BIST 2.857
DOLAR 17,97
EURO 18,26
ALTIN 1.028,04
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

CHP İstanbul'dan bomba kulisler

CHP'nin İstanbul ilçe adaylarını belirlemek isteyen CHP'de kıyamet koptu. Yalçın Bayer, bomba kulisler aktardı

Abone ol

CHP İstanbul teşkilatında aday sarsıntısı sürüyor. 'Ağır topların’ her ilçeye kendi adamlarını koymak istemeleri partiyi karıştırdı.

Beşiktaş, Kadıköy ve Bakırköy'de yaşanan çekişmenin perde arkasını CHP'nin seçim çalışmalarını yakından takip eden Hürriyet si yazarı , yazdı. İşte o bomba kulis:

ÜÇLÜNÜN PAZARLIĞI

Kılıçdaroğlu, Bakırköy’e Ali Fatinoğlu’nu, Beşiktaş’a GS yönetim kurulu üyesi ve GS  Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Dr. Mehmet Karlı’yı beğeniyor ve aday yapmak istiyor.
Kılıçdaroğlu Bakırköy, Sarıgül Beşiktaş, Gürsel Tekin Kadıköy olarak anlaştılar.
Sarıgül, kendi adayı ve yardımcısı Tonguç Çoban’ı Beşiktaş’a  aday gösterince, Mehmet Karlı’ya da yer kalmadı!
Kılıçdaroğlu bu kez Karlı’yı, Sarıyer’e aktarmak istedi. Orada da tepki olunca
Bakırköy’e koydu. (Bakırköy hep üvey evlat mıdır?) Karlı “Ben iki aydır Beşiktaş için hazırlanıyorum, yardımcılarımı bile belirledim. Bu nasıl bir tutarsızlıktır” deyip ‘etik bulmadığı’ için adaylıktan çekildiğini iletti.

LİSTELER 4 KEZ DEĞİŞTİ

İstanbul ilçeleri için yapılan listeler dört kez değişti... Nedeni, ‘ağır topların’ her ilçeye kendi adamlarını koymak istemeleri... Liyakat falan unutulmuştu. Hani bir oy fazla  getirenler aday olacaktı!.. Yapılan anketler gözardı edildi; aynı şekilde verilen sözler de..
Gürsel Tekin, Kadıköy’ü, Kılıçdaroğlu Bakırköy’ü, Sarıgül Beşiktaş’ı ve Bihlun Tamayligil ile Erdoğan Toprak Çatalca’yı (Cem Kara), İl Başkanı Oğuz Salıcı da Maltepe’ye (Canan Kaftancıoğlu) kendi adaylarını yazdırdılar. Ancak GS’lı Karlı, Bakırköy’ü istemeyince proje bozuldu, Gürsel Tekin ağırlığını koyarak Bülent Kerimoğlu’nu Bakırköy’e yazdırarak, Kılıçdaroğlu’nun kontenjanını aldı. Ali Kılıç, PM’deki oylamasıyla talep ettiği Maltepe’yi alınca, İl Başkan Yardımcısı Canan Kaftancıoğlu’na verilen Maltepe de taça gitmiş oldu. Kaftancıoğlu Kadıköy’e verilmek istenince; (Bir gece önce Kaftancıoğlu’na Avcılar, eski İl Sekreteri Zafer Nuhoğlu’na Kadıköy verilmişti) ona da FB’li Aziz Yıldırım’ın karşı olduğu öğrenildi. Bu arada Bülent Kerimoğlu’nu Kadıköy’den Bakırköy’e kaydırarak Kadıköy’e sahip çıkmak isteyen Gürsel Tekin’e, “Bakırköy’e Kılıçdaroğlu kontenjanından gelecek olan Ali Fatinoğlu’nun adı Kadıköy’e verilebilir mi?” diye soruldu; Gürsel Tekin iki ilçeye birden sahip olabilmek için karşı çıktı.
Karar verilemediği için Kadıköy ‘boş’ bekliyor dünden beri... Sarıgül’ün Beşiktaş’a istediği Tonguç Çoban’a karşı aleyhte yoğun twitter mesajı gelince, Ankara’daki Aday Belirleme Kurulu, bu kez Sarıgül’ün avukatı olduğu bildirilen Murat Haznedar’a Beşiktaş verildi. (Sarıgül’ün Türkiye Değişim Hareketi içinde yer alan Fatsalı Haznedar, son genel seçimlerde bağımsız olarak milletvekili seçimlerine katılmış, ancak 600 civarında oy alması kendisi için şok yaratmıştı. Salıcı, il yönetiminden bağımsız bazı ilçelere kendinden aday hazırlamış olması; il yönetimi  içinde büyük sıkıntı yarattı. 9 il yöneticisinin istifası gündeme geldi; sayının 19’a bile çıkacağı söylendi.)

HESABINI SORACAĞIZ

Bakırköy’de örgütün ilçeyi basmasından sonra başkan adayları Ceyhun Yağlıcıoğlu, Oğul Aktuna, Serdal Kılavuz, Av. Selahattin Görkey, Vicdan Baykara ve Ali Fatinoğlu ilçeye geldiler. Bu arada örgütün açlık grevi yapılmasına izin verilmedi. Örgüttekiler, “Bu tercihin bir emek hırsızlığı olduğu ve bunu kabullenemeyeceklerini” açıkladılar.
Bu arada Yağlıcıoğlu adaylıktan çekildiğini bildirirken “Ben işadamıyım... Borsadaki şirket gibi değeri düştükten sonra yukarı çıkarmak zordur. Yeterince yıprandım, kendimi daha aşağıya düşürmemek için, yokum” dedi. Oğul Aktuna ise “Bu aday tayini büyük bir saygısızlıktır, altı aydan fazla çalışıyorum. İmza toplanıyor; Ankara’ya gideceğiz ve orada bunun hesabını soracağız” diye konuştu.
İlçe Başkanı Sait Yücel’e “Siz üç gündür Ankaradasınız. Kendi ilan ettiğiniz aday adaylarınıza saygısızlık yapıldı; bu emeğe saygısızlıktır, sizin yerinizde olsam istifa ederdim” dendi.
AKP Bakırköy’de çok çalışıyor.
Bakırköy’e dışardan emrivaki aday gelmesinin faturasının ağır olacağını şimdiden söyleyebiliriz.


İKİ YAZAR SARIGÜL FAKTÖRÜNÜ YAZDI. SONRAKİ SAYFADA

[PAGE]

Ali Bayramoğlu, CHP gündeminin artık Sarıgül etrafında şekillendiğini yazdı. Mahmut Övür ise bazı CHP'lilerin "Parti Sarıgül'e teslim edildi" sözünü köşesine taşıdı.

CHP'nin aday belirleme süreci sert tartışmalara sahne oldu. Sarıgül'ün istediği adayların çoğusu kabul gördü. Peki bu tablo önümüzdeki süreçte neyi habercisi olacak? Sarıgül Büyükşehir'i kazanırsa ne olur? Ya da kazanmadığı takdirde CHP'de dengeler nasıl şekillenir?

Ana muhalafet partisinde her geçen gün artan Sarıgül faktörü, Yeni Şafak si yazarı ve Sabah si yazarı merak edilen sorulara bugünkü köşelerinde cevap verdiler. Önce Bayramoğlu'na kulak veriyoruz:

AK PARTİ MUHALİFLERİ SARIGÜL ETRAFINDA BULUŞTU

CHP'nin gündemi aslında bir tür Sarıgül gündemi ve Sarıgül siyasetidir.

Aralık başında yazmıştım, hala aynı kanıdayım:

AK Parti'ye yönelik bir itiraz dalgası ortada. Ne var ki, bu itiraz dalgası 'amorf ve heterojen bir siyasi alan' oluşturuyor. Bu alan içinde eski düzenin aktörleri, ulusalcılar, AK Parti'ye uzun yıllar destek vermiş olan yeni dönem aktörleri, liberaller, sol demokratlar, hatta Gülen cemaati ve dünün merkez medyası bulunuyor.

Mustafa Sarıgül’ün 3 dönem başkanlık yaptığı Şişli’de İsmet İnönü’nün torunu Hayri İnönü, Beyoğlu’nda Sarıgül’ün eski eşi Aylin Kotil aday gösterildi. Beşiktaş’ta İsmail Ünal’ın yerine Sarıgül’ün avukatlarından Murat Hazinedar, Bakırköy’de ise 2005’teki Kurultay’da Sarıgül’ün yumruk attığı Ateş Ünal Erzen’in yerine Bülent Kerimoğlu aday olarak belirlendi.

Bu siyasi alanın siyasi taşıyıcısı yok...

Buna karşın bu alanda yer alan gruplar AK Parti karşısında kazanma ve kuvvet gösterisi peşinde...

Bu konuda bulunabilen, buldukları tek araç, tek isim Sarıgül.

Sarıgül'ün şansı bu...

CHP GENEL BAŞKANLIĞINA GİDEN KAPILARI AÇACAKTIR

Seçimlerde Kadir Topbaş'ı geçmesi pek mümkün görünmüyor. Ancak CHP oylarını yükseltmesi bile Sarıgül'e CHP Genel Başkanlığı'na giden kapıları açacaktır.

Sarıgül'ün asıl hedefi budur ve buna adaydır.

Bu tablo gerek CHP, gerek Türkiye, gerek mevcut itiraz siyasallaşması açısından pek çok sorunu içinde barındırıyor.

Nasıl?

Tartışmak gerek, tartışacağız...

"SARIGÜL PARTİYİ TESLİM ALDI" İDDİASI

CHP kulislerini yakından takip eden Övür de CHP'deki aday krizini böyle değerlendirdi:

"Sarıgül ise iki olasılığa göre hesap yapıyordu. İBB başkanlığını kazandığında sorun olmayabilirdi ama ya kazanamazsa? İşte bu açıdan özellikle Beşiktaş Belediye Başkanlığı kritik önemdeydi. Aday olan Murat Haznedar ismi tartışmalı da olsa Beşiktaş'ın ona verilmesi önemli bir hamle. Böylece elinde en azından Şişli ve Beşiktaş'ı tutan bir Sarıgül olacak. Ama kendisini finanse edecek daha fazlasını istiyor. Hatta istifa tehdidinde bulunduğundan bile söz ediliyor.

Tabii bu arada Eyüp, Bayrampaşa, Çekmeköy gibi ilçelerde CHP tabanından gelenler ekarte edilerek Sarıgül'e yakın isimler aday yapıldı. Biri bile kazanılsa önemli. Bu tabloyu CHP'liler şöyle yorumluyor: "Parti Sarıgül'e teslim edildi."
İşin doğrusu şu da bir gerçek ki, partiyi teslim aldığı söylenen Sarıgül, CHP'ye hâkim olunamayacağını, olunsa da bu CHP ile bir yere gidilemeyeceğini biliyor ve bu nedenle Türkiye Değişim Hareketi'ni yedek güç olarak açık tutuyordu. Ne olur ne olmaz.
Anlayacağınız ana muhalefet cephesinde durum pek parlak değil. Sarıgül'ün etkin olduğu, CHP kökenli adayların dışlandığı, sağ ve MHP kökenli isimlerin aday yapıldığı bir CHP var. Bir CHP'linin deyimiyle "Yaprak dökümü" başladı ve bu ruh haliyle bırakın İstanbul'u kazanmayı, eldeki Kartal gibi ilçeler ve Edirne gibi iller bile kaybedilebilir."

chp.20140211085004.jpg

ÖNCEKİ HABERLER
İngiltere internete kısıtlamayı tartışıyor
İngiltere internete kısıtlamayı tartışıyor
Ünlü yazar aslında öyle demek istememiş
Ünlü yazar aslında öyle demek istememiş
Borsa güne yükselişle başladı
Borsa güne yükselişle başladı
Altı yaşındaki çocuk anneannesini vurdu
Altı yaşındaki çocuk anneannesini vurdu
Sevgililer Günü çiçekleri depolarda çürüyor
Sevgililer Günü çiçekleri depolarda çürüyor
Topbaş Silivri'de 2 müjdeyi verdi
Topbaş Silivri'de 2 müjdeyi verdi
Kıbrıslı Türk ve Rum liderler buluşuyor
Kıbrıslı Türk ve Rum liderler buluşuyor
Türköne'den Erdoğan'a tarihi hatırlatma
Türköne'den Erdoğan'a tarihi hatırlatma
İstanbul'da trafik yoğunluğu 
İstanbul'da trafik yoğunluğu 
En hayırsever zengin Zuckerberg oldu
En hayırsever zengin Zuckerberg oldu