BIST 4.538
DOLAR 18,82
EURO 20,67
ALTIN 1.181,94
HABER /  GÜNCEL

Cemal Kaşıkçı'nın cesedi nerede? Son sözleri ne oldu? İşte Suudilerin son iddiası...

Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı'ın cesedi henüz bulunamadı. Suudiler de cesedin yerini açıklamıyor... Suudi yetliler Reuters'e yaptıkları son dakika açıklamada Kaşıkçı'nın son sözlerini açıkladı...

Abone ol

GAZETECİ Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürüldüğünü dün gece yarısı kabul eden Suudi Arabistan'dan bugün yeni bir açıklama geldi. Reuters'a konuşan bir Suudi yetkili, İstanbul'daki konsolosluk binasına giren Kaşıkçı'nın Veliaht Prens'in yakın koruması Mutreb'e "Ne yapıyorsunuz? Beni kaçıracak mısınız?" diye sorduğunu ve "Seni uyuşturacağız ve kaçıracağız..." cevabı aldığını söyledi. Peki Kaşıkçı'nın cesedi nerede?..

18 GÜN SONRA HİKAYE ANLATIYORLAR... 2 Ekim tarihinde İstanbul Başkonsolosluğu'na giren gazeteci Kaşıkçı'dan haber alınamaması üzerine dünyanın gözü Suudi Arabistan'a çevrilmişti. Günlerce cinayeti inkar eden Riyad yönetimi, 20 Ekim'in ilk saatlerinde Kaşıkçı'nın konsolosluk binasında öldüğünü kabul etti. Dünden bu yana Suudi Arabistan'a dünyadan tepki yağıyor ve Reuters'ın yeni haberinin başlığı 'Suudi Arabistan, şüpheler arasında Kaşıkçı'nın ölümünde diğer hikayeyi kanıtlamaya çalışıyor' oldu.

PRENSİN KORUMASINI GÖREN KAŞIKÇI'NIN SON SÖZLERİ... Haberde ayrıca, konsolosluk içerisinde Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın yakın koruması Maher Abdulaziz Mutreb'le Cemal Kaşıkçı'nın konuşmalarına dair detaylar var.

SENİ UYUŞTURACAĞIZ VE KAÇIRACAĞIZ... Buna göre, Kaşıkçı Mutreb'e "Ne yapıyorsunuz? Beni kaçıracak mısınız" diye sordu, Mutreb'den "Seni uyuşturacağız ve kaçıracağız" yanıtını aldı.

KAŞIKÇI BAĞIRMAYA BAŞLAYINCA... Suudi yetkili, tartışma sürerken Kaşıkçı bağırmaya başladığını ve gruptakilerin de paniklediğini anlattı. Bunun üzerine Kaşıkçı'yı etkisiz hale getirmek için birisi arkadan koluyla boğazına sarılarak ağzını kapattı. Amaç her ne kadar Kaşıkçı'yı sakinleştirmek olsa da muhalif gazeteci muhtemelen yaşından dolayı bu müdahale üzerine hayatını kaybetti.

Katiller ve Suudi Prens yan yana! Her gittiği yere götürdüğü isim...

O valizde Kaşıkçı'nın cesedi mi vardı? 'Prensin Katili' de...

ADLİ TIP UZMANI KANITLARI YOK ETTİ... Bunun üzerine heyet olay örtbas etmek için Kaşıkçı'nın cesedini bir halıya sardı ve Konsolosluk'a ait araçlardan biriyle bina dışına çıkardı. Daha sonra ceset, ortadan kaldırılması için yerel bir işbirlikçiye teslim edildi. Adli tıp uzmanı Salah Tubeygi de olayla ilgili kanıtları ortadan kaldırdı.

'İSTİHBARAT GÖREVLİSİ MEDENİ, KAŞIKÇI'NIN KIYAFETLERİNİ GİYDİ'... Heyette yer alan istihbarat görevlisi Mustafa Medeni, Kaşıkçı'nın kıyafetlerini gözlüğünü ve Apple Watch cihazını taktıktan sonra konsolosluğun arka kapısından Kaşıkçıymış gibi ayrıldı. Sultanahmet'e gitti ve bu eşyaları orada attı."  Bu arada aynı yetkili Kaşıkçı'nın işkenceye maruz kaldığı ve kafasının kesilerek öldürüldüğü yönündeki iddiaların doğru olmadığını söyledi.

PLANA GÖRE İSTANBUL DIŞINDA BİR EVDE TUTULACAKTI... Suudi yetkilinin açıklamasına göre, Suudi hükümeti tarafından gönderilen ekip Kaşıkçı’yı Riyad’a dönmesi için ikna etmeyi amaçlıyordu ve plana göre Kaşıkçı İstanbul dışında bir evde tutulacaktı. İddiaya göre görüşme sırasında bir şeyler yanlış gitti ve ekip emirlerin dışına çıkarak panikleyip şiddete başvurdu.

MÜZAKERE EKİBİNİN ŞAŞKINLIĞI ÜSTÜNÜ ÖRTTÜRDÜ... Cemal Kaşıkçı cinayetinin müzakere ekibinin bir hatası olduğunu söyleyen aynı yetkili, "Müzakere ekibinin şaşkınlığı olayın üstünü örtmelerine neden oldu" dedi. Soruşturmada 18 kişinin gözaltına alındığını ve üst düzey üç istihbarat görevlisinin kovulduğunu duyuran Riyad yönetimi, halen Kaşıkçı'nın cesedinin nerede olduğunu açıklamış değil.