HABER /  POLİTİKA

Cemaat tartışması tansiyonu yükseltti

AK Parti ve muhalefet partileri arasında bir kez daha seçim tartışması yaşandı. İşte Meclis'i geren o sözler;

Cemaat tartışması tansiyonu yükseltti
Yerel seçimde siyasi partilerin aldığı oy sayıları TBMM Genel Kurulu'nda iktidar ile muhalefet arasında tartışmaya neden oldu. AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'ın muhalefet dayak arsızı olmuş sözleri, Meclis'te tansiyonu yükseltirken cemaat tartışmaları bir kez daha gündeme damga vurdu.
 
Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmelerinde konuşan MHP İstanbul Milletvekili Celal Adan, AK Parti'nin 2011 genel seçimine göre kaybettiği yaklaşık 2 milyon 300 bin oyun MHP'ye gittiğini söyledi. Adan, iktidarın MHP'ye geçen oyları ve milletin verdiği mesajı dikkate alması gerektiğini belirtti. 
 
AK Parti iktidarının dünyadaki gelişmelerden habersiz olduğunu ve dejenere ettiği kurumların asli görevini yapamadığını savunan Adan, "Bu yasaları geçireceksiniz. Bu memleketin değerlerine bağlı MİT mensupları tıpkı HSYK'da olduğu gibi karşınıza dikilecekler, o zaman Başbakan çıkıp 'MİT'te paralel devlet var' diye bağıracak" dedi.

PARALEL YAPI İDDİALARI

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş da bir milletvekilinin yabancı bir yazarın ya da üniversitenin raporu üzerinden hükümeti suçlamasının tasvip edilemeyeceğini dile getirdi. "Burada uluorta her şeyi söylemek milletvekilliği değildir" diyen Elitaş, milletvekilliğinin ciddiyet istediğini söyledi.
 
Yerel seçim sonuçlarına da değinen Elitaş, montaj kasetlerle iktidara iftira atıldığını kaydetti. Muhalefetin rakamları çarpıttığını ifade eden Elitaş, "Muhalefet partileri dayak arsızı olmuş. Osmanlı tokadını yiyip yiyip oturuyorlar" dedi. MHP sıralarına seslenen Elitaş, "Sen oyuna sahip olamadın. İstanbul'da dördüncü parti oldun. Üçüncü parti Sırrı Süreyya Önder'di. Talimatla CHP'den MHP'ye, MHP'den CHP'ye oylar verildi. AK Parti 20 milyon 500 bin oy aldı. 'Oyum arttı' demek züğürt tesellisidir" diye konuştu.

MHP'DEN AKLANIN ÇAĞRISI
 
Sataşmadan söz alan MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu, Elitaş'a, "Siz önce kendi yolsuzluklarınızı temizleyin. Bakanlarınızı Yüce Divan'a çıkarın, aklansın gelsinler. Biz kasetleri olanları partimizden attık. Siz atabiliyorsanız, yiğitseniz atın. Önce kendi çamurunuza, pisliğinize bakın ondan sonra konuşun" diye seslendi. 
 
Yerel seçimde partilerin aldığı oyların belli olduğunu anlatan Halaçoğlu, "19 milyona düştünüz mü? Düştünüz. MHP 5.5 milyon oyunu 7 milyon 700 bine çıkardı" dedi. 
 
CHP'li Köse de sataşmadan söz alarak, Elitaş'a, "Ben seni Madımak'ta benzin taşıyanlar arasında gördüm. Muhalefet sandık dayağı yiyebilir ama yetim hakkı yemiyoruz" ifadesini kullandı. 
 
Bu kez Elitaş sataşmadan söz alarak, MHP Grup Başkanvekili Halaçoğlu'na cevap verdi. Alınlarının akıyla milletin karşısına çıktıklarını vurgulayan Elitaş, "Bizim hiçbir yerimizden pislik akmıyor. Millet kararını verdi. 'CHP de MHP de yalan söylüyor, iftira atıyor ben bunlara inanmıyorum' dedi. Osmanlı şamarını yediniz kalkamıyorsunuz" diye konuştu.
 
"İNCE: 12 YILDIR ORTAKTINIZ"
 
CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce birinci parti olduğu için AK Parti'yi kutladı. CHP ile MHP arasındaki oy geçişlerinin AK Parti'nin sayesinde olduğunu belirten İnce, "Oy almanız yetim hakkı yemediğiniz anlamına gelmez. Türkiye'de ilk kez size oy vermeyenler sizden nefret ediyor. Özal'ı sevenler vardı ama Özal'dan nefret etmiyorlardı. Demirel'i sevenler vardı ama Ecevitçiler Demirel'den nefret etmiyordu, Demirelciler Ecevit'i sevmiyordu ama nefret etmiyordu. O oy geçişleri bizim organizasyonumuzla olmuyor. Yeter ki bunlar kazanmasın diye oy veriyor" dedi. 
 
AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş ise CHP sıralarına, "Siz bu seçimde figürandınız. Paralel yapı sizi idare etti. 'Şurada şuna, burada buna oy vereceğiz' dedi" diye seslendi.
 
Elitaş, CHP'li Köse'nin iddiasının da iftira ve ahlaksızlık olduğunu belirterek, "Bu yalanları paralelciler dahi yapmadı" dedi.
 
Tartışmaların kesilmemesi üzerine Bahçekapılı birleşime 10 dakika ara verdi.
 
Aradan sonra yerinden açıklama yapan CHP'li Köse, Elitaş ile ilgili elinde benzinle gördüğü sözünü ironi olarak söylediğini, ancak bunun anlaşılmadığını ifade etti. 
Yorumlar 48 yorum