BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  GÜNCEL

Borcu olanlar dikkat! Daha fazla ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, SGK borcu olan vatandaşları uyardı. Yeni yılda asgari ücretin artacağına dikkat çeken Duman " Zam ile birlikte, borçlanmayı yeni yılda yapacak SGK'lıların 20 bin liraya kadar zararı olacak" dedi.

Abone ol

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Sosyal Güvenlik Komisyonu Başkanı Ali Duman, SGK borcu olan vatandaşları uyardı. Duman, "SGK'lıların zarar etmemeleri için. en geç 31 Aralık 2018 tarihine kadar borçlanma taleplerini SGK müdürlüklerine yapmaları menfaatlerine olacaktır" dedi.

Duman, Sosyal güvenlik kurumundan (SGK) emekli olabilmek için üç temel koşulun; zorunlu yaş, zorunlu hizmet süresi ve zorunlu prim gün sayısı olduğuna işaret etti ve şu ifadeleri kullandı:
"Emeklilik için çalışılmış hizmetleri yetersiz kaldığından prim gün eksiği olanlar askerlik, doğum ve yurtdışı çalışma sürelerini borçlanabilmektedir.

BORÇLANMALAR ASGARİ ÜCRETTEN HESAPLANIYOR
"SGK kapsamındaki tüm borçlanmalar asgari ücret üzerinden hesaplandığından 2018 yılının ekonomik göstergeleri ve enflasyon değerlerine bakıldığında 2019 yılında asgari ücrete yapılacak zam oranının ortalama yüzde 20 ile yüzde 30 arasında olacağı tahmin edilmekte.

2018 yılındaki asgari ücrete göre borçlanmaların bir günlük asgari tutarı 21.65 liradır. 540 gün askerlik borçlanması için 11 bin 691 lira, 3 çocuktan 2 bin 160 gün doğum borçlanması için 46 bin 764 lira, emekli olmak için gerekli olan 5 bin gün yurtdışı borçlanması için 108 bin 250 lira bedelle hizmet satın alınabilmektedir.

YÜZDE 20 ZAM GELECEK
"2019 yılında asgari ücrete yüzde 20 zam gelmesi halinde bir günlük borçlanma tutarı 26 liraya çıkacak demektir.

"Bu durumda, 540 gün askerlik borçlanması için 14 bin 40 lira, 2 bin160 gün doğum borçlanması için 56 bin 160 lira, 5 bin gün yurtdışı borçlanması için ise 130 bin lira ödenmesi gerekeceğini söyledi.

"SGK mevzuatına göre askerlik ve doğum borçlanmasında ödeme süresi 30 gün, yurtdışı borçlanmasında ise 90 gün. Prim eksiği sebebiyle hizmet satın almak isteyenlerin 2018 yılının Aralık ayını iyi değerlendirmelerini tavsiye ediyorum"

ÖNCEKİ HABERLER
Okullar 31 Aralık günü tatil oldu mu MEB pazartesi tatil açıklaması
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Mehmet Demirkol'dan olay iddia: Şenol Güneş'i göndermek istiyor
CHP'li Aykut Erdoğdu Metin Akpınar'a destek olayım derken rezil oldu
Başsavcılıktan "Müjdat Gezen ve Metin Akpınar" açıklaması
Netanyahu'yu Türkiye'ye iftira atmak da kurtaramadı
İşte Robinho'nun yeni adresi
Ek gösterge ne zaman çıkacak net tarih açıklandı
Wikileaks'ten çok tartışılacak belge ABD büyükelçileri casus mu?
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Suriye kürtlerini PKK-PYD zulmüne terk etmeyeceğiz
Yorumlar