BIST 1.342
DOLAR 7,82
EURO 9,32
ALTIN 453,20
HABER /  EKONOMİ

CHP'li Özel'den Soma iddiası!

CHP Manisa Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Özgür Özel, Soma Kömür İşletmeleri'ndeki işçilerin işe çağrıldığını iddia etti.

Abone ol
Soma'da facianın patronu, Başbakan Erdoğan'ın eksiklikler tamamlanana kadar kimse madene inmeyecek sözünü dinlemedi. Soma Kömür İşletmeleri, maden işçilerini resmi tebligatla işe çağırmaya başladı. İddiaları gündeme getiren CHP'li Özgür Özel ise işletme sahibi ve dayıbaşılara tepki gösterdi.
 
Soma'da görev yapacak olan Meclis Araştırma Komisyonu'nda yer alan CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, maden işçilerinin ıslak imzalı yazılar ile işbaşı yapmaları için zorlandıklarını ileri sürdü.
 
CHP'li Vekil Özel, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin, dün (cumartesi) geceden itibaren aralarında facianın yaşandığı Enyez'deki madenin de bulunduğu Atabacası ve Işıklar ocaklarında çalışan işçilere, üç gün içinde işbaşı yapmaları konusunda çağrı yaptıklarını öğrendiğini söyledi.
 
CHP'li Vekil Özel şöyle konuştu: "15 gün önce Başbakan ve AKP yetkilileri söz verip 'Kimse madene inmeye zorlanmayacak' dedi. Ardından Soma'da madenciler oturma eylemi yaptı. Eylem bitikten bir gün sonra dayıbaşılar kanalıyla madenciler madene çağırıldı. İlk ihlal buydu. Ben de hemen madencileri kaymakamlık önüne çağırmıştım. Maden şirketi geri adım atmıştı. Madenlere müfettiş geldi. Madenleri güvensiz bularak önce Atabacası'nı sonra Işıklar'ı kapatmışlardı.
 
Atabacası'nda faaliyet sürmezken, Işıklar'da eksikliklerin giderilmesi için 50 kadar madencinin gönüllü olarak çalışması öngörülmüştü. Ancak o günden bugüne firma, çalışanlara çalışmadıkları takdirde ücret ödemeyeceğini, işe gelmeyenlerin yerine başkalarını istihdam edeceğini ve işe gelmeyenlerin şirketlerdeki tazminatlarının sona ereceğini belirtiyordu.

TEBLİGATLAR GİDİYOR İDDİASI 
 
En nihayetinde dün akşam ve bu günden itibaren Atabacası, Işıklar ve kazanın olduğu Eynez madeni çalışanlarına firma tarafından resmi tebligatta bulunulmaya başlandı. Firmanın ismini taşıyan kapalı zarfla gelen tebligatta, üç gün içinde işbaşı yapmaları, aksi takdirde firmanın gerekli yasal yollara başvurarak gerekli tedbirleri alacağı belirtiliyor. Her bir işçinin adına özel olarak düzenlenmiş firma kaşesi ve ıslak imza taşıyan zarflar evlerine dağıtılıyor" dedi.
 
İşçilerinin kendisinden yardım istediğini belirten CHP'li Vekil Özel, "Dünden itibaren köylerden başlayan tebligatlar işçilere ulaşıyor. Çoğu beni aradı. Bu duruma bakanlığın acilen el koyması gerekiyor. Gönüllülük esası ihlal edilmiş durumda. Ayrıca kimsenin madene inmeyeceği konusunda Başbakan'ın sözü var. Defalarca AK partililerin o günlerde tekrarlamış olmalarına rağmen, hatta kaymakamlık önünde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Salih Kapusuz ve AK Partili milletvekillerinin bulunduğu heyette 'Atabacası, Işıklar dahil kimse madene inmeye zorlanmayacak. Gerekirse üç dört ay maaşlarınızı biz vereceğiz' demişlerdi" dedi.
 
"MAAŞINI BAŞBAKAN MI VERİYOR"
 
Dayıbaşlarının işçileri tehdit ettiğini öne süren CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, "Madencilerin anlattığı bir şey de, 'Başbakan söz verdi' dediklerinde 'Oğlum senin patronun Başbakan mı, ben miyim. Sana maaşını bugüne kadar kim verdi? Yer altında Başbakan yok dayı başı var. Gelmezsen sen bilirsin' diyorlarmış. Resmi tebligatlar da bu konudaki haklılığımızı bir kez daha ortaya koydu. İlgili bakanlardan bu konuda açıklama bekliyorum" dedi.
 
CHP'li Vekil ayrıca, dün Atabacası'nda çalışan Fedai Uçak isimli bir çalışanın parmağının koptuğunu ve yerine dikilemediğini söyledi.
 
İşte o yazı
 
"Sayın muhatap; Soma Kömür İşletmeleri A.Ş.'nin Işıklar yeraltı kömür ocağı maden sahasındaki işyerimizde çalışmaktayken; mevcut sahamızın yeraltı kısmına ilişkin olarak idari tedbir durdurma kararı muvacehesinde; mezkur durdurma kararında da belirtildiği üzere gerekli eksikliklerin tamamlanması aynı zamanda da ilgili kararın sadece yeraltına ilişkin olması da dikkate alındığında; tüm bu işlemlerin ikmal edilebilmesi, aynı zamanda da biran önce giderilmesi için bu ihtarnamenin tebliğinden itibaren üç gün içerisinde işyerinize gelmenizi; aksi takdirde yasal haklarınızı üzülerek kullanacağımızın ihteratını havidir."
ÖNCEKİ HABERLER
Gaziantep'te polis bıçaklandı
Çok önemli açıklamalar yaptı
Konya’da bombalı araç iddiası
İmralı’da ’’Lice’yi’’ görüşecekler
Bolu’da 5 köy sular altında kaldı
Bugün camiler açık mı cuma namazı var mı Diyanet?
Yorumlar 2 yorum