YAZARLAR

Boksör Milletvekili

Vitali Kliçko'yu tanıyanlar vardır muhakkak. Bu yazımda biraz kendisinden bahsetmek isterim...

Vitali Kliçko'yu tanıyanlar vardır muhakkak. Bu yazımda birazkendisinden bahsetmek isterim.

Konuya gelmeden önce birkaç boks terimini açıklamakistiyorum.

Knockout (Nakavt): Yere düşen boksörün, hakemin saymayabaşlamasıyla birlikte ayağa kalkamaması sonucu maçıkaybetmesidir.

Knockdown: Yere düşen boksörün, hakemin saymaya başlamasıylabirlikte süre dolmadan ayağa kalkması ve maça devam etmesidir.

Kliçko: Dünya ağır sıklet boks eski şampiyonu ve WBC (WorldBoxing Council) kemerine sahip muhteşem bir boksördü. 1995'deBerlin'de süper ağır sıklette dünya amatör boks şampiyonasındagümüş madalya kazandı. Profesyonel boks hayatında bir kere dahiknockout olmadı. Knockout'u bir kenara bırakın, bir kere dahiknockdown olmadı. Kaybettiği iki maçın ilkinde omzundan sakatlandıve sayıyla önde olmasına rağmen, maçı bırakmak durumunda kaldığıiçin kaybetti. Diğerinde ise Lennox Lewis'e karşı 6. Raund sonundakaşının açılmasından dolayı doktor kararıyla maçı bırakmakmecburiyetinde kalmıştı. 2013 yılında boksa veda etti.

Böyle inanılmaz bir boks kariyerinden sonra milletvekili olmayakarar verdi. Nihayetinde Ukrayna meclisinde milletvekili olarakkendisine yer buldu.

Bütün bunları şu sebeple yazdım: Eğer, Türkiye Büyük MilletMeclisi'nde, bizlerin iradesinin temsil edildiği yüce mecliste;geçtiğimiz günlerde gördüğümüz kavgaları, bundan sonra sürekligörmeye alışmak durumunda kalacaksak, o zaman bizde emekliboksörlerden kuralım meclisimizi!

Eğer, aklıselimi bir kenara bıraktıysak, beynimizle hareketetmekten tümden vazgeçtiysek, çocuklarımıza kavga etmenin ve kabakuvvetin yanlış şeyler olduğunu nasıl anlatacağız? Tekrarsöylüyorum, bu iş artık böyle yürüyecekse kalan maddeleri ringlerdegörüşelim. En azından kask, eldiven falan olur! Bir sonraki mecliside yukarıdaki paragrafta söylediğim gibi boksörlerden ya da savunmasporuyla ilgilenen sporculardan kuralım mesela! Hiç olmazsaringlerin bir kuralı var. Öyle kafanıza göre karşınızdakinesaldıramazsınız ve maç bittiğinde birbirinize sarılırsınız.

Ha bu arada boksör demişken bir şeyi eklemek isterim hemen: Bende yıllardır savunma sporlarına ve özellikle boksa gönül vermişbiriyim. Dolayısıyla gerçek sporcuların şiddetten ne kadar uzakolduğunu çok iyi biliyorum. Yani aslına bakarsanız savunmasporlarıyla ilgilenen ve bunun felsefesini almış kişiler olsa,inanın meclis çok daha huzurlu olur belki de. Mesela Kliçko.Ukrayna meclisindeki kavgaları uzaktan izliyor kendisi...

Başka bir husus ise; Kliçko, sporcu kimliğinin dışında, üç dilbiliyor ve doktorası var. Yani bunca yazının özeti aslında şu olsagerek: Eğitim Şart!

Eğitim dediysem şunu da eklemem gerekir: Şayet aldığınız eğitimeuygun hareket etme beceri ve kabiliyetinden yoksunsanız, eğitimlisayılmazsınız.

Sağlıcakla kalın...

Yorumlar2 yorum