BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  GÜNCEL

Clinton Davutoğlu için bakın ne demiş!

Eski Dışişleri Bakan Hillary Clinton'ın yeni paylaşılan e-postalarında, bazı yazışmalarda Ahmet Davutoğlu'nun ismi kısaltılarak "Davu" şeklinde kullanılmış.

Abone ol

ABD Dışişleri Bakanlığı, eski bakan Hillary Clinton'ın toplamda sayfa sayısı 3 bini bulan daha önce yayımlanmamış e-postalarını kamuoyuyla paylaştı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, bazı yazışmalarda dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun isminin kısaltılarak "Davu" şeklinde kullanıldığı görüldü.

Clinton'ın görevde olduğu süre boyunca resmi yazışmalarında özel e-posta adresini kullandığının ortaya çıkması ile başlayan tartışma neticesinde Washington’daki federal yargıç; ABD Dışişleri Bakanlığı’nın, 55 bin sayfalık e-posta yazışmalarını 30 Haziran'dan başlayarak gruplar halinde her 30 günde bir kamuoyuna açıklaması gerektiğine hükmetmişti.

ABD’de önümüzdeki sene yapılacak başkanlık seçimleri öncesi Demokrat Parti’nin en güçlü adayı Clinton'ın, 2012’de ABD Büyükelçisi’nin de öldürüldüğü Bingazi Olayı’yla ilgili o dönem kullandığı kişisel e-posta adresindeki resmi yazışmalar mahkeme kararıyla Mayıs ayında kamuoyuna açıklanmıştı.

Anadolu Ajansı'nın haberine göre, daha çok yabancı liderle telefon görüşmeleri de dahil bakanlığın günlük rutin aktivilerine dair yazışmaları yer aldığı e-postalarda bazı ilginç ayrıntılar dikkati çekiyor.

Bu noktada, o dönem ABD Başkanı Barack Obama'nın özel kalem müdürlüğünü yapan Rahm Emanuel ile yine o dönemki kıdemli danışmanı David Axelrod dahil bazı Beyaz Saray yetkililerinin Clinton'ın iş için kişisel e-posta adresini kullandığından bilgisinin olduğu görüldü.

"SAKIN GÜLME"

E-postalarda bazı ilginç ayrıntılar da var. 20 Eylül 2009 tarihinde Clinton'ın, yardımcısına e-posta atarak, "Lütfen Sarah'ı ara ve bana buzlu çay getirip getiremeyeceğini sor?" yazdığı dikkati çekti. Başka bir seferde de Clinton, yardımcısına "Sakın gülme!!" diye başlık attığı e-postada Çin'de beğendiği halılarla ilgili fotoğraflar istedi.

Türkiye ile Ermenistan arasında normalleşme süreciyle ilgili Ekim 2009'da imzalanan protokoller öncesinde Clinton ve ekibinin bazı yazışmaları da yayınlanan e-postalar arasında yer aldı.

Dönemin Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Philip Gordon'ın gönderdiği bir e-postada, dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Ermenistan tarafının mutabık kalması halinde açıklamayı "yarın yapmaya hazır olduğu" ifadesi de kullanıldı. Bu noktada Clinton'ın taraflarla telefon görüşmesi yapması noktasında birçok yazışmalarının olduğu da görüldü.

Bazı yazışmalarda Davutoğlu'nun ismi kısaltılarak "Davu" şeklinde kullanıldı.

ÖNCEKİ HABERLER
Teknoloji devinden telefon müjdesi Yenileniyor
Ehliyet sonuçları MTSAS-27 haziran sorgula
Yemen'de 1200 dolayında mahkum kaçtı
İsrail'den skandal Türkiye iddiası!
HDP ve Baykal iddiası! Abdülkadir Selvi patlattı
İstanbul'u kilitleyen kaza! 9 araç birden...
Türkiye'nin kırmızı çizgisi netleşti! Eğer geçilirse...
Bu olursa asker emir bile almadan harekete geçecek!
Türkiye'yi açık açık tehdit etti! Vururuz
Operadaki tecavüz sahnesi tartışma yarattı
Yorumlar 2 yorum