BIST 10.771
DOLAR 32,82
EURO 35,14
ALTIN 2.450,67
HABER /  MAGAZİN  /  KÜLTÜR VE SANAT

'Çığlık' müzayedeye çıkıyor

Bu sanat eseri Mayıs ayında New York'ta müzayedeye çıkarıldığında sanat dünyasında sarsıntı yaratmaya aday..

Abone ol

İngiltere gazeteleri, dünyaca ünlü müzayede salonu Sotheby's'in bu yıl alışılmadık bir eseri sanatseverlerin beğenisine sunacağını duyuruyor. Norveçli ressam Edvard Munch'ın 'Scream' yani 'Çığlık' adlı eseri, Mayıs ayında New York'ta müzayedeye çıkarılacak.

Independent gazetesi, eserin 80 milyon dolara alıcı bulmasının beklendiğini yazıyor.

Gazeteye bilgi veren Sotheby's yetkilileri ise eserin fiyatının 80 milyon doları dahi aşabileceğini söyledi."Modern zamanların Mona Lisa'sı" diye anılan Çığlık'ın dört versiyonu bulunuyor. Kalan üç versiyon da Norveç'te sergileniyor.

Satışa sunulacak eserin şu anki sahibi, babacı Munch'ın arkadaşı olan Norveçli işadamı Petter Olsen.

Eser New York'taki satışından önce Londra'da da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

Tabloda, sırtını batmakta olan güneşe vermiş, parmaklıklara yaslanan, ağzı korku ve dehşetle açık, avuçlarıyla kulaklarını kapamaya çalışan bir insan figürü yer alıyor.

Tablo dünyanın en bilinen eserleri arasında kabul ediliyor.

Edvard Munch, duygusal yönü ağır basan eserleriyle 20. yüzyıl başlarında ekspresyonizm akımının doğuşuna katkıda bulunan bir ressam olarak biliniyor. Munch 'Çığlık' tablosunu da 1893'te yapmıştı.

''Çığlık", hastalık, ölüm, hüzün, acı, kaygı gibi temaları işlediği eserler serisinin parçası. Bu eser, sanatsal yönü kadar son yıllarda bir kaç kez çalınmasıyla da ünlü.