BIST 1.527
DOLAR 7,29
EURO 8,78
ALTIN 403,34
HABER /  EKONOMİ

Borsada deprem! Bir dev daha gidiyor

Borsa İstanbul'dan ayrılan şirketlere bir yenisi daha eklendi. Eczacıbaşı Yapı Gereçleri Borsa'dan çıkmak için ilk adımı attı.

Abone ol

Eczacıbaşı Yatırım Holding, KAP'a yaptığı açıklamada Holding'in Eczacıbaşı Yapı Gereçleri A.Ş.'de hakim ortak olarak diğer ortakları ortaklıktan çıkarma hakkı kazandığını duyurdu.

Böylece Eczacıbaşı Yapı Gereçleri A.Ş.'nin borsadan çıkma süreci başlamış oldu. Bu ay içinde Türk Demirdöküm, POAŞ, Alternatifbank ve Mutlu Akü borsadan çıkmak için süreçleri başlatmıştı.

Yeni Sermaye Piyasası Kurulu'nun şirketlere halka açık yüzde 95'ten fazla hisseye sahip olma durumunda borsadan çıkma hakkı tanımasıyla birçok şirket borsadan çıkmak için başvuru yapmaya başladı.

Türk Demirdöküm, POAŞ ve Mutlu Akü'nün ardından şimdide Eczacıbaşı Yapı Gereçleri A.Ş.'nin borsadan çıkması için Eczacıbaşı Holding hak kazandığını açıkladı.

Eczacıbaşı Yatırım Holding'den Kamuoyunu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamada Holding'in Eczacıbaşı Yapı Gereçleri paylarından 1 lot ek pay satın alarak SPK tebliğinin 1. maddesi uyarınca ortakları ortaklıktan çıkarma hakkı kazanıldığı belirtildi. Şirket SPK'dan gerekli onayın alınmasının ardından ortaklara düşen pay bedellerinin ödeneceğini de belirtildi.

SPK'nın Temmuz başında yürürlüğe giren Geçici 1. maddesinde halka açık hisselerin yüzde 95'in üzerinde paya sahip hakim ortaklara, diğer ortakların ortaklıktan çıkarılması hakkı verilerek borsadan çıkmaya imkan veriliyor. Bu durumda olan borsada 25 şirket bulunuyor. Bu şirketler arasında bankacılık sektörünün önemli firmaları Denizbank ve TEB ile birlikte perakende sektörünün büyük firmalarından Carrefour bulunuyor. Daha önce Türk Demirdöküm, Petrol Ofisi, Mutlu Akü ve Alternatifbank bu hakkı kullanmak için ilgili kurumlara başvuru gerçekleştireceklerini açıklamıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Simitçi çocuğun sıcakla imtihanı
2-4 Mart VarVar İndirimi'nde süper fırsatlar!
Telefonu için yalvardı
Nisan ayı işsizlik rakamları açıklandı!
Hayali gerçek olacak
Köşk seçiminde 3 milyon oy sürprizi
İşsizlik rakamları açıklandı
8 bin çocuk tacizcisi papaz var
Türk kadın boksörden tarihi başarı
Türkiye hakem rolünü kaybetmemeli
Yorumlar 3 yorum