BIST 1.449
DOLAR 8,36
EURO 10,18
ALTIN 497,40
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

CHP'li vekilden 528 idam kararına tepki

CHP'li Levent Gök, Mısır'daki 528 idam kararının ülke tarihinin en büyük toplu cezalandırması olduğunu, buna akrşı çıkmanın insani görev olduğunu söyledi

Abone ol

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanvekili ve Ankara Milletvekili Levent Gök, Mısır'da 528 kişinin idama mahkum edilmesi kararının uygulanmasına karşı çıkmanın bir insanlık görevi olduğunu bildirdi.

Gök, yaptığı yazılı açıklamada, uygar Dünyada kaldırılan idam cezasının Türkiye’de de kaldırıldığını anımsattı.

Gök, şu ifadeleri kullandı:

"Mısır’da yapılan yargılamada alınan idam kararı, yargılama süresi ve yargılama biçimiyle adil olmayıp insan hakları bakımından da aykırılıklarla dolu olduğu gibi, alınan bu kararın uygulanması, toplumdaki kutuplaşmayı, kin ve intikam duygusunu sürekli arttıracak ve başta Mısır olmak üzere Arap ülkelerinde ve bölgede istikrarsızlığı derinleştirecektir.

İki gün gibi kısa bir sürede Mısır tarihindeki en büyük toplu cezalandırma olarak tarihe geçmiş olan bu yargılama sonucunda verilen idam kararları uygulanırsa bunun telafisi insanlık açısından asla mümkün olmayacaktır. Mısır’daki ağır insan hakları ihlaline dayalı bu kararın uygulanmasına karşı çıkmak bir insanlık görevidir. Mısır adalet sistemi bu sorunu insan haklarına saygı temelinde bölge ve dünya barışına, demokrasiye katkı koyacak yol ve yöntemlerle çözmelidir.

Türkiye kamuoyunu bu idamlara karşı tepki göstermeye ve uluslararası kuruluşlarla paylaşmaya davet ediyorum."

ÖNCEKİ HABERLER
Kılıçdaroğlu saldırı sonrası ne dedi?
Çeçen savaşçı Umarov öldürüldü
Telekulak skandalının mimarı AKPM'de
Ukrayna işgal edilen binaları 'geri alıyor'
Bahçeli'den Erdoğan'a cumhurbaşkanlığı çıkışı
Anadolu Ajansı'ndan Taraf'a dava
Bakanlıktan 'taşeron işçi'ye müjdeli haber
Kemal Kılıçdaroğlu'na saldırı
Mansur Yavaş CHP'den ayrılacak mı?
İşsiz üniversiteliler ordusu
Yorumlar