BIST 1.441
DOLAR 8,24
EURO 10,04
ALTIN 485,47
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

CHP'den Erdoğan'a Papaz Brunson tepkisi

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, İzmir'de tutuklu bulunan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'un cezasının ev hapsine çevrilmesine ilişkin kararı değerlendirdi.

Abone ol

CHP'li Özkoç: ABD Başkanı istedi diye serbest bırakıyor
 CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'un cezasının ev hapsine çevrilmesine ilişkin, " 'Al papazı ver papazı' diyen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, ABD papazı teslim etmiş midir? FETÖ elebaşı ev hapsinde midir? " dedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Engin Özkoç, İzmir'de tutuklu bulunan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson'un cezasının ev hapsine çevrilmesine ilişkin kararı anımsatarak, "Serbest bırakılan rahibin dün dosyasındaki tahliye nedeni neyse, Enis Berberoğlu'nun  tahliye nedenleri aynıdır. Enis Berberoğlu milletvekili seçilmiş, dokunulmazlığını tekrar kazanmış, suçu yok ama onunla ilgili ABD başkanının bir isteği yok. Merkel'in bunu yap diyen bir isteği yok. Macron'un böyle davran, serbest bırak diye bir talebi yok. ABD Başkanı istedi diye 'emredersin' diyen bir cumhurbaşkanı, bir kişiyi serbest bırakıyor. 'Benim oraya gönderdiğim misyonerlik yapan kişiyi orada tutamazsınız' diyor. Bütün bu tablo karşısında iktidarın derdi ne? Kemal Kılıçdaroğlu. Sözcü çıkıyor Mahir Ünal ifadesiz, pişkin bir suratla Kılıçdaroğlu'na saldırıyor. 'Ona cevap vermekten bıktık artık' diyor. 'Aynı şeyler söylüyor' diyor. Kılıçdaroğlu hak hukuk adalet için mücadelesine devam edecek. Mağdurlar için devam edecek. Gece gündüz deneyecek, halkın arasında, içinde olacak. İnsanlara tepeden bakmayacak sizin baktığınız gibi. CHP 'yi yönlendirmek, onu dizayn etmek ne Mahir Ünal'ın, ne de onun ağababası olan Recep Tayyip Erdoğan’ın yapabileceği bir şeydir" diye konuştu.

Engin Özkoç, rahibin serbest bırakılması halinde ABD'de de tutuklu bulunan Hakan Atilla ile takas edileceği iddialarının anımsatılması üzerine ise şunları söyledi:

"Utanarak bakıyorum. Hatta bu konuda söyleyecek söz bulamıyorum. 'Al papazı ver papazı' diyen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, ABD papazı teslim etmiş midir?  FETÖ elebaşı ev hapsinde midir?  Ayağında pranga, kolunda bilezik var mıdır? O orada istediği gibi dolaşıyor. İstediği biçimde hükmediyor. Hem ordu, hem kamu içinde istediği gibi yönetiyor. Eğer o rahip çok yakın zamanda ülkesine dönerse şaşırmayın. Ama masum ve suçsuz olan Enis Berberoğlu talebi Yargıtay’da, 'bu adamı nasıl içeride tutarız' anlayışıyla mahkum edilebilir. Türkiye, ABD ve onunla birlikte hareket eden ülkelerin emri altında bir ülke haline getirilmiştir."

ÖNCEKİ HABERLER
Apple Qualcomm ile yollarını ayırdı. Yeni partneri İntel!
Van'da PKK'dan patlayıcı tuzağı
Kanlı ay tutulması Türkiye'de saat kaçta nereden izlenecek
2018 emekliye ek ödeme ne zaman kaç para?
Son depremler Kandilli raporu Aydın kaç şiddetinde sallandı?
Elimi Bırakma dizisinin 2.bölümünde neler olacak? 2.bölüm fragmanı yayınlandı
Medine’de Türk hacı adaylarının otobüsü kaza yaptı!
Muharrem İnce bombayı patlattı! CHP kurultaya gidiyor...
Alpay Özalan'dan kavga açıklaması: Görmemezlikten gelemeyiz
Son depremler İzmir sallandı Kandilli yeni deprem raporu
Yorumlar 3 yorum