BIST 2.418
DOLAR 16,37
EURO 17,51
ALTIN 971,61
HABER /  GÜNCEL

Çamlıca'ya bu caminin benzeri yapılacak

Başbakan Erdoğan'ın Çamlıca'da yapılacağını açıkladığı camii, Kahramanmaraş'ta ki bu caminin benzeri olacak

Abone ol

Her şehrin bir marka camisi vardır. Şehrin önemli bir yerinde, şehir tarihinin önemli bir noktasında bulunur. Kahramanmaraş'taki Abdülhamid Han Camii de bu camilerden biri...

Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre; akat bu camiyi daha ilginç kılan bir özelliği daha var. Başbakan Erdoğan'ın Çamlıca'da yapılacağını açıkladığı camiinin mimarına Abdülhamid Han Camii'ni örnek göstermesi.

1990'ların başında Kahramanmaraş'ın önde gelen bürokratları ile halkın önde gelen simaları Mercimek Tepe'ye ne yapacaklarını konuşuyorlardı. Öneriler arasında otel yapma, park yapma, heykel yapma, seyir mekanı yapma düşünceleri vardı. Ancak en heyecan verici öneri Müftü Ali Rıza Kırboğa'dan geldi: "Buraya Maraş'a yakışır marka bir cami yapılsın" Bu sözün kabul görmesi ile ilk kazma vuruldu Mercimek Tepe'ye...

FRANSIZLARIN MARAŞI TOPA TUTTUĞU TEPE

"Burası Fransızların Maraş'ı topa tuttuğu tepe" diyor caminin müezzini Ali Altunköprü. Caminin iki yıllık müezzini ile geziyoruz camiyi. Daha önce çok rüzgar alması ve temiz havasından dolayı veremlileri tedavi için gelirmiş Kahramanmaraş halkı Mercimek Tepe'ye. Önceleri 500 kişilik olarak düşünülen camii planı Ali Rıza Kırboğa'nın isteğiyle on bin kişilik olarak değiştiriliyor. "Hoca'ya 'hafriyatını kaldıramayız' diyorlar ama Müezzin Altunköprü, 'Allah yardım etti' diyor. Necmettin Erbakan'ın temel atmasıyla başlıyor inşaat."

İNŞAATIN GECİKME SEBEBİ: BATI ÇALIŞMA GRUBU

Ali Rıza Kırboğa'nın büyük çabası ile 10000 kişilik tasarlanan cami bittiğinde Türkiye'nin Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmış en büyük 3. camisi oluyor. Hatta öyle ki 60 cm daha uzun olsa 2. Sıraya oturacak. Adana Sabancı Camiinden 60 cm daha kısa olan caminin kubbe genişliği 23 metre yüksekliği ise 46 metre. Bu özelliği ile Sultanahmet Camii'nden daha geniş kubbe çapına sahip. Dört minaresi bulunan caminin minarelerinden kuzey doğu yönünde olanına asansör ile çıkılıyor.

83 metrelik minarenin ilk şerefesine 236 basamak çıkılarak ulaşılıyor. Maraş'ın en çok rüzgar alan bu tepesinde bulunan caminin minaresinin nasıl rüzgar alacağını tahmin etmeyi size bırakıyoruz.

18 sene sürüyor caminin inşaatı. 1993 yılında temeli atılıyor, açılışı ise 2011. İnşaatın neden bu kadar uzun sürdüğünü soruyoruz Müezzin Ali Altunköprü'ye, "Batı Çalışma Grubu" diyor sadece. "Dönemin sıkıntılı vaziyetleri. Çok şükür geçti"

MARAŞ VE OSMANLI SANATI İÇ İÇE

Maraş halkının ve iş adamlarının katkılarıyla yapılan camii 13 trilyona mal olmuş. İçeri girdiğinizde buranın İstanbul'daki Selatin camii olmamasına şaşırıyorsunuz. Boydan boya hat yazıları, çiniler ve mermer işlemeleri ile tipik bir Osmanlı camisi. Ancak içinde Maraş'a özel unsurlar da var. Ahşap işleme sanatının merkezi olan Maraş'ın en güzide ustalarının elinden çıkan vaaz kürsüsü ve minberin alemi ahşap ve bakır ustalığının geldiği en son noktanın ürünü. Üç ustanın birkaç senede ince ince işlediği sedef kakmalı vaaz kürsüsü ahşap işlemenin en nadide örneklerinden gösteriliyor.

Marmara mermeri denilen beyaz mermerden yapılmış müezzin mahfili ve mihrap Mimar Sinan camilerini aratmıyor. Caminin hat yazıları ve tezhipler Maraşlıların 3E dediği Erkan, Emre, Emin Büyükçapar kardeşlerin ve Arif Yücel'in elinden çıkma. Yanmaz ve bakteri üretmeyen halı ve Başbakan'ın şaşırarak öğrendiği Afrika'dan gelen 500 yıl dayanıklı maun pencereler de Türkiye'de ilk defa bu camide kullanılmış.

BAŞBAKAN ERDOĞAN BU CAMİYİ ÖRNEK ALIN

Maraş denince akla gelen marka bir cami haline gelen Abdülhamit Han Camii birçok şehrin kıskandığı bir cami olmaya devam ededursun camiyi ziyaret eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da hoşuna gitmiş ve son günlerde Çamlıca'ya yapılması düşünülen camiyi yapacak olan mimara bu camiyi örnek almasını tavsiye etmiş. Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Başbakan'ın cami gezisi sırasında İstanbul'daki mimarı telefonla arayıp 'Gelip bu camiyi görmeni istiyorum' dediğini aktarıyor. Caminin her yerini dikkatle inceleyen Başbakan Erdoğan, cami defterinin 2. sayfasına düşüncelerini yazmış, imam odasında abdestini almış hatta Ali Altunköprü'nün deyimiyle "Abdülhamit Han çayı" denen 32 bitkinin karışımıyla oluşmuş çayı içmiş. Cami defterinin 1. Sayfası ise Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü bekliyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Erdoğan'dan Diyarbakır mesajları
Erdoğan'dan Diyarbakır mesajları
İzmir'de üç ayrı noktada patlama
İzmir'de üç ayrı noktada patlama
Topyekûn savaş yaklaşıyor
Topyekûn savaş yaklaşıyor
Kürt Dili'ne onay!
Kürt Dili'ne onay!
Başörtülü öğrenciyi sınava almadı
Başörtülü öğrenciyi sınava almadı
Fotoğraf çekerken uçurumdan düştü
Fotoğraf çekerken uçurumdan düştü
Köşk'ten ‘grev yasağı’na onay
Köşk'ten ‘grev yasağı’na onay
Melih Gökçek'e yumurtalı protesto!
Melih Gökçek'e yumurtalı protesto!
Liderlerin terör randevusu netleşti
Liderlerin terör randevusu netleşti
Erdoğan feministlere çattı!
Erdoğan feministlere çattı!