BIST 4.752
DOLAR 18,82
EURO 20,50
ALTIN 1.159,13
HABER /  POLİTİKA

Bomba iddia 2 bakandan Bahçeli'ye gizli ziyaret!

MHP'de yaşanan olağanüstü kurultay tartışmaları devam ederken hükümetten 2 bakan ve bir genel başkan yardımcısının MHP lideri Devlet Bahçeli'ye destek ziyaretinde bulunduğu iddia edildi.

Abone ol

ANKARA 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin verdiği olağanüstü kurultay kararının ardından Devlet Bahçeli ile muhalifler arasındaki ipler iyice gerildi.

Ankara kulislerini sallayan iddiaya göre mahkemenin kararının ardından hükümetten 2 bakan ve bir AK Parti Genel Başkan Yardımcısı'nın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye destek ziyareti yaptı. İddiayı haber ajansı ANKA verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretten haberdar olduğu öne sürülürken, Bahçeli'ye bu süreçte destek olacaklarını söyledikleri belirtildi.

MHP'DE NE OLDU? - OLAĞANÜSTÜ KURULTAY SÜRECİ

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP), 7 Haziran seçimlerinde, yüzde 16,29 orana karşılık gelen 7 milyon 520 bin oyla 80 milletvekili çıkardı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçim akşamı, partisinin anamuhalefet olarak kalacağını, hükümeti kuracak koalisyona dahil olmayacağını bildirerek, erken seçim istedi.

Koalisyon görüşmelerinin sürdürüldüğü yaz aylarında Bahçeli, "AKP-HDP, değilse bile AKP-CHP, bu da kafi gelmezse AKP-CHP-HDP arasında bir koalisyon hükümeti kurulması 7 Haziran’da sandıktan çıkan iradenin en bariz temennisidir" yorumunda bulunarak, koalisyonda yer almayacağını bir kez daha ifade etti.

Türkiye'nin tekrar sandık başına gittiği 1 Kasım'da MHP, 7 Haziran'daki seçim sonuçlarına göre, yaklaşık 2 milyon oy ve 40 milletvekili kaybetti. MHP'yi olağanüstü kongreye taşıyan sürecin fitilini ateşleyen de bu sonuç oldu.

Partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle dava açıldı
Tarihler 5 Şubat 2016’yı gösterirken MHP'de muhalif 16 il başkanının, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi için yetki verdiği avukatlar, "Kurultay Çağrı Heyeti" oluşturularak, partinin olağanüstü kurultaya götürülmesi talebiyle Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesinde dava açtı. 

Ankara 12. Sulh Hukuk Mahkemesi, 8 Nisan 2016 günü görülen duruşma sonucu "Çağrı Heyeti"ne olağanüstü kongre toplamaları için vize verdi. 

Merkez Disiplin Kurulu üyesi ve Genel Merkez avukatı Yücel Bulut, mahkeme kararının kendilerine resmi olarak tebliğ edilmesinin ardından Yargıtay'a başvurdu. Bu başvurunun kabul edilmesi durumunda Yargıtayın nihai kararı beklenecek. Eğer Yargıtay infazın durdurulmasına yönelik başvuruyu kabul etmezse Çağrı Heyetinin önünde bir engel kalmayacak.

MHP'li muhalifler, kongre tarihi olarak 8 Mayıs'ta anlaşırken, son sözü, mahkemenin partiyi olağanüstü kongreye götürmek üzere yetkilendirdiği Çağrı Heyeti söyleyecek.