BIST 7.949
DOLAR 28,88
EURO 31,52
ALTIN 1.895,29
HABER /  DÜNYA

BU BARIŞ DEĞİL, BATIŞIN PROJESİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Kandil’in açıklamalarını, "Bu projenin bütün ülkemizin umutlu beklediği barışın, kardeşliğin proje...

Abone ol

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Kandil’in açıklamalarını, "Bu projenin bütün ülkemizin umutlu beklediği barışın, kardeşliğin projesi değil, bitişin batışın projesi olduğu görülüyor Sayın Başbakan çıkıp konuşmalıdır. Başbakan susmamalıdır artık” sözleriyle değerlendirdi.
Öztrak, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Salı günü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülecek olan yeni Sayıştay kanun teklifini eleştiren Öztrak, “Bir süredir hükümet Sayıştay ile uğraşıyor. Abdestinden şüphesi olmayan, bu kadar bu denetim kurumunun üstüne gitmez. Yapılmak istenen bu Meclis’in yurttaşlar adına hesap sormasının budanmasıdır” dedi.

VARLIK BARIŞI
Varlık barışı ile ilgili düzenlemeyi de eleştiren Öztrak, bunu “af” olarak nitelendirdi. Hükümetin 10 yılda 8 af getirdiğini belirten Öztrak, “Eğer hükümetin dediği gibi ekonomi başarılı olsa 8 defa af olur mu? Ekonomi iyi olsa dışarıda ki para kendiliğinden gelmez mi? Dışarıdan getir paranı yüzde 2’sini devlete ver paran aklansın. Şimdi soruyorum gelen bu para helal mi haram mı?” diye konuştu.

KANDİL’İN AÇIKLAMASI
Öztrak, basın toplantısında soruları da yanıtladı. Kandil’de yapılan açıklamanın anımsatılması üzerine Öztrak, bu ülkede sosyal barışı en çok isteyen parti olduklarını söyledi. Öztrak, “Dün yapılan açıklamalar gerçekten çok ilginç. Hükümet Türkiye’de sizleri ve Meclis’te bizleri süreçte ne olduğu hangi mutabakata varıldığı konusunda terör örgütü bakar hale getiren Sayın Başbakan çıkıp konuşmalıdır. Başbakan susmamalıdır artık. Yani burada alışveriş var. Burada Başbakan ile terör örgütü başının kurdukları bir müzakere masası var. Açıklamada sürekli mutabakata varıldı deniyor metnin her yerinde. Başbakan çıkıp bu metindeki hususlarda hiçbir mutabakatımız yok demediği sürece Kandil’dekini Başbakanın sözcüsü olarak kabul etmek zorunda kalacağız. Ulaşılan sonuçlar ifadesi geçiyor. Bilinen yollardan geçecekmiş terör örgütü bu ne demek? Güney Kürdistan’a gidecekmiş, Kuzey Kürdistan neresi?” dedi.

YENİ ANAYASA
Yeni anayasa çalışmasının teröristlerin silahlarının ipoteği altında olduğunu söyleyen Öztrak, “Bunu Türkiye Cumhuriyeti’nin kabul etmesi mümkün değildir. Türkiye Cumhuriyetini bu hale sokmaya hiçbir hükümetin hakkı yoktur. Başbakan sürekli ‘müzakere yapmadım’ diyor. Bu projenin bütün ülkemizin umutlu beklediği barışın, kardeşliğin projesi değil; bitişin batışın projesi olduğu görülüyor. Tüm Türk aydınlarından şunu istirham ediyorum; dünkü açıklamayı satır satır analiz etsinler, bu mesaj İmralı’da varılan mutabakatı mı yansıtıyor yoksa sadece terör örgütünün özlemlerini yansıtıyor? Başbakan artık konuşmalıdır” dedi.
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile arasında geçen tartışmanın anımsatılması üzerine Öztrak, “Artık süreç yaşanmış” demekle yetindi.
(İHA)